Kdy rozšiřovat včelstva?

Kdy rozšířit včely

Zvětšování včelstev je přirozenou činností, která vede ke zvyšování množství získaného medu, a tím i našich zisků. Červen je nejvhodnějším obdobím pro tuto činnost nebo pro vyrovnání zimních ztrát, protože ve včelstvech je dostatek plodu a mladých včel.

Kdy včely staví mezistěny

Zvláště brzy na jaře – v březnu je to odborná záležitost. Záleží totiž na počasí, stavu vegetace a na rozvoji včelstev. Každou přidanou mezistěnou v této době se prostor v úle výrazně ochladí.

Kdy začít s včelařením

Kdy je ta nejvhodnější doba pro začátek včelaření Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě.

Kdy Podněcovat včely

VELMI TOHOTO ZPŮSOBU VYUŽÍVÁM PŘI METODICE OPTIMALIZOVANÉHO PLODIŠTĚ. Právě do podmetu "uklízím" nedobrané starší plásty v období března do půle dubna a v srpnu a září či v mezisnůškových pauzách. Zásobní rámek je dobré podložit, aŤ na něj včely mohou z obou stran a lépe i odvíčkovat.

Jak velké plodiště

Plodištní nástavek by měl mít teoreticky minimálně 9 plástů. Vychází to z úvahy, že max. zjišťované plodové hnízdo má průměr 30 cm. Výjimkou je Dadantův úl, kde tendence včelstva plodovat vzhůru je potlačena dostatečným počtem vysokých plástů v plodišti a polonástavky, na kterých v takovémto případě matka nerada klade.

Co dělat když se rojí včely

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Jak často krmit Oddělek

(03.11.2009 17:25)Adlef napsal(a): K tomu krmení – roztok 1:1 denně jsem dával cca 14 dní, počítáno 1 kg cukru na včelstvo, každý týden prohlídka, po 14 dnech 2kg cukru v poměru 1:1 ob den až 1x za 3 dny – tak aby měly dost zásob a zároveň matka kam klást.

Jak rozšířit včely

Rozšiřování se provádí buď mezistěnami a nebo vytočenými, postavenými mezistěnami, zbylými po vydatné snůšce z řepky. V případě nedostatku snůšky se krmí předem připravenými plackami z medocukrového těsta nebo později pak přímo prosakovací lahví jako u kmenových včelstev.

Jak začít s včelařením

Co dělat, chci začít včelařit Získejte informace – čerpat můžete ze specializované literatury, ze stránek Českého svazu včelařů a v neposlední řadě od místní včelařské organizace – od včelařů ve svém okolí, kteří vám mohou v začátcích pomoci nejen radou. Můžete se také zúčastnit nejrůznějších včelařských kurzů.

Jak převážet včely

– doporučuji umístit oddělky tak, aby se dal v autě během jízdy vytvořit průvan, který umožňuje včelám snadnější výměnu vzduchu. – nedoporučuji ponechávat včely ve vozidle když stojí. Pokud je nutné zastavit, proveďte větrání ve vozidle minimálně dvěma otevřenými dveřmi, aby byl průvan.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Jaký úl je nejlepší

Moderní úly. V současné době je prakticky jedinou doporučovanou moderní volbou nástavkový úl. Je to to nejlepší, co jsme pro včely i včelaře vymysleli, a proto se budu věnovat právě jemu. Starší typ rámkového úlu se zadním přístupem je po všech stránkách horší a nemá cenu si ho pořizovat.

Jak posílit slabé včelstvo

Je třeba jim dodat alespoň vodu, v lepším případě je podněcovat roztokem vody a cukru v poměru 1:1. Podněcování může trvat i celý týden, denně dodáváme 1 1 roztoku. Podněcování nahradí létavky a přemístěná včelstva se brzy dostanou do dobré kondice.

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.

Co nemají rádi včely

Včely obecně nemají rády výrazné pachy. Je tedy dobré vyvarovat se výrazných parfémů a parfemovaných kosmetických přípravků, dále není doporučeno se v blízkosti úlů pohybovat se zapálenou cigaretou, po požití alkoholu nebo zpocený.

Kdy otevřít Česno

Česno je vhodné otevřít po nakrmení opět na největší možnou šířku a veškeré uteplení odstranit. Včely uteplujeme až s příchodem prvních mrazíků. V říjnu ošetříme včelstva proti varroáze podle pokynů Státní veterinární správy. Ošetřování včel se musí provádět až v době, kdy ustala jakákoliv snůška.

Kdy se dává mědník

Medníky- nástavky přidáváme zpravidla když kvetou jabloně a začíná kvést řepka. Rozhodující je ale také denní teplota, která by se měla pohybovat nad + 15°C .

Co všechno potřebuje včelař

Včelař se neobejde bez včelařské kombinézy, rukavic, klobouku. Mezi další důležité pomůcky patří : Dýmák – na zklidnění včel , Rozpěrák -slouží k rozevírání plástů, Smetáček -na ometání včel, klips na matku, kleště na vyjmutí rámku, rámkové přířezy, mezistěny.

Co obnáší včelaření

Včelaření je chov včely medonosné za účelem získávání včelích produktů. Jedná se o produkty jako je včelí med, propolis, mateří kašička, pyl a včelí jed. Díky svým léčivým účinkům se včelí produkty používají především v lékařství, ale také v potravinářství a jako přísada do mnoho kosmetických a zkrášlujících přípravků.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Jak poznám že není v úlu matka

Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.

Kdy začne klást matka

dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.

Jak začít se včelami

Co dělat, chci začít včelařit Získejte informace – čerpat můžete ze specializované literatury, ze stránek Českého svazu včelařů a v neposlední řadě od místní včelařské organizace – od včelařů ve svém okolí, kteří vám mohou v začátcích pomoci nejen radou. Můžete se také zúčastnit nejrůznějších včelařských kurzů.

Jak spojit včely

Potřebujeme-li spojit dvě včelstva (nebo oddělek se včelstvem), můžeme využít osvědčený postup s novinami. Na horní nástavek staršího či většího včelstva položíme vrstvu novinového papíru (v období slídivosti raději více – dvě až tři). V meziplástových mezerách noviny propícháme rozpěrákem.

Jak poznat osiřelé včelstvo

Plodová zkouška

osiřelé, zkontrolujeme nejdříve, zda se ve včelstvu nachází nějaký otevřený plod. Pokud tomu tak není, je velmi pravděpodobné, že matka včelstvu skutečně chybí. Jistotu však získáme až po provedení tzv. plodové zkoušky.