Kdy rostou smrkové výhonky?

Kdy jsou Smrkove vyhonky

Tak už na nic nečekejte a vyrazte ke stromům! Výhonky se obvykle sklízejí přibližně do 15. května, ale letos máte štěstí – kvůli chladnému počasí se příroda probouzí pomaleji, takže na smrk ještě máte čas.
Archiv

Co léčí smrkové výhonky

Léčivé účinky smrku

V lidovém léčitelství jsou známé léčivé síly mladých výhonků (větviček), pryskyřice i šišek, které obsahují terpentýnovou silici. Právě ta pomáhá rozpouštět hleny, celkově uvolňuje dýchací cesty, pomáhá vykašlávání, tiší bolesti kloubů, svalů a celkově posiluje organismus.
Archiv

Co se smrkovými výhonky

Smrkové výhonky jsou léčivé. Můžete z nich připravit sirup, med, naložit je do alkoholu. Nebo jako my do octa a udělat si takové falešné kapary ze smrkových výhonků.

Jak dlouho vydrží smrkový sirup

V lednici vydrží i rok.

Jak se pozna smrk

Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu (nejvíce smrk sitka až 80 m), s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Větvení je výrazně monopodiální, větve vyrůstají v přeslenech.

Jak sušit smrkové výhonky

Smrkový čaj či koupel (která pomáhá při boji s nespavostí) si můžete vyrobit sušením – výhonky rozložte v tenké vrstvě na mírně hřející topení a nechte vysušit, dále s materiálem nakládejte jako s jakýmikoli bylinkami, které rádi louhujete.

Jak dlouho louhovat Smrkove vyhonky

RECEPT NA SMRKOVÝ MED

Smrkové výhonky opláchneme, dáme do velkého hrnce spolu s citrónovými kolečky, zalijeme vodou a vaříme pod pokličkou 20 – 30 minut. Necháme 24 hodin louhovat.

Jak nalozit Smrkove vyhonky

Výhonky opláchneme a necháme okapat, případně je jen zbavíme nečistot a hmyzích návštěvníků. Vrstvíme do čisté sklenice střídavě s cukrem, cukr zvolíme bílý nebo třtinový. Uvádí se, že za použití bílého se sirupy méně kazí. Výsledný výrobek užíváme po lžičkách, proto není třeba obávat se příliš nezdravého účinku cukru.

Jak dlouho louhovat smrkové vyhonky

RECEPT NA SMRKOVÝ MED

Smrkové výhonky opláchneme, dáme do velkého hrnce spolu s citrónovými kolečky, zalijeme vodou a vaříme pod pokličkou 20 – 30 minut. Necháme 24 hodin louhovat.

Jak dlouho rostou smrky

Jak dlouho roste

Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.

Jak dlouho žije smrk

V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.

Na co se používá smrk

Zedníci používají smrk na hladítka, bednění a podlážky lešení. Smrkové dřevo je důležitou surovinou pro výrobu papíru. Zvláštností je tzv. rezonanční smrk (kmeny s velkou hustotou letokruhů), ze kterého se vyrábí hudebních nástrojů.

Jak udělat sirup ze smrku

Do sklenice postupně vkládáme vrstvy smrkových výhonků a cukru, které střídáme tak, aby tu poslední tvořil cukr. Vše vždy stlačíme, aby sklenice byla pěkně napěchovaná. Plnou sklenici pak uzavřeme, postavíme na slunné místo (ideálně k oknu) a necháme zrát cca 6 týdnů. Poté šťávu vymačkáme přes plátýnko a máme hotovo.

Jak užívat sirup ze smrkových výhonků

Smrkový sirup – užívání

Pokud užíváte smrkový sirup na léčbu kašle, dejte si 1 lžíci ráno. Stejně jej užívejte i v případě prevence kašle. Pokud vás bolí klouby či svaly, užijte 1 lžíci ráno a jednu večer. Sirup můžete podat na lžíci přímo nebo jej použít k ochucení vody nebo čaje.

Jak dlouho se dožije smrk

Dožívá se 350-400 let. Nejvyšší smrk byl změřen v r. 1864 na Šumavě. Měl výšku 68,9 m, tloušťku 168 cm, věk 585 let a byl zdravý.

Jak je vysoký smrk

Dorůstá výšky až 50 m. Jehlice jsou 10–25 mm dlouhé, 1 mm široké, na průřezu čtyřhranné a na konci zašpičatělé. Rozmnožovací orgány jsou jako u ostatních nahosemenných rostlin šišticovité.

Jak poznat jedli od smrku

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Na co je dobrý smrkový sirup

Tento netradiční sirup je ideální pro ty, kdo chtějí zavzpomínat na čundry, přespávání v přírodě a přípravu smrkového čaje. Smrkové výhonky mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Obsažená silice dokáže ulevit při rýmě a kašli, ale také zmírnit revma a utišit bolesti svalů.

Kdy roste smrk

Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech. Šišky s měkkými rýhovanými šupinami vytrvávají po dozrání do příštího roku a pak opadávají. Úroda semen bývá velká a klíčivost dobrá.

Jak užívat smrkový sirup

Smrkový sirup – užívání

Pokud užíváte smrkový sirup na léčbu kašle, dejte si 1 lžíci ráno. Stejně jej užívejte i v případě prevence kašle. Pokud vás bolí klouby či svaly, užijte 1 lžíci ráno a jednu večer. Sirup můžete podat na lžíci přímo nebo jej použít k ochucení vody nebo čaje.

Jak dlouho roste smrkový les

Jelikož se stal smrk oblíbeným vánočním stromečkem, pěstuje se pro tyto účely na speciálních plantážích. Jeho vzrůst není překotný – výšku až 2 metry dosahuje asi za 10 let. V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů.