Kdy pridat Matecnik do Oddelku?

Kdy přidat matku do Oddělku

Přičemž na jeden plodový plást oddělku, přidáme mladušky z jednoho rámku otevřeného plodu. Po 1 – 2 hodinách přidáte matku v klícce (zasílací, přidávací) i s doprovodem včel přes medocukrové těsto.
Archiv

Kdy nejpozději dělat Oddělky

Pokud není včelstvo dostatečně silé na celý oddělek pak dělám smetence. S tvorbou oddělků většinou končím zhruba do poloviny června aby z oddělku vzniklo do zazimování životaschopné včelstvo.
Archiv

Jak se delaji Oddělky

Oddělek vznikne tak, že do nového úlu vložíme několik plástů (na rámkové míře 39×24 se dávají dva až tři) z už existujícího včelstva. Aspoň na jednom plástu musí být dělničí plod, a v co nejnižší fázi vývoje (pouze vajíčka, nebo úplně nejmenší červíci). Zbytek nového úlu doplníme prázdnými rámky (resp. s mezistěnami).
ArchivPodobné

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Jak dlouho vydrží včelí matka v klícce

Správně zakrmená matka vydrží v klícce až 3 týdny.

Kdy měnit matky

se shodují na nejvhodnějším období pro výměnu matky a to: během jarní snůšky, nejlépe duben. Tip na způsob přidání matky do včelstva.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Jak se starat o Oddělek

Vaším hlavním úkolem při péči o oddělky je připravit je na zimu a případně je začít chystat i na jaro. Oddělky musí dostatečně zesílit a vystavit co nejvíce mezistěn (ať již v plodišti, tak případně i pro medník). Oddělky staví mezistěny, pokud mají přísun sladiny a kladoucí matku.

Jak často krmit Oddělek

(03.11.2009 17:25)Adlef napsal(a): K tomu krmení – roztok 1:1 denně jsem dával cca 14 dní, počítáno 1 kg cukru na včelstvo, každý týden prohlídka, po 14 dnech 2kg cukru v poměru 1:1 ob den až 1x za 3 dny – tak aby měly dost zásob a zároveň matka kam klást.

Kdy rozšířit Oddělek

První rozšíření doporučujeme udělat hned při přeskládání oddělku z transportního plemenáče/krabice. Rozšíření děláme vložením mezistěny do plodového tělesa. Včely takový rámek hned vystavějí a matka zaklade.

Kdy zacne klást matka

dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.

Jak poznat včelí plod

Prvním příznakem, který by měl u včelaře vzbudit podezření, je mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá.

Kdy začne klást matka

dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.

Kdy je vhodný čas na výměnu včelí matky

se shodují na nejvhodnějším období pro výměnu matky a to: během jarní snůšky, nejlépe duben. Tip na způsob přidání matky do včelstva.

Jak poznám že není v úlu matka

Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.

Jak dlouho přikrmovat Oddělek

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Kdy přikrmovat včely

Většinou to však bývá v průběhu srpna, kdy už se rodí dlouhověké včely. Pokud ovšem podmínky nejsou optimální, je nutné dokrmovat i v průběhu roku. Velice ale také záleží na počasí. Otevřením úlu uniká včelám teplo, tudíž by nemělo být příliš chladno.

Co přenáší včely

Nemoci u včel. Základními chorobami včelstev u nás je varroáza, virové nákazy, mor včelího plodu, nosemóza, houbová onemocnění, zavíječ voskový a tumidóza.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Jak dlouho vydrží matka v klícce

Správně zakrmená matka vydrží v klícce až 3 týdny.

Jak velké Plodiště

Plodištní nástavek by měl mít teoreticky minimálně 9 plástů. Vychází to z úvahy, že max. zjišťované plodové hnízdo má průměr 30 cm. Výjimkou je Dadantův úl, kde tendence včelstva plodovat vzhůru je potlačena dostatečným počtem vysokých plástů v plodišti a polonástavky, na kterých v takovémto případě matka nerada klade.

Kdy naposledy krmit včely

V létě, kdy již není v přírodě dostatečná nabídka nektaru a pylu, se včelař musí postarat o zásoby sám. Začátkem srpna je nutné dodat včelám odpovídající množství potravy, což je asi 30 kg na jedno včelstvo, které jim stačí na přežití zimy.

Kdy a čím léčit včely

říjen — listopad — prosinec. Dlouholetá zkušenost ukazuje, že nejdůležitější období pro tlumení varroázy je v zimě, kdy jsou včelstva bez plodu a roztoči jsou jen na dospělých včelách. Pro likvidaci všech roztočů jsou nezbytná tři ošetření v odstupu minimálně 2 týdnů.

Co je to Nosema

Nosema ceranae je mikrosporidie napadající včelu medonosnou. V Evropě je známá teprve od roku 2005 a ukazuje se, že v některých zemích je významným faktorem vedoucím ke kolapsu včelstev. V České republice je až doposud otázka výskytu a významnosti tohoto parazita prakticky neznámá.

Co by nebylo bez včel

Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka.