Kdy se používá modus
Modus. ) je nejjednodušším ukazatelem míry polohy. Odpovídá na otázku, jaká hodnota je v souboru nejčastější. Je jediným ukazatelem, který je uplatnitelný pro nominální proměnné (jako je pohlaví, barva očí nebo fakulty na universitě).
Co to je modus
Modus je hodnota znaku, která má v daném souboru největší relativní (i absolutní) četnost.
Archiv
Kdy použít medián
U mediánu hraje roli, jestli je počet prvků populace sudý, nebo lichý. V případě, kdy je počet prvků populace lichý, získáme medián tak, že seřadíme všechny hodnoty od nejmenší po největší a hodnota, která je přesně uprostřed, bude mediánem.
Jak se určuje modus
Pokud máme soubor hodnot X = [2, 3, 1, 8, 8, 4, 8, 6, 2, 3], tak modus je hodnota, která je v tomto souboru zastoupena nejčastěji. Nejčastěji se v souboru nachází číslo 8, všechna ostatní čísla jsou tam méně často.
Archiv
Proč se používá medián
Základní výhodou mediánu jako statistického ukazatele je fakt, že není ovlivněn extrémními hodnotami. Proto se často používá v případě šikmých rozdělení, u kterých aritmetický průměr dává obvykle nevhodné výsledky.
Jaký je rozdíl mezi mediánem a průměrem
Průměr je součet hodnot vydělený jejich počtem. Přesněji řečeno jde o aritmetický průměr (existují i jiné druhy průměrů, např. harmonický či geometrický). Medián je prostřední hodnota ze seřazené posloupnosti hodnot.
Kdy nelze určit medián
Obecně se za medián dá označit více čísel. V už zmíněném případě sudého počtu prvků neexistuje jedinečná hodnota. Platí však, že polovina hodnot je menší nebo rovna a polovina prvků je větší nebo rovna, ať už se za medián zvolí libovolné z obou prostředních čísel.
Co je to modus a medián
Modus je hodnota znaku s nejvyšší četností a značíme ho jako Modx. Medián je takzvaná střední hodnota a značí se jako Medx. Jedná se o hodnotu znaku, který má prostřední statistická jednotka v případě, že jsou seřazené podle velikosti hodnot znaku.