Kdy sbírat špenát?

Kdy se TRHA špenát

Špenátům lze trhat listy průběžně, teprve plně dospělé rostliny sklízíme celé, ještě než vykvetou. Listy lze dobře zamrazovat na zimu, kdy ho ještě více oceníme. Zajímavá podívaná, která už se ale nejí, je řádek vykvetlého špenátu.
Archiv

Jak se sbírá špenát

Špenát sklízíme 45 až 65 dní od výsevu podle odrůdy. Listy se sklízí dříve, než začne špenát kvést, což je zhruba v době, kdy má vyvinuto minimálně šest listů. Sklízí se seřezáním zelených listů asi 2 cm nad zemí.

Co s Vykvetlým špenátem

Jmenované rostliny, i když by v létě vykvetly, budou mít listy stejně chutné jako před květem. Příprava je zhruba stejná, jako u běžného špenátu. Stačí listy opláchnout, spařit a pak je použít spařené (blanšírované) celé, nasekané nebo jen chvíli dusit (opět v celku, nasekané, nebo třeba i namleté).

Jak Jednotit špenát

Špenát sejeme do řádků vzdálených od sebe v rozmezí 20 – 25 centimetrů, do hloubky 2-3 centimetry, abychom nemuseli jednotit. Sklízíme buď jednotlivé dobře vyvinuté listy, nebo vypichujeme celé rostliny. Na trhu existuje celá řada odrůd špenátu.

Co pěstovat po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Co s hořkým špenátem

Pokud se podíváte na listy svého špenátu blíže, zjistíte, že skvrny jsou na horní straně listu žluté, dole jsou šedavé s jakýmsi povlakem. Pokud byste chtěli listy konzumovat, zjistili byste, že jsou hořké. Vzhledem k tomu nejsou vhodné ke konzumaci. Napadené listy tedy odstraňujte a likvidujte (nikoli v kompostéru).

Jak zmrazit špenát

Jak zmrazit špenát: Než dáte špenát zmrazit, stačí ho propláchnout vodou a nechat okapat. Můžete ho i spařit pod horkou vodou. Do mrazáku dejte špenát v pevném sáčku, ze kterého vytlačte vzduch a uzavřete. Můj tip: Špenát dávám do mrazáku po jednotlivých porcích – vytáhnu a použiju jen tolik, kolik zrovna potřebuji.

Čím hnojit špenát

Špenát setý bude dobře prospívat ve výživných hlinitopísčitých půdách spH6 – 7,5, které ale dostatečně zadržují vodu. Špenát nesnáší kyselé půdy. Čím lepší půda bude, tím budou i listy špenátu větší, dužnatější, jemnější a chutnější. Před výsevem přihnojíme záhonek zralým kompostem.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak pěstovat špenát v truhlíku

Špenát do každé zahrady, ale i do truhlíku

Vyséváme do připraveného řádku. Ty by měly být tak 15 cm od sebe, záleží tedy na velikosti zvolené nádoby. Semínka zahrneme, lehce přimáčkneme. Takto přichystané pravidelně a opatrně zaléváme, ovšem pozor na přelití a velký proud, abychom si klíčící rostliny nevyplavili.

Proč zhořkne špenát

Proč zhořkne špenát

S tímto problémem se setkáme opravdu zřídka, ale může se to stát, pokud uvaříme špenát z vlastní zahrady, který jsme včas nesklidili a nechali vyběhnout do květu. Listy špenátu tím ztratí na kvalitě a už patří na kompost.

Jak okořenit špenát

Ke špenátu můžete zvolit trošku aromatického muškátového oříšku. Jen je potřeba to s ním nepřehnat. Dalším skvělým kořením může být kmín, který špenátu dodá trochu jinou, ale skvělou chuť. Navíc jsme my Češi na kmín zvyklí z pečiva, takže nám nebude v pokrmu vadit.

Jak zpracovat špenát ze zahrady

Špenát může být výtečnou součástí polévek, nákypů, slaných koláčů, těstovin nebo štrúdlů i spousty jiných jídel. Jeho chuť výborně ladí s máslem, smetanou, sýry a slaninou. Olivový olej, česnek a čerstvě namletý pepř pak dodají špenátovým pokrmům ten správný akcent.

Co s čerstvým špenátem

Díky jemné a nepříliš výrazné chuti je špenát ideální surovinou k plnění nejrůznějších palačinek a tortill. Jemně nakrájený špenát obvykle tepelně upravíme a ochutíme třeným česnekem. Přidáváme k němu sýry a uzeninu. Špenátem plněné palačinky můžeme ještě zapéct.

Co sázet po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Kdy přesadit špenát

Špenát klíčí 5 až 14 dní v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování. Sledujte, kdy se na každé rostlince objeví 2 až 3 lístky, tehdy jsou zralé na přesazení do většího květináče.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Co vysít po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Co s listovým špenátem

Listový špenát je skvělou surovinou do kuchyně. Máme mnoho možností, jak ho využít. Vaříme z něho špenátové polévky, dusíme ho a zapékáme. Jemně nakrájené listy přidáváme do placek a upravujeme je s těstovinami.

Jak spařit čerstvý špenát

Propláchnutý čistý špenát nejprve necháme okapat a pak ho na chvíli zalijeme horkou osolenou vodou. Proces se nazývá blanšírování. Pokud máme špenátu větší množství, provádíme spařování po částech. Poté spařené listy ochladíme a necháme okapat.

Čím se zahušťuje špenát

Špenát nemusí být zahuštěný jen moukou. Zkuste jej zahustit vaječnými žloutky. Má krásně krémovou konzistenci a minimalizujete riziko hrudek z tradiční zásmažky.

Jak uchovat listový špenát

Pokud si přeci jenom chcete uchovat čerstvý špenát, je mu dobře v plastové mističce zalepené potravinovou folií, tam vydrží o nějakou minuto déle – no, trochu vtipkuji. Vydrží déle než třeba ve špajzu, třeba i týden.

Co udělat s listovým špenátem

Ty nejlepší recepty ze špenátu na jednom místě. Zdravé, rychlé a chutné!⭐ Špenátová polévka s krutony.⭐ Krémové kuřecí gnocchi se špenátem.⭐ Roláda z mladého špenátu.⭐ Špenátové smoothie.⭐ Mechový dort s vanilkovou polevou.⭐ Tvarohová pomazánka se špenátem.⭐ Špenátové palačinky s ricottou, rajčátky a bazalkou.

Jak daleko od sebe sázet špenát

Sazeničky špenátu by se měly sázet přibližně 8 cm od sebe. Pokud se chystáte sbírat baby špenát, můžete zmenšit rozestup na 5 cm.