Kdy použít Formidol?

Kam umístit Formidol

Formidol 41g je odparná deska z krátkovláknité celulózy obsahuje 40 ml kyseliny mravenčí v koncentraci 85 %. Je určena k letnímu léčení včelstev proti varroáze včel; současně omezuje zvápenatění plodu a nosematózu. Odparná deska se vkládá do podmetu, na strůpek nebo mezi nástavky.
Archiv

Jak dlouho nechat Formidol v úlu

Při vkládání desky se nesmi regulační obal porušit nebo shrnout, musí přiléhat těsně na desku. Po uplynutí obvykle 48 hodin desku vyjmeme, odstraníme regulační obal a obnaženou desku vrátíme do úlu na stejné místo. Za další dva dny desku z úlu odstraníme, jinak ji včely -již suchou- začnou rozkousávat a vynášet z úlu.
Archiv

Jak aplikovat Formidol 41

Proužek se vyjme z HDPE sáčku a vloží se do včelstva. Při vložení přípravku na horní loučky nebo mezi nástavky proužek směřujeme otvory mezi plodové plásty. Strana s otvory je označena kroužkem na odparné desce. Pod otvory musí být volný prostor, nejlépe přímo plástová ulička.
Archiv

Čím se léčí včely

Léčení

Lze kombinovat ošetření fumigací a ošetření aerosolem přípravkem Varidol 125. Maximálně jedno ošetření je možné nahradit přípravkem VarroMed. Zimní ošetření raději neprovádějte přípravky MP 10 FUM a M-1 AER, vzhledem k nebezpečí rezistence parazitů vůči pyrethroidům.

Kdy vyndat Formidol

nejdřív 48 hodin s pěti dírami a pak na 48 hodin celý vybalený.

Čím krmit Oddělek

Vhodné je krmit cukerným roztokem 1:1, případně je možné začít krmit těstem – ideálně „invertním“ (nehrozí přenos nemocí, protože toto těsto med nikdy nevidělo). Ideální je oddělky krmit kapsovým krmítkem (na rozdíl od krmítka nad rámky, u kterého musí včely vytápět i prázdný prostor nad plodištěm).

Kdy se Fumiguje

Aplikace fumigací se provádí při venkovních teplotách nad 10°C, aby včelstvo bylo rozvolněné a v době kdy včely nelétají (nejlépe navečer nebo ráno).

Jak léčit včely kyselinou mravenci

Léčení kyselinou mravenčí

Vkládám do podmetu misku 10 x 10 cm s 65% KM (okolo 0,5 dl), kterou přikryji molitanem pro odpařování, který je tak vysoký, jak miska viz. foto. Dále na rámky pokládám stropní odpařovač, další KM 0,5 dl náplň a přikryji folií. Víme že vývojové stádium brouka Vorroa d.

Kdy a jak léčit včely

Léčení se provádí od 15.10. 3x s odstupem cca 10-14 dní dle počasí. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C a v úlech by nemělo být mnoho zavíčkovaného plodu. Včely by neměly létat venku.

Čím léčit včely na jaře

Jarní ošetření nátěrem plodu a fumigací

Provádí se nátěrem zavíčkovaného plodu vodním roztokem přípravku M-1 AER (fluvalinát) a zároveň fumigací Varidolem (amitraz). Působí jak zavíčkované roztoče (nátěr proniká víčky) tak i na foretické.

Kdy dělat včelí Oddělky

Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6. Pro tvorbu použijete úl s jedním nástavkem, u kterého zúžíme česno.

Jak dlouho přikrmovat Oddělek

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Jak Fumigovat

Jak fumigovat: Fumigační pásek propíchneme na jednom konci hřebíkem 80 – 100 mm dlouhým. Pod hřebík kápneme 2 kapky na jeden vysoký nástavek. Pro včelaře, kteří zimují pouze v plodišti , to znamená pouze 2 kapky, pro ty, kteří zimují ve dvou vysokých, nebo třech nízkých nástavcích, to jsou 4 kapky.

Jak léčit Varidolem

Jak léčit Varidolem (příbalový leták VARIDOLU): Léčení se provádí od 15.10. 3x s odstupem cca 10-14 dní dle počasí. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C a v úlech by nemělo být mnoho zavíčkovaného plodu.

Kdy se dává kyselina mravenčí

Hlavní výhodou kyseliny mravenčí pro české včelaře je, že její použití není vázáno na veterinární předpis. Mohou ji tedy aplikovat kdykoli uznají za vhodné či nutné – od předjaří do podzimu. Další nespornou výhodou kyseliny je její cena, lze jí koupit poměrně levně v dostatečné kvalitě.

Kdy lecit kyselinou mravenci

Tento způsob léčení lze provádět i dále v jarních a letních měsících i počas medové snůšky, neboť jak známo v rozboru medu, je jeho součástí i kyselina mravenčí (a včely ví, kolik KM do medu patří, obavy tak nejsou na místě). Z toho vyplývá, že včelstva se dle mého názoru dají kyselinou mravenčí 65% léčit i celoročně.

Kdy se provádí fumigace

Fumigace se provádí při venkovní teplotě nad + 10 ºC vždy v době, kdy včely nelétají, v období od 1. října do 15. dubna. Před aplikací přípravku se plásty v úlu upraví tak, aby mezi krycím plástem a stěnou úlu vznikla asi 4 cm mezera.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Kdy nejpozdeji dělat Oddělek

Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6. Pro tvorbu použijete úl s jedním nástavkem, u kterého zúžíme česno.

Kdy přidat mezistěny

Pokud se rozhodneme pro přidání mezistěny, přidáváme ji zásadně za plodové hnízdo. Až je mezistěna vystavěná, přesuneme ji dopředu, před plodové hnízdo a dozadu za plod přidáme další mezistěnu. Podle situace (počasí, vegetace, rozvoj) – můžeme případně přidat i druhou mezistěnu před plodové hnízdo .

Kdy dělat fumigací

Aplikace fumigací se provádí při venkovních teplotách nad 10°C, aby včelstvo bylo rozvolněné a v době kdy včely nelétají (nejlépe navečer nebo ráno).

Jak léčit kyselinou šťavelovou

Indikace (Oxuvar – kyselina šťavelová)

Kyselina ťavelová se do včelstev aplikuje dvěma možnými způsoby: sublimační metodou. pokapem v cukerném roztoku (Aplikace po kapkách musí být provedena v bezplodém včelstvu na podzim / v zimě, jednorázově a při venkovních teplotách mezi 5 °C a -15°C.)

Kdy se léčí Varidolem

Varroáza včel: ošetření včelstev napadených nebo podezřelých z napadení ektoparazitickým roztočem Varroa destructor v době, kdy jsou včelstva bez plodu nebo mají jen malou plochu zavíčkovaného plodu. Diagnostika a léčení v době od 1. října do 15. dubna.

Jak poznám že není v úlu matka

Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.