Kdy Postrik Obalec
Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.
Archiv
Jak vypada Obalec Jablecny
Obaleč jablečný (Cydia pomonella) je nenápadný motýlek, jehož larvy napadají jabloně, někdy i hrušně, meruňky či ořešáky. Housenky se prokousávají do plodů jablek a k jadřincům. Plody napadení obalečem poznáte podle dírky, kolem které je nahromaděný trus. Výsledkem je vysoká červivost jablek.
Co způsobuje Červivost jabloní
Obaleč jablečný (Cydia pomonella) patří mezi škodlivé motýli a napadá nejenom jabloně, ale také hrušky, meruňky, kdoule, ale dokonce i vlašské ořechy. Motýl obaleče naklade vajíčka do malých plodů a my pak říkáme, že je plod červivý. Housenka totiž vyžírá vnitřek plodu, který je nevzhledný.
Archiv
Jak se dostane červ do jablka
Jedna samice klade zhruba 80 – 120 vajíček. Housenky se líhnou po 8 – 15 dnech (při extrémně nízkých teplotách až 20 dnech). Po krátkém povrchovém žíru se housenky zavrtávají do plodů. Zatímco mladé plody napadené první generací obaleče opadávají, druhá generace způsobuje typickou červivost jablek.
Archiv
Co proti červivosti jablek
Jabloně se vyplatí chránit proti obalečům, zvláště pokud je teplé počasí podpoří v množení. Jinak budou plody kvůli hladovým housenkám tohoto nenápadného nočního motýlka červivé. Proti obalečům jabloně chrání světelné i feromonové lapače a žluté lepové desky, které se rozvěsí v koruně a lapají dopělé motýlky.
Kdy postřik proti Květopasu
Ošetření se provádí od fáze, kdy špičky listů prorážejí pupeny a vypadají jako myší ouška. Jakmile se vyskytne den s teplotou, která ve 14 hod přesáhne 17 oC, můžete začít s postřikem. Za chladného počasí se doporučuje ošetření opakovat za 14 dní po prvním ošetření.
Čím se živí obaleč jabloňový
Životní cyklus
Přezimují mladé housenky v pavučinových zápředech ve starých pupenových šupinách na jednoletých letorostech, poblíž květních pupenů. Na jaře vyžírají pupeny. Ve spředených rozvíjejících se květenstvích ožírají květy a listy. Později spřádají a ožírají mladé listy na vrcholcích letorostů.
Co na strupovitost jabloní
Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.
Proč padají jablka
Nadměrné opadávání může být způsobeno chorobami (např. šarka u švestek), červivostí, velký vliv na úrodu má také počasí (větší sucho, kroupy apod.), stanoviště (větrné místo) nebo to, zda jsou stromy prořezávány. Problém může být i ve výživě stromů – hnití jablek často způsobuje např. nadbytek dusíku v půdě.
Co způsobuje Červivost švestek
Pilatky na slivoních
Hnědé nebo žluté larvy pilatek vyžírají dužninu a jádro (budoucí pecku) nově vznikajících plodů a tím způsobují jejich červivost.
Co proti strupovitosti jablek
Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.
Proč usychají květy jahod
Příčinou není špatná výživa ani chladné počasí, ale škůdce květopas jahodníkový (Anthonomus rubi), brouk z čeledi nosatců, který nakusuje stopky květních poupat. Ta potom vadnou, zasychají a opadávají. Květopas škodí lokálně, ale může zničit až 80 % úrody.
Co je obaleč
Obaleč jablečný (Cydia pomonella) je hnědošedý motýl s okrouhlou bronzovou skvrnou na vnějším okraji křídla, jehož larvy napadají plody ovocných stromů. Je jedním z nejvýznamnějších škůdců jabloní. Po proniknutí do plodu tvoří housenka (velikosti až 18mm) typickou chodbičku do středu plodu.
Jak ošetřit jabloně
Ošetření spočívá v instalaci feromonového lapače, kterým pochytáte škůdce ještě před množením. Bez instalování lapače pak v květnu až červnu aplikujte postřik a následně opakujte jednou za dva týdny. Podobný škůdce je pilatka.
Co způsobuje strupovitost jablek
Strupovitost na jabloních způsobuje vřeckovýtrusná houba Venturia inaequalis. Napadá listy, plody a výjimečně i mladé větvičky. Houba přezimuje převážně ve spadaných listech, kde začátkem jara tvoří plodničky s vřecky, ve kterých dozrávají askospory – dvoubuněčné výtrusy.
Jak zabránit padání jablek
Například jabloně velmi často trpí na napadení obalečem obecným. Jedinou ochranou proti tomuto škůdci je postřik, který se ale musí provést ve správný čas. Správný čas vypozorujeme nejpřesněji, když na strom umístíme tzv. lapače a postřik pak provedeme sedmý den po té, kdy se na naše lapače chytlo nejvíce obalečů.
Proč hnijí jablka už na stromě
Původce moniliniové hniloby, Monilia laxa, škodí nejen v době dozrávání plodů na stromech, ale i po sklizni. Tvorba konidií, kterými se monilióza šíří, probíhá již při nízkých teplotách. Jejich masivní produkce nastává při teplotách nad 10 °C a šíření je velmi rychlé.
Kde se berou červi
Nejvíc mu chutnají sypké potraviny jako je mouka, cukr, káva, ořechy, ale i těstoviny a cornflaky. Larvy najdete v potravinách, mola uvidíte poletovat po bytě a housenky mohou být zakuklené také v rozích potravinových skříněk.
Co napadá švestky
Slivoň – choroby a škůdciMoniliniová hniloba slivoně (Monilinia fructigena, M. laxa)Suchá skvrnitost listů slivoně (Stigmina carpophila)Puchrovitost slivoně (Taphrina pruni)Svilušky.Mšice na slivoních.Pilatka švestková (Hoplocampa minuta)Pilatka žlutá (Hoplocampa flava)Obaleč švestkový (Grapholita funebrana)
Kdy aplikovat Discus
Poznámka: OL=35. Ošetřuje se od fáze zelený pupen až myší ouško. Aplikujte od druhé poloviny dubna do konce května.
Jak zachranit Uschle jahody
Ostříhejte uschlé listy – je potřeba zbavit rostlinky všech uschlých listů, ale také listů poškozených nebo jinak napadených. Právě v suchých listech mohou přebývat nejrůznější houbové choroby či škůdci. Listy vždy stříhejte zahradnickými nůžkami, nikdy se je nesnažte trhat. Poškodili byste celou rostlinku.
Jak se zbavit plísně na jahodách
Agro Plíseň šedá na jahodách Stop je fungicid (postřik Signum) se systémovým účinkem ve formě granulí s 2 novými účinnými látkami (minimální riziko vytvoření rezistence). Slouží k ochraně proti plísni šedé na jahodách. Chrání rostlinu před napadením (prevence), ale také po infekci (kurativní účinek).
Kdy provadet postrik proti škůdcům
Ideální dobou k postřikování je rozhraní zimy a jara. Obvykle ve chvíli, kdy teploty jsou kolem 10 °C. Nižší teploty tlumí účinek postřiku, takže předčasně stříkat se rozhodně nevyplatí. Když je dostatečně teplo, vydejte se do zahrady.
Co na padlí na jabloních
Možné je použít také přípravky PROTI strupovitosti a padlí (Sercadis), Discus, Topas 100 EC. Správná doba pro použití přípravků je v době od druhé poloviny dubna do konce května, kdy dochází k hlavnímu šíření této houbové choroby. Nezapomeňte přípravky střídat, abyste zvýšili jejich účinnost.
Co proti strupovitosti
Ochrana proti strupovitosti
Při výsadbě nových sadů je třeba volit odrůdy méně náchylné, případně zcela odolné – rezistentní. K preventivní ochraně patří také likvidace spadaného listí na podzim. Chemické zásahy ve vegetaci je nutno volit uváženě a použít je v minimální nutné míře.