Kdy sazet jahody jaro?

Kdy koupit sazenice jahod

Přelom srpna a září je čas, kdy se objevují nabídky nových sazenic jahodníků. Ať už chcete pěstovat jahody poprvé nebo potřebujete svou jahodovnu obnovit či rozšířit, snažte se vždy získat co nejhodnotnější sazenice. Stoprocentní záruku bohaté sklizně vám nedá nikdo, ale kvalitní sadba je jejím nejlepším základem.

Jak hluboko zasadit jahody

Pro sazenice si připravíme jamky hluboké cca 15 cm, zároveň i stejně široké. Správně vysazená sazenice nemá mít srdéčko zakryté hlínou, ale ani ho nesmí mít příliš vytažené nad povrch půdy. Zkoušku, zda je sazenice pevně uložena v půdě, provedeme jemným tahem za listy. Pokud rostlina tahu odolá, je to v pořádku.
Archiv

Jak sazet jahody

Na 1 m2 se sázíme přibližně 4 – 5 kusů sazenic jahodníku. vzdálenost při výsadbě – záleží na odrůdě. Slabě rostoucím odrůdám stačí 20 cm, středně rostoucím 30 cm, bujně rostoucím dopřejeme až 40 cm. Vzdálenost řádků volíme tak, abychom mohli porost snadno ošetřovat a sklízet, ideální je 50-70 cm.
Archiv

Co s jahodami na jaře

Jahodníky na jaře potřebují vaši pozornost

Současně je dobré shrabat či ostříhat suché listy a odumřelé části rostlin, jen tak se sníží riziko výskytu škůdců. Takto odstraněné zbytky není vhodné dávat do kompostu, ale zlikvidovat je spálením. Po zimě je vhodné jahodníky přihnojit a okopat.

Jaké jsou nejlepší jahody

Většina z nás zná nejznámější odrůdy a to jsou Carmen anebo Senga sengáno. Pokud se ale začnete malinko zajímat o sazenice jahod, pak si můžete rozložit sklizeň v podstatě na celé léto. Určitě doporučujeme například výbornou odrůdu Polka, Dita, Valika, Ilona, Frikonza, Olívie (jsou seřezeny podle ranosti).

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Co sázet vedle jahod

Cibule, česnek, šťovík, špenát, brutnák jsou také výbornými sousedy pro jahody. Vůně koření odpuzuje škůdce, na které je kultura náchylná. Z okopanin je dobrým sousedem pro jahody kořenová petržel, která odpuzuje slimáky a slimáky z bobule. K jahodám můžete zasadit květiny, ale nejen pro krásu.

Jak casto Zalevat sazenice jahod

Jak na zalévání a hnojení

Jahody potřebují, zejména v letním období, hodně vláhy. Podle konkrétních teplot a vyschlosti půdy je zalévejte jednou až dvakrát denně. Pro hnojení používejte hnojiva obsahující rohovinu či guáno. Hnojí se na začátku vegetace a ihned po sklizni.

Kdy sazet jahodníky

Přesný termín závisí na příchodu jara, většinou doporučujeme sázet v dubnu. Pro výsadbu se používá frigo sadba buď prostokořená nebo zakořeněná v sadbovačích(kontejnerech).

Čím nejlépe hnojit jahody

Pokud víme již na podzim, že nás čeká jarní výsadba, můžeme místo připravit tím, že zapravíme dobře odleželý hnůj, či kompost. Pakliže jsme toto nestihli, lze zapracovat kompost (hnůj ne) ještě dva až tři týdny před samotnou jarní výsadbou. Důležité je přidat i základní hnojiva, typu Cererit a NPK.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Jak pečovat o převislé jahody

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Co dát pod jahody

Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.

Jak dlouho vydrží sazenice jahod

Frigo sazenice jahod

Umístěte do lednice a takto Vám vydrží týden. Před výsadbou je důležité kořeny jahod zkrátit o 1/3. Po vysazení vydatně zalít. Pokud je v noci větší mráz, tak může rostliny ze země povytáhnout.

Co dát po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Čím hnojit jahody aby kvetly

Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj.

Kdy hnojit jahod

Kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží. Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.

Jak velký květináč na jahody

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.

Proč mi nekvetou jahody

Ale jestli vám několik rostlinek ani nekvetlo, znamená to, že buď ještě potřebují „dospět“, nebo jsou skutečně plané. Doporučujeme počkat, nevyhazovat, po sklizni jahod sazenice okopat, přihnojit a v době sucha zavlažovat. Sazenice, které letos nekvetly, si raději označte, abyste věděli příštím rokem, o které jde.

Co dát pod jahody aby Nehnily

Rozestup mezi jahodníky by měl být minimálně 40 centimetrů, ideálně ale 60 cm. A stačí je sázet mělce. Kvůli drobným kořenům jim stačí jen 15 cm. Aby jahody nehnily, je dobré je sázet do mulčovací fólie, která udrží potřebnou vlhkost, ale zároveň odizoluje dozrávající plody od hlíny.

Jak na jahody v truhlíku

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Jak získat nové sazenice jahodníku

Nové sazenice můžeme získat i tehdy, pokud pěstujeme jahodník na netkané agrotextilii. Jen musíme rostlinám připravit podmínky pro zakořenění. Vhodné jsou pro tento účel plastové květináče či kelímky (průměr 8 cm). Kelímkům uděláme ve dnu několik odtokových otvorů a naplníme je zeminou smíchanou s kompostem.

Kdy hnojit jahodníky

Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj.