Kdy pít šalvěj?

Proč děti nesmí šalvěj

Díky obsahu thujonu by teoreticky šalvěj mohla vyvolat u citlivých lidí křeče, proto se nedoporučuje například epileptikům. Šalvěj není vhodná ani pro těhotné, kojící ženy a malé děti.
Archiv

Jak často se může pít šalvějový čaj

Jak připravit šalvěj lékařskou

Pro přípravu nálevu se použijí přibližně 2 až 3 lžičky sušené bylinky a ty se zalijí 250 ml vroucí vody. Šalvěj se nechá vylouhovat zhruba 15 minut. Poté je odvar vhodný jak pro vnitřní užívání jako čaj (zde se obvykle dávkuje 1 až 3 šálky denně ), kloktadlo i k přípravě obkladů.
Archiv

Na co pomaha šalvěj

Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.
Archiv

Jak dlouho pít šalvěj

Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.
Archiv

Co s květy šalvěje

Ze šalvěje luční používáme květy, především na kloktání, ale i na přípravu šalvějového octa. Hrst květů vyluhujeme v octu, který potom používáme k masáži nemocných, kteří delší čas leží. Listy se sbírají před rozkvětem, v květnu a červnu.

Jak dlouho kloktat šalvěj

Ke kloktání a výplachům se doporučuje aplikovat alespoň 3× denně. Nálev se připravuje z cca 5 g šalvěje (1 lžíce), která se přelije vroucí vodou a nechá se v přikryté nádobě louhovat asi 15 minut, následně se scedí.

Proč nekvete Šalvěj lékařská

Šalvějím nesvědčí těžká jílovitá půda. Před výsadbou stanoviště vylepšíme hrubým pískem, štěrkem a vyzrálým kompostem. Nekvetou-li, je potřeba je zmladit. Trsy na jaře přesadíme – vyjmeme, rozdělíme rýčem a znovu zasadíme mladé, zdravé části rostlin.

Kdy stříhat šalvěj lékařskou

Pokud se šalvěj zasadí na zahradě na správné místo, může se rozrůst až na plochu několika čtverečních metrů. Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm.

Jak zpracovat šalvěj

Nálev ze šalvěje

Spařte celou kvetoucí nať horkou vodou, přikryjte pokličkou a nechte asi 10 minut stát. Potom sceďte a použijte jako kloktadlo při bolesti v krku, zanícených dásních, krvácivosti dásní. Když necháte nálev jen mírně vychladnout, namočte v něm gázu a přiložte na pleť.

Kde najít šalvěj

Původní oblastí volného výskytu je Východní Středomoří. Dnes volně roste ve Francii, Španělsku nebo Itálii, kde ji najdeme na skalách, vápencových svazích nebo sutích. U nás se šalvěj v současnosti pěstuje na zahradách nebo v květináčích, zplanět může pouze v některých teplých oblastech.

Kdy sázet šalvěj hajní

Výsev ani předpěstování nejsou složité, protože semínka dobře klíčí, stačí je koncem března vysít do truhlíku a postavit je za okno. Pokud si koupíme šalvěje v květináči, sázet je můžeme prakticky kdykoliv po celou vegetační dobu.

Kdy a jak stříhat šalvěj

Přestože je většina druhů šalvěje mrazuvzdorná, stříhání na podzim jí může zahubit. Šalvěj pravidelný řez potřebuje, provádíme jej ale vždy na jaře, během března až dubna, než rostlina začne vyhánět nové výhonky a opět se rozrůstat. Pokud už nové výhonky má, je na řez pozdě.

Kdy přesazovat šalvěj

Šalvěj nemá ráda přemokření

Přibližně po čtyřech letech se bude šalvěj dožadovat přesazení na jiné místo. Provést ho můžete na jaře, kdy odstraníte chvojí a šalvěj na novém stanovišti rovnou prohnojíte kvalitním kompostem. Na jednom stanovišti bude krásně růst přibližně sedm let.

Jak pěstovat šalvěj na zahradě

Šalvěj vysazujeme na slunečné, teplé a před větrem chráněné místo do hlinitopísčité, vápenité (dostatek uhlíku) zahradní půdy. V době vegetace zeminu udržujeme spíš suchou než vlhkou. Nemá ráda přemokření stejně jako levandule. Bude se jí výborně dařit i v suchých nebo na živiny chudých či vyčerpaných půdách.

Jak pěstovat šalvěj doma

Šalvěj vyžaduje opatrnou zálivku a zejména s nástupem podzimních dnů je na vodu poměrně citlivá, proto s ní šetřete. Špatně snáší také mrazy, proto ji na zimu pečlivě přikryjte slámou, chvojím či jiným přírodním materiálem, aby nevymrzla. Přibližně po čtyřech letech se bude šalvěj dožadovat přesazení na jiné místo.

Jak udělat šalvějové bonbóny

Postup. Med, cukr, šalvěj a citrónovou šťávu povaříme. To, že je hmota hotová, poznáme tak, že po jejím odkápnutí mimo hrnec kapka ztvrdne. Pak hmotu vylejeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým či namaštěným nožem ji krájíme na kostičky a po ztuhnutí ukládáme bonbóny do sklenic pod víčko, aby nezvlhly.

Jak sbírat šalvěj

Sbírá se nať i listy, a to pouze do konce června. Šalvěj sušíme ve stínu. Pokud vám v domácí bylinkové lékárně chybí také měsíček lékařský (Calendula officinalis), při sušení je to s ním stejné. Sbírá se květ, který pomáhá na záněty i špatně se hojící rány.

Kdy stříhat Odkvetlou šalvěj

Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží.

Jak Zaštipovat šalvěj

Dobré je seřezávání starších dřevnatých větviček. Necháte-li šalvěj růst volně, nebude držet kompaktní tvar, ale zase bude krásně bujná. Na podzim jen zkrátíme výhony na polovinu a zazimujeme tak, že rostlinu je třeba chránit před mrazem přikrývkou v podobě například chvojí.

Jak omladit šalvěj

Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.

Jak se starat o šalvěj

Šalvěj vysazujeme na slunečné, teplé a před větrem chráněné místo do hlinitopísčité, vápenité (dostatek uhlíku) zahradní půdy. V době vegetace zeminu udržujeme spíš suchou než vlhkou. Nemá ráda přemokření stejně jako levandule. Bude se jí výborně dařit i v suchých nebo na živiny chudých či vyčerpaných půdách.

Jak si vyrobit domácí bonbony

Pokud nemáte po ruce čerstvé ovoce, stačí mít 100 g cukru, 30 ml ovocného sirupu, 20 ml citronové šťávy, 20 g práškové želatiny a 50 ml vody. Ingredience promíchejte, nechte 10 minut bobtnat, přiveďte za stálého míchání k varu a ihned odstavte. Směsi vlijte do formiček a po 12hodinách tuhnutí v lednici máte hotovo.

Jak se vyrábějí bonbóny

Na začátku výroby bonbónů MAOAM se nejprve smíchají různé druhy cukru a zahřejí se ve vodě. Poté se horká hmota doplní o přísady jako želírovací prostředek a trochu tuku a silně se vyšlehá pomocí stroje. Takto vzniklá hmota se vytáhne do délky a prochází přitom dlouhým ochlazovacím tunelem.

Kdy se stříhá šalvěj

Pokud se šalvěj zasadí na zahradě na správné místo, může se rozrůst až na plochu několika čtverečních metrů. Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm.

Jak se co dělá gumoví medvídci

Základní surovinou pro výrobu gumových medvídků je želatina. Ta vzniká hlavně z vepřových kůží. Ve fabrikách na výrobu želatinových bonbonů ale využívají nejčastěji želatinové granule, které se smíchají s horkou vodou. Do medvídků se pak přidávají aromata a barviva, aby získaly požadovanou chuť a barvu.