Kdy roubovat meruzalku?

Kdy roubovat angrešt na meruzalku

Roubovat se dá v době vegetačního klidu (podnož je bez mízy), nejčastěji kopulací (i anglickou – viz kapitola o roubování). To je již v předjaří (únor). Spíš používám obyčejnou kopulaci než anglickou, větvičky bývají dost tenké a zejména angreštové se drolí, špatně se po kopulačním řezu ještě nařezávají podélně.
ArchivPodobné

Na co se roubuje rybíz

Můžeme množit angrešty, rybízy i jostu. Keříky množíme ze řízků a stromkové tvary je potřeba roubovat na podnož meruzalku. Rok předem si vypěstujeme dlouhý výhon a sestříhneme ho na délku 110 cm. Vhodný roub je potřeba brát ze zdravých rostlin bez příznaků především virových chorob.
Archiv

Kdy se má roubovat

Kdy roubovat

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

Jak se roubuje rybíz

Roub angreštu nebo rybíz před naočkovaná upravíme tak, že spodní část seřízneme do klínu a listovou plochu zmenšíme na polovinu, abychom zabránili odpařování vláhy. Klín zasuneme do rozštěpu a uvážeme lýkem nebo páskem fólie. Místo roubování nesmíme ošetřit voskem.
Archiv

Jak se roubuje meruňka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Kdy a jak roubovat třešeň

Vzhledem k problematickému uchování roubů těchto peckovin v zimním období se jako vhodnější termín pro jejich roubování doporučuje období vegetace, konkrétně období od poloviny srpna do poloviny září.

Jak množit meruzalku

Stačí dát koncem července nebo během srpna zakořenit buď zimní, nebo polodřevitý řízek. Oba typy snadno zakořeňují. Již dvouleté sazenice rozkvétají. Meruzalku lze zapěstovat i jako stromek, buš roubovaný na meruzalku alpskou, nebo pravokořenný, zapěstovaný z jednoletého prutu.

Kdy se roubuje meruňka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).

Kdy odebrat rouby meruněk

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Kdy Hřížit rybíz

Nejsnadnější a nejlevnější způsob rozmnožování černého rybízu je množení dřevnatými řízky. Řízky řežeme z jednoletých výhonů v délce 20 – 25 cm. Starší řízky se špatně ujímají. Řízky musíme řezat v údobí vegetačního klidu rostliny, pozdě na podzim nebo na jaře před vyrašením pupenů.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Na co se roubuje Merunka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Na co roubovat třešeň

Rouby musí být při roubování nenarašené, podnož dobře zakořeněná a narašená. Koncem února a hlavně v březnu přeroubujete starší peckoviny. Jako první jsou na řadě třešně a višně, pak meruňky, poté švestky a slivoně, nakonec jabloně a hrušně.

Kdy rozmnožovat rybíz

Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.

Jak podepřít rybíz

V každém případě je nutné odstranit všechny výhony, které spadly a drží je pouze podpěry, nikoli je podepřít. Navíc, čím dříve rybíz ořežete, tím silnější budou nové výhonky, které mohou přinést bobule v další sezóně.

Kdy začíná plodit Merunka

Rostlina plodí 3 roky po výsadbě a plně plodí více jak 30 let. V prvních letech po výsadbě se doporučuje na jaře první plody ostranit, aby strom nabral sílu do růstu koruny.

Kdy roubovat Ryngle

Naroubujte až v dubnu,kdy je míza. Jinak rouby se odebírají v lednu,nejpozději v únoru.

Kdy roubovat Lišku

Roubování na semenáče

Rouby lísky musíme odebrat ještě předtím, než začnou rašit. To znamená nejpozději do půlky ledna. Roubování se provádí na semenáče Corylus colurna – lísky turecké. Doba srůstání roubu s podnoží je dosti dlouhá.

Jak roubovat na Meruzalku

Jaro po očkování Do jara nijak nezasahujeme. Koncem března nebo začátkem dubna, až skončí riziko silnějších mrazů, odstraníme letorost podnože 5 mm nad očkem a ránu zatřeme štěpařským voskem. Dále odstraňujeme planý obrost podnože z kmínku a výmladky z kořenového krčku a kořenů podnože (meruzalky).

Jak daleko od plotu sázet rybíz

Rybíz koření mělce; při výsadbě ho zasadíme cca o 10cm níže, než rostl předtím. U stromkového rybízu neopomeneme na oporu kmínku. Vhodné je okolí keřů i stromků zamulčovat, aby se tak předešlo tvorbě plevele a případnému poškození kořenů při jeho odstraňování. Keře vysazujeme na vzdálenost 2,5-3m x 1-2m, dle odrůdy.

Jak poznat zralý angrešt

Zelená zralost, při níž sklízíme zhruba začátkem června drobné, sytě zelené plody pro přípravu pektinu. Kompotová zralost (asi koncem června), při níž jsou plody ješě tvrdé, ale mezi prsty pružné a mají barvu světle zelenou.

Kdy se stříhá rouby na třešeň

Počasí. Někdo odebírá rouby již v listopadu (především třešně a višně, tedy peckoviny), ovšem za mírné zimy lze rouby peckovin odebírat klidně i v prosinci. A pokud je v lednu a únoru zrovna obleva, i toto je vhodné období k odebrání roubů.

Jak Mnozit rybíz

Ideální jsou řízky z mladých keřů, které nejsou silně plodící. Řízky odebíráme z rovných mladých prutů bez postranních výhonů. Řízky je vhodné odebírat na podzim před nástupem mrazivého počasí. Doporučená doba na odběr řízků je od srpna do října, pokud není příliš chladné počasí.

Kdy a jak stříhat rybíz

Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března. Rybíz je v tomto období ve vegetačním klidu a rostlina se tak s řezem lépe vyrovná. Po probuzení a vyrašení rybízu už tedy výhony raději výrazněji neprořezávejte.

Kdy a jak stříhat meruňky

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.