Kdy se chodi na ORL?

Co vše zjisti na ORL

ORL, tedy otorhinolaryngologie je lékařský obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění, vad a poruch dutiny ústní, krku (hltanu a hrtanu), nosu a vedlejších nosních dutin, uší a zvukovodů a ve spolupráci s neurologií sluchem a rovnovážným ústrojím.
Archiv

Co vysetruji na ORL

Otorhinolaryngologie, zkráceně ORL, je chirurgický lékařský obor, který se specializuje na diagnózu a léčbu chorob ušních, nosních a krčních. Kromě toho se zabývá také onemocněními hlavy a krku. Úplný název této lékařské disciplíny je proto otorhinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.

Jak probíhá vyšetření krku na ORL

Při otevřených ústech pohledem lékař hodnotí patrové mandle a horní část hltanu. Pohmatem vyšetří souměrnost tepů krčních cév a štítnou žlázu. K poslechu velkých cév se používá fonendoskopu, lidově řečeno „uší“. U obvodního lékaře se můžete setkat s vyšetřením krku pomocí dřevěné ploché špátle.

Jak dlouho trva vyšetření na ORL

Toto vyšetření trvá obvykle několik málo minut a děti ho ve většině případů bez problémů zvládají. Vždy je čeká nějaká malá odměna na kterou se těší. Výsledek vyšetření vyhodnotí ORL lékař a předá rodičům zprávu s výsledkem tohoto vyšetření pro dětského lékaře.
Archiv

Jak se vyšetřuje hltan

Vyšetření nosohltanu a hrtanové části hltanu se kryjí s metodami zadní rinoskopie a nepřímé laryngoskopie (viz dále). Takto lze vyšetřit i boční stěny hltanu za patrovými mandlemi a kořen jazyka. Vedle vyšetření zrakem užíváme v oblasti úst a orofaryngu palpace ukazovákem (s navlečenou chirurgickou rukavicí).

Jak se dělá vyšetření dutin

K vyšetření nosních dutin lékař používá Hartmannovo rozvírací nosní zrcátko. Nosní zrcátko je jednoduchý kovový nástroj, na jehož konci jsou rozevírající se branže. Branže se zavádějí do nosního vchodu a lékař je poté oparně rozevírá. Tak se pro něj prostory nosní dutiny stávají pohledu přístupné.

Jak probíhá vyšetření ucha

Vyšetřují se obě uši – nejdříve vždy lépe slyšící ucho. Pacientovi jsou na hlavu nasazena sluchátka, do ruky dostane tlačítko a do sluchátek jsou mu vysílány tóny definované výšky a intenzity. Jeho úkolem je vždy zmáčknutím tlačítka dát najevo, že vyšetřované ucho daný tón slyší.

Jak probíhá vyšetření hlasivek

Laryngoskopie je vyšetřování hrtanu a hlasivek. V ambulanci provádíme běžnou nepřímou laryngoskopii pomocí sepciálních zrcátek, dále pak zvětšovací laryngoskopii prostřednictví optického endoskopu, který poskytuje zvětšený podrobný obraz hlasivek.

Jak poznat zvětšené mandle v krku

Jedním z prvních příznaků je bolest, dalšími jsou:živější červená barva než u zdravých mandlíbílé nebo žluté čepy na mandlích.změna hlasu z důvodu zvětšení mandlíškrábání v krku.obtížné nebo bolestivé polykánízvětšení krčních uzlin.horečka.zápach z úst.

Jak vypadá vyšetření na ORL

Rhinoskopické vyšetření se dělí na přední, kdy se nosním zrcátkem prohlíží přední část nosní dutiny, dále na střední, kdy se se zrcátkem s dlouhými lupeny vyšetřuje hluboká část nosní dutiny. Zadní rhinoskopií se zhodnocuje zadní část nosu a to malým zrcátkem, které se zavede ústy na měkké patro a čípek.

Jak dlouho trva vyšetření sluchu

Vyšetření trvá 10-15 minut podle sluchové zdatnosti jedince. V roce 2018 vydalo Ministerstvo zdravotnictví metodický pokyn k provádění screeningu sluchu dětí ve věku 5 let.

Jak se projevuje zánět hltanu

Zánět hltanu (faryngitida) se projevuje bolestí a pálením v krku, které se zhoršuje při polykání. Co se týče dalších projevů, obvykle se neobejde zánět hltanu bez teploty a zduření krčních mandlí. Za to kašel u faryngitidy obvyklý nebývá, může se ale objevit, pokud se zánět rozšíří.

Jak poznat zánět v krku

Odborně tonzilitida, angína je zánět krčních mandlí, obvykle bakteriálního původu. Začíná silnou bolestí v krku při polykání a brzy se na jazyku i mandlích vytvoří bílý či nažloutlý povlak. Při angíně mohou nastoupit horečky, zimnice, bolest uší a zvýšená únava.

Kde bolí dutiny

Příznakem zánětu čelistní dutiny je bolest v oblasti pod očima, někdy dokonce i bolest zubů. Při zánětu čelní dutiny může bolet čelo a přední část hlavy. Často ale člověku třeští celá hlava.

Jak bolí hlava při zánětu dutin

Orientačně lze rozpoznat zánět nosních dutin od běžné rýmy poklepáním v oblasti postižené dutiny. Navíc se bolesti zhoršují při předklonu hlavy. Pokud je poklepání bolestivé, může to signalizovat právě zánět dutin. Postupující nemoc se někdy projevuje i dočasnou ztrátou čichu.

Jak se pozná zánět středního ucha

Příznaky zánětu středního ucha

pocit zalehlých uší a vnitřního tlaku. hnisavý výtok z ucha. horečka. průjem a zvracení

Co je to Nedoslychavost

Nedoslýchavost (hypakuze, hypacusis) je částečná redukce sluchu. Nedoslýchavostí je postiženo přibližně 5 % populace v ČR, většinou se jedná o starší jedince s presbyakuzí. Těžký i lehký stupeň nedoslýchavosti s sebou mohou přinášet výrazný handicap na poli profesním (např. muzikanti) i sociálním.

Kdo léčí hlasivky

Foniatr pomůže s chrapotem i ztrátou hlasu.

Jak vyšetřit hlasivky

V případě vyšetření hlasivek se doplňuje ještě vyšetření stroboskopem, který umožní zobrazit kmitání hlasivek, jež je vzhledem k vysoké frekvenci běžným vyšetřením nepostřehnutelné.

Jak vypadaji nemocne krcni mandle

Příznaky zvětšených krčních mandlí

U angíny bývají zduřelé krční mandle, na nich bělavé čepy, které mohou i krvácet. Bývá téměř vždy přítomna horečka, silné bolesti v krku, nemožnost polykání, celková únava a také zvětšené lymfatické uzliny.

Jak se projevuje rakovina mandle

Příznaky jsou podobné

„Příznaky angíny a rakoviny mandlí mohou být relativně podobné, angínu však obvykle doprovází také horečka. Rakovinu mandlí zase doprovází neustálá bolest v krku, která nezmizí ani po užití antibiotik. Varovným signálem jsou pak boule v krku,“ vysvětluje lékař Antony Narula.

Jak se vysetruji hlasivky

Jmenuje se videokymografie a spočívá ve filmování vysokorychlostní kamerou, která je schopná pořizovat 4000 snímků za vteřinu. Z toho lze získat velmi detailně vykreslený pohyb hlasivek, který je dále analyzován, a díky tomu je možné zjistit velmi časná stadia rakoviny.

Jak zjistit jaký mám sluch

Nejlepší způsob, jak se s tím vypořádat je podstoupit vyšetření sluchu – bezplatný a velmi jednoduchý online test sluchu, který Vám zabere asi 5 minut. Pomocí testu můžete zjistit, zda máte nějakou ztrátu sluchu a jak byste měli poté postupovat.

Jak dlouho být doma s Laryngitidou

Jak dlouho laryngitida trvá Laryngitida většinou trvá stejně dlouho jako běžné nachlazení; zhruba po týdnu až 14 dnech byste se měli opět cítit dobře. U chronické laryngitidy přetrvávají potíže i týdny nebo měsíce, proto je nejlepší navštívit lékaře.

Jak poznat oteklý krk

Typickými příznaky zánětu v krku jsou potíže při polykání (pocit knedlíku v krku), škrábání a pálení v krku, chrapot a bolesti při mluvení, zvětšené krčních uzlin, pocit suchosti v hrdle a krku, zarudnutí a otoky sliznic, pichlavá bolest vystřelující až do uší.