Kdy rostou mandarinky?

Jak dlouho rostou mandarinky

Jedinci vypěstování ze semen nemají vlastnosti rodičů. Největší úrodu poskytují ve věku 20 let a jejich ekonomická produktivita končívá kolem 30 roků, kdy výnosy klesají.

Kdy začne plodit mandarinky

jsou množeny řízkováním nebo roubováním, začínají kvést a plodit již ve druhém roce. Od kvetení až do uzrání plodů je u nejranější – mandarinka Unschiu 5 – 6 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 – 7 měsíců, citrony za 7 – 8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11- 14 měsíců.

Kdy kvete mandarinka

V předjaří, koncem února a v březnu, se rostliny probouzejí, začínají rašit a růst. Pokud v zimě opadala část listů, brzy je nahradí nové. Postupně se začínají tvořit i nové květy. V květnu, kdy už je tepleji a nehrozí pozdní mrazíky, rostliny opět vyneseme ven.
Archiv

Jak se starat o citrusy v květináči

Citrusy vyžadují zejména v růstové periodě dostatek tepla a světla; teploty by ale neměly přestoupit 40 až 45 °C a v zimě by naopak neměly klesnout pod –3 až –5 °C, proto se doporučuje rostliny zimovat v nezámrzném prostředí. Ideální teplota v období vegetace je 22 až 28 °C.

Jak zalévat mandarinky

Podobně citrusy i zaléváme – to znamená v létě často, v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V tomto období platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. V zimě, při odpočinku, který by měl probíhat při teplotách 5-15°C, může několik listů citrusů i opadat. Na jaře však vyraší nové.

Jak se starat o Mandarinkovník

V době vegetace rostlina vyžaduje teplé stanoviště, v zimě je třeba rostlině dopřát klid v chladném avšak světlém prostředí při teplotě 4 – 6 º C. Voda: Od jara do podzimu vydatně zaléváme. V zimě udržuje substrát spíše suchý nežli vlhký.

Jak Mnozit mandarinku

Množení mandarinek a pravidelný řez

Můžeme z mateřské rostliny odebrat vrcholové řízky, které pak pěstujeme v teplém substrátu (20 – 25°C). Ovšem šance na úspěch jsou bez zkušeností nízké. Ještě těžší je pěstování ze semen, navíc musí být rostliny, od kterých vyžadujeme plody, roubované.

Jak roubovat mandarinky

V případě citrusů zkraťte stonek rostlinky asi na 3 očka a odřežte všechny listy, aby nám zbyl pouze kmínek. Ten shora naříznete asi 1,5 cm a vložíte do špičky seřízlý roub. Pevně utáhnete průhlednou páskou a potřete vazelínou nebo voskem, aby se do spoje roubu nedostala vlhkost, ani houby či bakterie.

Kdy přesazovat citrusy

Mladé citrusy přesazujeme jednou za 1–2 roky, starší rostliny jednou za 3–4 roky. Někdy také stačí odstranit z květináče co největší množství staré zeminy a nahradit ji čerstvým substrátem. Jednou za čas je ale přesazení nezbytné.

Kdy zastřihnout citrusy

Doporučuje se stříhat citronovník během časného jara, nikdy s ním nehýbejte během zimních měsíců a jeho odpočinku. Při stříhání citronovníku odstraňte hlavně ty větve, které zasahují do středu koruny, ta musí být vzdušná.

Jak stříhat mandarinku

Koruna mandarinkového keře se musí udržovat vzdušná. Hlavní řez je nejlépe provádět v únoru a přitom bychom měli maximálně šetřit jednoleté krátké výhonky. Po sklizni mandarinek řežeme odplozené větvičky. Dlouhé výhony zkracujeme o jednu třetinu během roku.

Kdy zastřihnout citrón

Jako ideální období pro tvarování se uvádí jaro a znovu po růstové periodě, tedy na podzim, citrusy se ale dají tvarovat prakticky celoročně. První zastřižení proběhne v únoru před rašením. Tyto odřezané větvičky se pak dají použít pro roubování nebo řízkování.

Jak opylovat mandarinku

Nezapomeňte na opylování květů

Když je ale pěstujete v uzavřeném prostředí, nebo kvést začnou až na zimovišti, je nutné nezapomenout na opylení květů. To zvládnete s pomocí malého štětečku nebo vatové tyčinky do uší. Po opylení se také připravte na to, že zrání plodů trvá poměrně dlouho.

Kdy zastřihovat citrusy

Na jaře může po přesazení následovat řez a tvarování koruny. Přebytečné a korunu zahušťující větve odstraňte, stejně jako zaschlé větvičky. Zakraťte také bezlisté nebo příliš bujné výhony. Brzy po přesazení a řezu citrusy většinou vstupují do nové vegetace.

Kdy uklidit citrusy

Jakmile tedy klesne teplota na tři stupně pod nulou, na nic nečekejte. Dalším důvodem pro jejich přestěhování jsou dlouhodobé podzimní deště. Ty citrusům rozhodně nesvědčí, protože jsou náchylné na hnilobu kořenů. Obecně se dá říct, že poslední týden v listopadu už citrusy musejí být přemístěny do chladného zimoviště.

Jak často zalévat citrusy

Citrusy se nezalévají pravidelně nýbrž podle potřeby. Pokud je 10-20% svrchní vrstvy substrátu suchých, je na čase rostlinu zalít. Nejvhodnější dobou pro zalévání rostlin je dopoledne. Ochable svěšené listy jsou indicií, že rostlina trpí nedostatkem vody.

Jaké hnojivo na citrusy

Ve vegetačním období je dobré citrusy hnojit pravidelně vhodným hnojivem, v němž je NPK (dusík, fosfor, draslík) v poměru např. 8: 6: 8. Pokud se vám zdá, že speciální hnojiva na citrusy jsou drahá, můžete použít i hnojivo na zelené rostliny. Horší než nehnojit je hnojit nadměrně.

Jak hnojit mandarinku

Pro hnojivovou zálivku si připravte roztok z 0,3 % ledku vápenatého a 0,3 % síranu draselného. Tato zálivka by se měla u citrusů střídat s hnojivy přímo určenými pro citrusy, například Citrus Speciál. Frekvence doporučovaného hnojení je v létě 1x za 2 týdny a v zimě 1x za měsíc.