Kdy sbírat vratič?

Kdy roste vratič

Mnoho lidí suší vratič do suchých vazeb a možná ani netuší, že tato vytrvalá a hojná rostlina vysoká až 150 cm byla v minulosti i používanou léčivkou. Kvete bohatě od konce července do konce září a celá rostlina je velmi aromatická. Sbírá se kvetoucí nať s čerstvě zelenými listy nebo jen samotný květ.
ArchivPodobné

Jak vypadá vratič

Popis vratiče obecného

Vytrvalá bylina, vysoká až 160 cm, oddenek je bohatě větvený a téměř dřevnatý. Přímá hranatá lodyha končí v chocholičnaté, větvené latě. Listy jsou podlouhle vejčité, 1-2 peřenosečné. V květu má až 12 kopinatých, zastřihovaně pilovitých úkrojků.

Kde natrhat vratič

Vratič se rozhodně vyplatí pěstovat na každé zahrádce. Výluh z vratiče odpuzuje mšice i mandelinky. Jeho vonné silice také odpuzují komáry i mouchy, takže doporučujeme rostlinku natrhat do vázy a umístit např. na balkón.

Kde roste vratič

Popis. [3] Vratič je vytrvalá bylina, rostoucí v celé Evropě často na okrajích lesů, v hájích, křovinách a podél cest; je z čeledi složnokvětých (Compositae). Nezřídka dosahuje výše až 1,5 m a pěstuje se pro statné, dekorativní vzezření jako ozdobná květina v zahradách.

Na co se používá vratič

Vratič obecný – Tanacetum vulgare

Léčivé účinky: Vratič obecný je tradičně využíván pro své protizánětlivé, antimikrobiální, antiparazitické a tonizující účinky. Obsahuje silice, hořčiny a třísloviny, které mu poskytují jeho léčivé vlastnosti.

Jak se dělá mast z vratiče

Mast z vratiče na revma

100 g sádla nebo masťového základu rozehřejte, přidejte dvě hrsti nakrájených čerstvých listů nebo květů vratiče a nechte asi 2 dny odležet. Občas můžete směs rozehřát a promíchat. Po dvou dnech rozehřátou mast sceďte, přelijte do kelímku s uzávěrem a uchovávejte v lednici.

Kde roste pelyněk Černobyl

Původ. Pelyněk černobýl je nitrofilní druh, roste na půdách bohatých na dusík v mírném pásu Evropy a Asie. Je to častý plevel, rostoucí u cest, na rumištích, mezích, v křovinách, na březích a náspech.

Jak vyrobit Trezalkovou mast

Třezalková mast – recept: rozehřejeme 50 dkg (500 g) domácího sádla (bez škvarků) a přidáme 4 hrsti nadrobno nakrájených třezalkových květů (krájíme keramickým nožem). Když se sádlo začne škvařit, stáhneme ho z ohně, zakryjeme a necháme jeden den stát.

Jak vyrobit mast z dubové kůry

Ve vodní lázni rozehřejeme bambucké máslo a přisypeme bylinky. Pozvolna vše zahříváme cca 15 minut, promícháme a odstavíme z vařiče. Necháme směs 10 dní odležet na teplém místě, poté ji opět zahřejeme a přecedíme přes plátýnko do nádobky. Mast necháme ztuhnout v lednici a můžeme začít s používáním.

Co se sbira z pelyňku

Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí.

Jak vypadá Pelyněk pravý

Pelyněk pravý, latinsky Artemisia absinthium, je léčivá trvalka a bylina využívaná v medicíně, zejména díky své hořkosti. Jde o vytrvalou, chlupatou rostlinu, která dorůstá výšky 50 – 150 cm. Listy mají zeleno-šedou barvu. Lodyha je hustě větvená.

Na co je dobrá Trezalka

Pozitivní účinky třezalky tečkované

Své využití nachází především při problémech s nespavostí, úzkostí, na stres a deprese. Běžně je součástí bylinných čajů, které se na tyto potíže užívají a dá se tedy využít coby přírodní antidepresivum.

Jak si doma udělat mast

Používáme kvalitní panenský olivový olej, mandlový nebo slunečnicový olej. Pak se to přefiltruje a bylinkový olej používáme jako základ masti, kam přidáváme většinou včelí vosk. Na 100 ml bylinkového oleje se přidá 10 g rozehřátého včelího vosku. Vše většinou zahříváme ve vodní lázni.

Na co se používá dubová kůra

Pomáhá s ekzémy, prasklinami, vředy, křečovými žílami, při lehčích omrzlinách a popáleninách, při špatně se hojících rankách. Oplachování a koupele nohou zabraňují jejich nadměrnému pocení. Dubová kůra je také staletími osvědčeným pomocníkem při hemeroidech.

Jaké bylinky na masti

Pokud Vás například trápí problémy s klouby, svaly či obecně pohybovým aparátem, využijte kostival či konopí. Na různé ekzémy, problematickou kůži je vhodný měsíček, heřmánek nebo konopí. Pro regeneraci pleti je vhodná levandulová mast.

Na co se používá Puškvorec

Puškvorec podporuje látkovou přeměnu, tvorbu žaludečních šťáv, a tím i chuť k jídlu. Odstraňuje střevní potíže, zastavuje průjmy, léčí vředy žaludku a dvanácterníku, pomáhá při nemocech jater, žlučníku a slinivky a preventivně působí proti rakovině.

Kdy sbírat pelyněk

Sběr, sušení, uskladnění: Sbírá se kvetoucí, vrchní zdřevnatělá nať v délce 25 až 35 cm v červnu až srpnu za suchého dne v poledne. Váže se do svazků a suší ve stínu. Svazek je ale možné dosušit na slunci.

Kdy sbírat pelyněk Černobyl

Sběr. V době květu, od června do začátku září, sbíráme vrchní část kvetoucí natě. Sběr probíhá kdykoliv během dne. Jako koření do nádivek pouze drhneme "kuličky" (květy).

Kdo nesmí třezalku

Třezalku by tedy neměli užívat lidé, kteří trpí cukrovkou, mají velmi nízký krevní tlak, projevují se u nich pylové alergie nebo jim lékaři zjistili metastázující nádor. Při užívání třezalky se u vás také může objevit přecitlivělost na sluneční záření, která se projevuje zarudlými fleky na pokožce.

Kdy zabere třezalka

Četla jsem, že třezalka začíná účinkovat až za cca 14 dní, což už skoro bude a zcela fit se stále necítím. Popř. Bylo mi doporučeno užívání přípravků alespoň půl roku. Opět někde píší, že se nedoporučuje užívání bylin déle než 3 týdny.

Jakou vazelínu na mast

V lékárně můžeme koupit rovnou hotový masťový základ – vazelínu. Je snadno dostupná, cenově přijatelná, nemá žádné výrazné vlastnosti, které by ovlivnily konečné vlastnosti masti. Při přípravě masti se bylinky zahřívají v rozpuštěné vazelíně, aby se do ní vylouhovaly léčivé látky z bylin.

Co je zaklad masti

Základem všech mastí je tzv. masťový základ – tedy oleje a tuky, které dělíme podle jejich původu na rostlinné nebo živočišné. Některé společnosti používají do mastí umělé základy (např. silikonové oleje), tradiční výrobci se jim ale většinou vyhýbají.

Kdy sbírat dubovou kůru

Sbíráme hladkou kůru z mladých větví – 3 mm silnou (Quercus cortex) od března do dubna, pupeny od března do dubna, žaludy v srpnu. Kůra musí být jen ze stromů do 10 let stáří a z větví max. silných jako palec.

Jak dlouho sedět v Dubové kuře

Postup: Dubovou kůru vložíme do hrnce, zalijeme vodou a necháme ji 15 minut povařit. Mezitím si do vany napustíme vlažnou vodu tak, abychom měli při sednutí hýždě i boky ponořené, poté přilijeme scezený odvar z dubové kůry a posedíme si v lázni pěkných 20 minut. Tento rituál opakujeme každý den, dokud potíže neodezní.

Jak uchovat mast

Masti, macerované masti, oleje, krémy a květové vody je nejlepší uchovávat v chladu a šeru. Nejlépe v lednici nebo ve sklepě. Tím proces “stárnutí” zpomalíte, a všechny tyto produkty budou i po roce stále tak kvalitní jako po výrobě.