Kdy Rezat korpus na dort?

Kdy krájet korpus na dort

Korpusy se před nanášením polevy nebo fondánu potírají, aby byly dokonale hladké. Krém zakryje a vyhladí všechny praskliny, korpus se tzv. zatáhne a těsto zůstane vláčné. Potírat se mohou máslovým krémem, který se mírně naředí mlékem, nebo polevou ganache.
ArchivPodobné

Jak dlouho dopředu dělat dort

Klasický dort pečeme den nebo dva předem, aby se rozležel. Korpus by měl odpočívat aspoň 12 hodin, aby s ním šlo lépe manipulovat. Většinou je to tak, že jeden den upečeme korpus, můžeme připravit základ na krémy a ozdoby, druhý den připravíme krémy, dort naplníme a zdobíme.

Jak rychle zchladit korpus

Po upečení je nutné nechat dortový korpus řádně zchladit. Pokud ho necháte na podložce, dolní část korpusu zvlhne. Design mřížek na chladnutí zaručuje perfektní cirkulaci vzduchu. Váš zákusek tak bude chladnout rovnoměrně.

Kdy vyndat korpus z formy

Korpus z formy vyklápějte vždy až když je úplně vychladlý. Před vyklopením ho můžete uvolnit tenkým nožem, který přitlačíte pevně k obroučce formy a objedete těsto po obvodu. Okraj korpusu se nepoškodí a zůstane hladký. Potom formu rozevřete a obroučku opatrně zvedněte tak, abyste hotový korpus neponičili.

Jak promazat korpus

Korpus prořezáváme dlouhým zoubkatým nožem a druhou rukou pomalu otáčíme stojanem. Nařezané pláty přenášíme s pomocí nože nebo špachtle, aby se neprotrhly. Při sestavování si na vrstvu korpusu naneseme krém od středu k okrajům pomocí cukrářského sáčku. Vrstva je pak rovnoměrnější.

Jak správně rozkrájet dort

Dort dokola naříznu na 3-5cm tam, kde bude oddělena vrstva, pak si vezmu nit, mám takovou trošku silnější, ale i se slabou to podle mě půjde, vložím jí do naříznutého okraje a nití šoupu ze strany na stranu v naříznuté rýze, až se to krásně oddělí s minimem drobečků.

Jak na korpus aby nespadl

Díky vyšlehaným bílkům bude dortový korpus nadýchaný, tudíž ihned poté, co bílky opatrně zapracujete do těsta, vložte korpus do trouby, aby vám sníh nespadl.

Kdy davat ovoce na dort

Ovoce nerozmrazujte předem – Na dort umisťujeme mražené ovoce až ve chvíli, kdy je připraven k pečení. Pokud bychom na dort dali ovoce rozmražené, pustilo by vodu a dort by se mohl rozmočit. Z tohoto důvodu udržujeme mražené ovoce ve zmrazeném stavu až do doby, než je přidáváme na dort.

Čím Provlhčit korpus

Cukrový sirup slouží k provlhčení korpusů, ty budou vláčné a mnohem chutnější.

Jak poznam že je korpus hotový

Korpus má mít zlatavou barvu. Špejlí můžete zkontrolovat, zda je těsto upečené – zda se ještě nelepí uprostřed korpusu na špejli. S dortovou formou po vytažení z trouby nijak nebouchejte – upečený korpus by se mohl uprostřed propadnout.

Jak se dělá korpus na dort

Jednoduchý korpus

Nejprve vyšlehejte bílky s cukrem, aby vám vznikl opravdu tuhý sníh. Přidejte olej, postupně vmíchejte všechny žloutky a mouku. Pak už stačí jen dát do vysypané formy (vymazané olejem a vysypané hrubou moukou) a péct při 180°C zhruba 45 minut.

Čím zvlhčit korpus na dort

Korpus pomocí štětce zvlhčete sirupem.

Čím pokapat korpus

Aby korpus nebyl suchý a drobivý, je dobré ho před potřením krémem pokapat. Může to být tuzemák, mandlový likér, griotka, vaječný likér, ale i aromatický čaj, ovocná šťáva nebo rozehřátá a propasírovaná zavařenina. Tekutina by měla chuťově ladit s korpusem a náplní.

Jak dlouho se peče korpus na dort

Těsto nalijeme do připravené formy, uhladíme povrch stěrkou a dáme péct do předehřáté trouby na 180°C asi na 20 minut. Po upečení vyndáme formu z trouby a necháme asi 10 minut vychladnout. Pak uvolníme kulatým nožem okraj formy od korpusu, formu rozevřeme a korpus přendáme na kuchyňskou mřížku.

Jak správně upéct dortový korpus

Vyšleháme celá vejce s cukrem do pěny (v robotu nebo ručním mixérem). Přidáme 10 lžic vody. Nakonec zašleháme mouku, kterou jsme si předem smíchali s kypřicím práškem. Formu si vyložíme pečicím papírem a pečeme v předem vyhřáté troubě na 180°C.

Jak ochutit korpus

Univerzální dortový piškot

Dělají se z různých druhů těst – z třeného, bílkového, s jogurtem či tvarohem, přidává se do nich čokoláda, ořechy i ovoce. Nejuniverzálnější je však korpus piškotový. Můžete jej ochutit kakaem, citronovou kůrou nebo jen vanilkou, je krásně lehký a mechový a hodí se do něj jakýkoliv krém.

Jak zvlhčit korpus na dort

Korpus pomocí štětce zvlhčete sirupem.

Čím pokapat korpus na dort

Aby korpus nebyl suchý a drobivý, je dobré ho před potřením krémem pokapat. Může to být tuzemák, mandlový likér, griotka, vaječný likér, ale i aromatický čaj, ovocná šťáva nebo rozehřátá a propasírovaná zavařenina. Tekutina by měla chuťově ladit s korpusem a náplní.

Proč praská korpus na dort

Jak zabránit tomu, aby se dortový korpus vyboulil

K tomuto nechtěnému vyboulení dochází tehdy, když: nastavíte vysokou teplotu při pečení a dort se rychleji upeče zespoda. jste do těsta přidali studenou surovinu (vejce, mléko, smetanu) jste si špatně odměřili tekutiny a přidali jich méně, než udává recept.

Jak dlouho pečeme korpus na dort

Těsto nalijeme do připravené formy, uhladíme povrch stěrkou a dáme péct do předehřáté trouby na 180°C asi na 20 minut. Po upečení vyndáme formu z trouby a necháme asi 10 minut vychladnout. Pak uvolníme kulatým nožem okraj formy od korpusu, formu rozevřeme a korpus přendáme na kuchyňskou mřížku.

Jak Provlhčit korpus

Cukrový sirup slouží k provlhčení korpusů, ty budou vláčné a mnohem chutnější. Z tohoto množství surovin připravíte mnohem více sirupu, než kolik je potřeba na jeden dort – bude vám stačit přibližně 60 ml. Cukrový sirup po vychladnutí nalijte do skleněné lahve a skladujte v lednici.

Proč mi spadne piškot

Když po upečení spadne piškot může to být tím že je těsto řidší jak už bylo v odpovědi a může to být také tím že je těsto málo našlehané a málo dopečené .

Jak poznam že je piškot Upeceny

Upečený piškot poznáme tak, že povrch začne krásně tmavnout a nádherně vonět. Upečený se začne oddělovat od boků plechu. Vyndáme jej z trouby, zkusíme špejlí a pokud není suchá a lpí na ní řídké těsto, dáme piškot dopéct.

Jak dlouho Slehat korpus

Po 30 min. se podíváme do trouby a špejlí zkusíme, zda je korpus upečen. Po vytažení špejle zjistíme, jestli ještě těsto lepí. Korpus by se měl péct cca 30-50 minut podle velikosti formy a množství těsta.

Jak dlouho se peče piškotový korpus

Výhodou je, že formu na piškotové těsto není potřeba vymazávat. Korpus se peče zhruba 20 min na 170 °C. Zda je piškot hotový, můžete zkontrolovat dřevěnou špejlí.