Kdy roste smrk?

Jak dlouho rostou smrky

Jak dlouho roste

Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.

Jak rychle roste stříbrný smrk

Smrk pichlavý (Picea pungens – stříbrný smrk) je oblíbenější, ale pomalejší sourozenec českého zeleného smrku. 200 cm mu trvá přibližně 12 let.

Jak je vysoký smrk

Strom dosahující v podmínkách přírodního lesa velkých rozměrů. Výšky 50-60 m, tloušťky kolem 150 cm, objemu i přes 30 m3. Dožívá se 350-400 let.
Archiv

Jak často má smrk šišky

Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech.
Archiv

Jak dlouho žije smrk

V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.

Jak se pozna smrk

Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu (nejvíce smrk sitka až 80 m), s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Větvení je výrazně monopodiální, větve vyrůstají v přeslenech.

Jak vysévat semena smrku

Výsev smrku krok za krokem

Vyčištěnou nádobu vyplňte sterilizovanou směsí rašeliny (jehličnaté hrabanky), dobře vyzrálého kompostu a ostrého písku v poměru 2 : 1 : 1. Semena rozložte s dostatečnými rozestupy na substrát a zasypte pískem ve vrstvě, která odpovídá dvoj až trojnásobku průměru semen.

Jak se mnozi smrk

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.

Jak poznat jedli od smrku

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Kdy padají šišky že smrku

Sběr šišek smrku a borovice ale probíhá od konce listopadu do března. Dub a buk se sbírají v říjnu a v listopadu.

Co je skryté v Šiškách

Samičí šištice obsahují ploché semenné šupiny, které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka. Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven.

Na co jsou vyhonky že smrku

Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.

Kdy se sází smrky

Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.

Kam zasadit smrk

Jak se smrk pichlavý pěstuje

Protože vyniká především jako solitérní dekorativní dřevina, bude mu vyhovovat otevřené stanoviště, ale spokojí se i s polostínem. Při výběru vhodného místa však počítejme s tím, že nám po nějakém čase převýší rodinný domek nebo zahradní stavbu a může stínit.

Kde rostou smrky

Těžištěm výskytu jsou boreální lesy severní Evropy, Sibiře a Severní Ameriky, ve vyšších polohách roste i v mírném pásu, v horách zasahuje až k severní hranici subtropů. Nejjižněji zasahuje P. morrisonicola na Tchaj-wanu a P. chihuahuana v Mexiku.

Jak dlouho roste šiška

Délka šišek se pohybuje od 10 do 20 cm. Borovice (pinus) Šišky se semeny složené z dřevnatých šupin zrají přibližně 2-3 roky a po dozrání se většinou rozevírají (výjimku tvoří např. borovice limba).

Jak vypadají šišky smrku

Smrk omorika: Jeho šišky nepřehlédnete

Samčí šištice jsou světle červené, samičí purpurové. Mladé šišky mají nepřehlédnutelnou tmavě fialovou až namodralou barvu, a když dozrají, zhnědnou.

Kdy zrají šišky

Na rozdíl od listnáčů si jehličnany zachovají své olistění, tedy jehlice, po celou zimu. Tyto dřeviny vytvářejí zajímavé útvary – šišky, jež dozrávají právě na podzim a často zdobí zahradu až do další sezony, kdy opadají.

Kdy jsou smrkové vyhonky

Tak už na nic nečekejte a vyrazte ke stromům! Výhonky se obvykle sklízejí přibližně do 15. května, ale letos máte štěstí – kvůli chladnému počasí se příroda probouzí pomaleji, takže na smrk ještě máte čas.

Kdy sbírat smrkové vyhonky

V květnu (ve vyšších a chladnějších polohách i později) můžeme sbírat mladé smrkové výhonky.

Kdy přesazovat Smrky

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Kdy se vysazují jehličnany

Jehličnany totiž musí do zimy do příchodu mrazů alespoň trochu zakořenit, protože jinak nám hrozí, že nám přes zimu vyschnou. Proto platí důležitá zahradnická zásada, že jehličnany se sázejí do konce října (maximálně do 1. týdne v listopadu).

Kdy se sází smrk

Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.

Kdy se stříhají jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice.

Kdy padají smrkové šišky

Sběr šišek smrku a borovice ale probíhá od konce listopadu do března. Dub a buk se sbírají v říjnu a v listopadu.