Kdy RASI svestka?

Kdy začíná rodit Švestka

Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let. Plody jsou obvykle oválné nebo kulaté a mají ojíněnou slupku.

Kdy a jak stříhat švestku

Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.

Kdy se sklízí švestky

Švestky dozrávají od července do konce září. Plody by měly na stromech zrát co možná nejdéle, protože utržené švestky velice špatně dozrávají a nemají pak typickou švestkovou chuť. Správně zralé švestky jsou sladké, pevné, ale měkké.

Kdy postřik proti Pilatce

Chemické ošetření slivoní před pilatkami je nutné, jestliže se nalezne nejméně 5 květů při slabé až střední násadě nebo 10 květů při silné násadě s vajíčky pilatek na 100 kontrolovaných květů. Termín ošetření slivoní proti pilatkám byl donedávna určován, avšak jen přibližně, podle konce květu slivoní.

Kdy začne plodit Ryngle

Plodnost. Začíná plodit záhy po výsadbě, plodí hojně a pravidelně. Plody zrají od poloviny srpna do začátku září.

Proč neplodí švestky

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.

Kdy stříhat vlky na švestce

Jarní řez švestek

V březnu, až skončí mrazy a nejpozději před květem, odstaňte vlky a všechny větve, které vedou dovnitř stromu. Pokud máte v jednom místě více loňských letorostů, vyberte si ten (ty) nejvhodnější pro tvarování koruny a proveďte zakrácení dle videa. Odstraňte vše suché, zlomené a viditelně nemocné.

Jak se starat o švestky

Kromě toho potřebují švestky dostatek živin, takže zejména dostatek humusu, při sázení pak přidat kompost a pravidelně přihnojovat. Švestka potřebuje dostatek vody, zejména v době, kdy se vyvíjejí plody, ale nesnáší trvale zamokřené půdy. Budete-li se o švestku dobře starat, bude plodit za 4 až 6 let.

Co se sklízí v létě

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.

Kdy se sklízí

V Česku a celém mírném pásu žně probíhají v létě, v období relativního sucha. Nejčastěji se sklízí od června do září. Obiloviny, ale i další plodiny jako luskoviny (hrách, fazole, soja), olejniny (řepka) či brambory, se sklízí sklízecími stroji (kombajny) nebo ručně.

Co napadá švestky

Slivoň – choroby a škůdciMoniliniová hniloba slivoně (Monilinia fructigena, M. laxa)Suchá skvrnitost listů slivoně (Stigmina carpophila)Puchrovitost slivoně (Taphrina pruni)Svilušky.Mšice na slivoních.Pilatka švestková (Hoplocampa minuta)Pilatka žlutá (Hoplocampa flava)Obaleč švestkový (Grapholita funebrana)

Jaký postřik na švestku

Ochrana mladých výhonů proti monilióze (u citlivějších odrůd nebo při vlhčím počasí) = Signum / Horizon/ Prolectus (7,5gr/10l, 8ml/10l, 12g/10l)Opětovná ochrana proti Puchrovitosti švestek (v chladnějších lokalitách nebo při vlhkém průběhu jara) = Talent (6ml/10l)

Jak hluboko se sází Švestka

Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Jak daleko od sebe sázet švestky

Pokud chceme zasadit více stromků, je doporučena vzdálenost mezi jednotlivými vřeteny slivoní asi 1,5 – 1,8 metru průměrně. Pokud máme podnož Myrobalánu nebo St. Julienu, tedy podnože většího vzrůstu, sázíme 4,5×2,5 metru (vzdálenost mezi řadami × vzdálenost mezi stromky v řadě).

Proč mi Švestka neplodí

Nesprávný řez švestky

Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.

Kdy odstranit vlky

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jak rychle roste Švestka

Pěstování slivoní

Dostatek vláhy je potřeba zejména v období růstu plodů. Nejchutnější a obecně nejlepší plody slivoní rostou ve druhém až třetím roce od výsadby.

Jaké ovoce zraje v létě

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu.

Co se dá zasadit v létě

V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru.

Jak poznám že je zralý česnek

Velmi dobrou pomůckou jsou zkroucené květní stvoly s pacibulkami. Když se stvoly začnou narovnávat, přichází čas sklizně. Zároveň se však doporučuje květní stvoly z česneku co nejdříve odstraňovat (tzv. hlávkování), aby nedocházelo ke snižování výnosů.

Co s česnekem po sklizní

Sklizený česnek nenechávejte na záhonu, zvláště za slunných dní, může dojít k úžehu, čímž se česnek znehodnotí. Poté celé rostliny zavěsíme na zastíněném dobře větraném místě, např. v kůlně, na půdě nebo sušíme bez natě v tenké vrstvě v bednách, můžeme také na dřevěné či hliněné podlaze.

Co způsobuje Červivost švestek

Pilatky na slivoních

Hnědé nebo žluté larvy pilatek vyžírají dužninu a jádro (budoucí pecku) nově vznikajících plodů a tím způsobují jejich červivost.

Proč švestky nerodí

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.

Kdy se stříhají višně

Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).

Proč je ovoce sladké

Škrob obsažený v ovoci se během zrání mění na cukr a oleje. V ovoci je obsažena především fruktóza, dále sacharóza a méně glukózy. Obsah škrobu je důležitý na stanovení optimální doby sklizně pro skladování ovoce.