Kdy se co Zavaruje?

Kdy se Zavařuje

Od začátku června a v průběhu července nejčastěji zavařujeme drobné ovoce z lesa i ze zahrady. Jako první dozrávají jahody, potom přijde čas na třešně a rybíz, dále na angrešt, maliny a borůvky.
Archiv

Jak poznat že je spravne Zavareno

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.

Co zavařit na zimu

Zavařujeme hlavně ovoce zahradní – třešně a višně, jahody, meruňky, broskve, švestky, blumy a špendlíky, ale i rybíz a angrešt. Také lesní plody – mailny, ostružiny, borůvky a brusinky. Zavařovat můžeme i ovoce, které u nás neroste, ale je možné ho koupit – ananas, mango, kiwi a další.
Archiv

Co vše se dá zavařovat

Zavařovat se dají různé druhy ovoce, nejčastěji v podobě sladkých kompotů, marmelád, džemů či povidel. Ze zeleniny se typicky zavařují nakládané okurky, rajčata, čalamáda, lečo nebo červená řepa. Při zavařování je nutné dbát na čistotu zavařovacích sklenic a také na doporučené doby a teploty zavařování.

Kdy se Zavaruje ovoce

Zavařovat začínáme už během června, kdy dozrává první ovoce či zelenina, a skončit můžeme i pozdě na podzim, až zpracujeme poslední houby, dýně, švestky či jablka.

Jak dlouho se Zavaruje

Délka zavařování závisí na velikosti sklenice. U větších sklenic sterilujeme 10-13 minut, menší sklenice 5-8 minut. Pokud zavařujete v troubě poprvé, dejte zavařit nejprve první sklenici a dle toho přizpůsobte teplotu a délku ostatních zavařenin.

Jak dlouho zavařovat aby chytlo víčko

Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže. Stejně postupujte i u marmelád.

Jak zavařit brambory

Brambory oloupejte, nakrájejte na 1/4, vložte do zavařovací sklenice (720 ml), trošku osolte, přidejte podle chuti kmín (libeček – já dala trošku čerstvě semletého chilli). Sklenici uzavřete šroubovacím víčkem, protřepejte a dejte na 7 minut na plný výkon do mikrovlné trouby.

Jak dlouho vydrží Zavařený guláš

Ihned zavíčkujte, otočte a nechte tak vychladnout. Takto připravený guláš vydrží v chladu minimálně týden, ale pro jistotu ho můžete i hodinu při 100 °C sterilovat, druhý den proces zopakovat, a pak už si další měsíc kdykoli pochutnat!

Jak správně zavařovat

Zavařování krok za krokemSterilizujte sklenice.Zkontrolujte těsnění.Naplňte sklenice 1,5–2 cm pod okraj.Zalijte nálevem podle oblíbeného receptu a sklenice uzavřete.Připravte si soupravu pro zavařování.Sporák zapněte na střední výkon.Jakmile uběhne předepsaná doba zavařování, vyjměte sklenice z hrnce.

Jak dlouho se Zavaruje zelenina

Do sklenic plníme zeleninu, kterou přeléváme horkým nálevem, následně sklenice důkladně uzavřeme a zahříváme při teplotách do 100°C po určitou dobu. Nejčastěji zeleninu sterilujeme pod dobu cca 30 minut v závislosti na druhu zeleniny.

Jak poznat že je zavařenina Zkazena

Jak poznám, že je zavařenina zkažená To poznáte, nebojte se. Zkažená zavařenina po otevření šumí, perlí, je kalná nebo zapáchá. Často je varovným signálem nafouklé víčko.

Jak funguje zavařování

Jde o způsob uchování potravi založeném na dvou principech – zahřívání a uzavření. Při zahřívání potravin na teplotu mezi 80-100 °C se ničí veškeré toxiny a dochází tak k jejich pasterizaci. Uzavřením potravin do sklenic a jejich vyvařením je dosaženo vzduchotěsnosti, což zabraňuje pronikání mikroorganismů zvenčí.

Kdy otáčet sklenice po zavařování

Po naplnění sklenice a uzavření víčkem již víčkem neotáčejte. Těsnost víčka nejlépe zjistíte, když naplněnou a uzavřenou sklenici otočíte dnem vzhůru.

Jak správně zavařit

Zavařování krok za krokemSterilizujte sklenice.Zkontrolujte těsnění.Naplňte sklenice 1,5–2 cm pod okraj.Zalijte nálevem podle oblíbeného receptu a sklenice uzavřete.Připravte si soupravu pro zavařování.Sporák zapněte na střední výkon.Jakmile uběhne předepsaná doba zavařování, vyjměte sklenice z hrnce.

Jak uvařit brambory ve slupce v mikrovlnce

Brambory omyjeme a osušíme. Propícháme je vidličkou a každou bramboru zvlášť zabalíme do papírového ubrousku. Zabalené brambory rozložíme na talíř a vaříme v mikrovlnné troubě při plném výkonu 10-12 minut.

Jak dlouho vařit brambory v mikrovlnce

Brambory očistíme, pokrájíme, osolíme, zabalíme do papírové kuchyňské utěrky, vložíme do igelitového sáčku a ještě trochu pocákáme vodou (asi tak 1 lžíce). Vložíme do mikrovlnné trouby na plný výkon a vlníme 5 min. Záleží na druhu brambor, některé jsou hotové již za 3 min, ale nerozvařují se.

Jak dlouho zavařovat omáčku

Hotová uvařená jídla přendáme do zavařovacích sklenic ještě teplá. V žádném případě nezavařujeme zahuštěné omáčky, zahuštění se provádí až při jejich ohřívání před konzumací. Sklenice uzavřeme víčky a zavařujeme 45 minut až jednu hodinu ve vodě teplé 95°Celsia, pak sklenice necháme běžným způsobem pomalu vychladnout. .

Jak dlouho se Steriluje

U větších sklenic sterilujeme 10-13 minut, menší sklenice 5-8 minut. Pokud zavařujete v troubě poprvé, dejte zavařit nejprve první sklenici a dle toho přizpůsobte teplotu a délku ostatních zavařenin.

Jak dlouho se Zavařuje paštika

Játra, bůček a česnek semeleme, přidáme šťávu z upečeného bůčku, kterou jsme předem scedili, dochutíme solí a pepřem. Promíchanou paštiku plníme do skleniček, ale jen trochu přes polovinu, aby při zavařování paštika nevykypěla. Zavařujeme mírně 2 hodiny.

Jak dlouho zavařovat maliny

Přebrané, opláchnuté a okapané maliny dáme do sklenic. Vodu svaříme s cukrem a ještě horkým nálevem maliny zalijeme. Sklenice uzavřeme a sterilujeme 10 minut při 85 °C. Pak sklenice zchladíme, aby plody příliš nezměkly.

Jak dlouho vydrží zavařenina

Zavařené jídlo vydrží vhodné ke konzumaci i několik let. Je však třeba, aby bylo zavařeno správně a víčka pevně těsnila. Zavařeniny však před použitím vždy zkontrolujeme, protože ani při správném zavření není jejich životnost neomezená. Pokud vám doma chybí, pořiďte si moderní zavařovací výbavu od TESCOMY.

Co dělat když nechytnou víčka při zavařování

Normálně to můžeš zavařit ještě jednou, jestli máš normální narážecí víčka, tak přes to co nechytlo naraž křížem nový a znova zavař, neboj!

Co lze vařit v mikrovlnce

Brambory, těstoviny, rýži, zeleninu, luštěniny, dokonce i sněhové pusinky a chipsy, to vše můžete připravit. Některé hospodyňky pečou tímto způsobem rychlé lité buchty, další pravidelně zavařují. Rybí maso je po přípravě šťavnaté a křehké.

Jak se vaří těstoviny v mikrovlnce

Do misky dám těstoviny, osolím, zaliji asi dvojnásobným množstvím horké vody a přidám trošku oleje. Potom dám vlnit 8 minut na 750 W a v MW pak nechám ještě dojít. Těstoviny někdy vsáknou všechnu vodu, někdy je třeba zbytek vody slít.