Kdy sadit semínka rajcat?

Kdy sít rajčata

Kdy začít Pokud plánujeme pěstovat rajčata ve skleníku, zahájíme předpěstování klidně už v polovině února. Pokud ale chceme zasadit semínka pod širé nebe, počkáme minimálně do poloviny března, klidně i na začátek dubna, jinak nám sazenice doma na okně přerostou v solidní džungli.

Jak sazet semena rajcat

Semena rajských jablíček klademe nejlépe po dvou do nádobek nebo je sejeme na větší plochu naširoko a do substrátu je mírně zatlačíme prkénkem nebo jen rukou. Zasypeme je slabou vrstvou (asi 1-2 cm vysokou) zeminy a zavlažíme rozprašovačem. Nezaléváme, jen mlžíme, aby se semínka nevyplavila.
Archiv

Kdy přesazovat sazenice rajčat

Jakmile spatříme první lístky, můžeme rajčata nejlépe s pikýrovacím nástrojem oddělit a přesadit do jednotlivých květináčů – vždy vybíráme jen ty nejsilnější rostlinky! Po mrazivých mužích v květnu je vhodný čas na přesazení rajčat na konečné místo. Pokud jsme je už v březnu zasadili ven, je to v pořádku.

Jak casto Zalevat Sazenicky rajcat

8) Sazenice zalévejte 2 – 3 x týdně. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát v květináči částečně proschnout, pouze tak dosáhnete silné sazenice se zdravými kořeny. Trvalé provlhčení substrátu má často za následek odehnívání kořenů.
Archiv

Jak se starat o semínka rajcat

Semena rajčat nejrychleji vyklíčí při teplotě 25 °C, později příliš vysoká teplota vhodná není, a měla by klesnout na 15 – 20 °C. Rostlinky potřebují dostatek světla – sazeničky budou prospívat u jižně či východně orientovaného okna bez záclony, ideální je přisvěcování zářivkou či výbojkou s denním spektrem.

Jak rychle rostou rajčata

Výhodou vlastního pěstování rajčat je možnost sklidit plody rovnou na stůl nebo pro zpracování, tedy s nejlepšími chuťovými vlastnostmi. rajčata začínáme sklízet za 8–10 týdnů po výsadbě, plody nenecháme přezrávat, neboť by měkla a praskala.

Jak na sazenice rajcat

Rajčata vysévejte 6–9 týdnů před předpokládaným termínem výsadby do navlhčených výsevních substrátů, přibližně 1 semeno na 1 cm², hloubka 0,5 až 1 cm. Semena klaďte do misky s kvalitní zeminou, nejlépe do řádku, na vzdálenost přibližně 3 cm od sebe. Aby zemina nevysychala, můžete misku zakrýt sklem nebo fólií.

Jak hluboko sázet sazenice rajčat

Jak hluboko sázet semínka rajčat, paprik a okurek

Použijte pomůcku starých zahradníků, která říká, že semínka patří do takové hloubky, jaká je jejich výška. Vyseté osivo nezalévejte, jen roste rozprašovačem, aby se semínka nevyplavila. Zároveň ale dbejte důsledně na to, aby substrát nikdy nevyschnul.

Kdy Zalivat rajčata

Rajčata zalévejte nejlépe ráno a večer. Rozhodně se vyvarujte zalévání v poledne, kdy se voda rychle odpaří, navíc pro zeleninu je to teplotní šok. Ideální vodou pro zálivku je pak odstátá voda, která je napuštěná alespoň den předem. Snažte se také pro zalévání nepoužívat vodu z vodovodu, ale nejlépe dešťovou.

Jak mít silné sazenice rajčat

Vyšší teploty a nedostatek světla vedou k vytahování rostlin a nekvalitním sazenicím. Přestože je intenzivní osvětlení žádoucí, nemělo by být delší než 12-14 hodin, aby měly semenáčky čas růst i odpočívat a byly silné. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.

Jak sušit semínka z rajčat

Semínka ze zralých rajčat buď vydlabejte (rozřízněte a opatrně lžičkou dužninu vykrojte) nebo rozmačkejte celá rajčátka v případě cherry odrůd. Dejte do průhledné sklenice, uzavřete a postavte na teplé slunné místo. Víčko je lepší šroubovací, protože během příštích pár dní budete potřebovat upouštět vzduch.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Kdy začít dělat sazenice

Ideální doba, kdy s tímto úkonem začít, je začátek února až března. Pro tento účel volte semena a substrát určený pro výsevy, protože je vzdušný, přiměřeně chudý na živiny, což je v tomto případě žádoucí, a propustný. Proto, aby bylo předpěstování sazenic úspěšné, je nezbytné dodržet následující kroky.

Jak správně zasadit semínka

Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.

Kdy nejlépe zalévat rajčata

Rostliny zalévejte nejlépe ráno nebo večer, kdy už nepraží slunce a voda se neodpařuje. Rozhodně se vyvarujte zalévání kolem poledne nebo brzy odpoledne, rostliny by dostaly teplotní šok. Pro zálivku je nejlepší dešťová voda nebo voda odstátá, napuštěná do sudů nebo konví. Stát by v nich měla alespoň den.

Kdy zalévat rajčata ráno nebo večer

Zalévejte tedy nejlépe ráno a večer. Určitě je také vhodné položit si otázku, čím rajčata zalijete. Voda z kohoutku by to být neměla. Obsahuje nejen chlor, ale také je studená.

Proč žloutnou sazenice rajčat

Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou

Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo. Nadbytek vody způsobuje ztěžknutí půdy a nedostatek vzduchu kolem kořenového systému, který postupně zahnívá.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co skodi Rajcatum

Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.Plíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.

Jak dlouho klíčí semena rajčat

Ideální teplota pro klíčení paprik a rajčat je mezi 25 a 30 stupni Celsia, při této teplotě uvidíte výsledky po týdnu. Pro srovnání, při 15 stupních paprika klíčí 25 dní a rajče dva týdny. Při nižší teplotě paprika nevzejde vůbec, rajče až za 40 dní.

Kdy se sází semínka

Během února a března je totiž ideální čas začít si předpěstovat určité plodiny. Nováček sice tuto dobu promeškal, ale může se připravit na příští rok, aby opět nezaspal. Na svém parapetu již od února můžete začít předpěstovat plodiny nebo zkusit klíčivost semínek. S předpěstováním či zaséváním začínáme již v únoru.

Jak hluboko sázet sazenice

Obecně platí, že by měly sazenice vysazovat tak hluboko, aby byl povrch zeminy v květináči rovině s povrchem půdy. Salát a celer jsou citlivé na příliš hluboké zasazení. Sazenice nesmíte "utopit", růstový vrchol (srdíčko) by měl být vždy nad povrchem půdy.

Jak často se hnojí rajčata

Rajčata. Rajčata mají rády výživnou půdu a vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Nejlepší je hluboké zrytí záhonu na konci sezóny s přidaným organickým hnojivem. Přihnojujte 2-4x za měsíc.

Kde nejlépe pěstovat rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.