Kdy se dělá Podbiti?

Jak se dělá podbití

Podbití přesahů střechy vás čeká při stavbě jakéhokoliv domu se šikmou střechou. Podbití pak budete napojovat na střešní krokve nebo vazníkovou část střechy. Tento krok následuje až po kompletním dokončení střechy i s položením střešní krytiny a po zateplení obvodových zdí domu. Nahazovat fasádu domu budete až pak.
Archiv

Jak na Podbiti z palubek

Palubky přichyťte na konstrukci pomocí vrutů a speciálních kotvicích „žabek“ (spona pro uchycení palubky). Palubky osazujete vždy pérkem nahoru a drážkou dolů. Venkovní podhledy z OSB desek připevňujte tak, aby spoj jednotlivých desek vycházel vždy na lať, aby se spoj časem nedeformoval.
Archiv

Jaké palubky na podbití střechy

pro podbití střech volte palubky o síle 15 mm. pro venkovní obklady volte palubky o síle 19 mm.

Čím natřít podbití střechy

Pro podhledy a podbití použijte exteriérové ředidlové barvy i vodou ředitelné krycí barvy s vysokou odolností v potřebném počtu vrstev. Nezapomeňte, že nátěr se vždy nanáší pouze na očištěné dřevo! Natírání dřevěných podhledů a podbití s námi lehce zvládnete i vy.

Jak přibít palubky

Hřebíky (Kolářské, nastřelovací, pinkovací)

Používají se převážně u klasických palubek, a to vždy šikmo přes pero. Přibíjení za spodní část u drážky v žádném případě nelze doporučit, protože palubka je v tomto místě příliš slabá, dochází pak k praskání materiálu.

Jaká prkna na střechu

Dřevěné bednění se na střeše provádí s prken o minimální tloušťce 25 mm, prkna se dodávají nejčastěji v délkách 3-5m. Používají se například OSB desky. Montáž probíhá přibitím k dřevěným krokvím, vazníkům nebo latím. Bednění slouží k upevnění materiálu a podporuje tak statiku celé střechy.

Čím Podbít pergolu

Případně použít krytinu na podbití, například oblíbené asfaltové šindele, plastové šablony napodobující břidlici či eternit, nebo plechové šablony. Jednoduchým a poměrně levným řešením je lehká střecha z bitumenových vlnitých desek.

Jak se dělá podbití střechy

Na podbití střechy se používají různé materiály. Často se můžeme setkat s dřevěnými podhledy, které jsou však nahrazovány jinými materiály, například trapézovými profily. Dřevo jako tradiční materiál používaný pro střešní podhledy (např. v podobě tatrováckých profilů) vyžaduje pravidelnou údržbu.

Jak udělat podhled z palubek

Výhodné je začít s montáží palubek, které vedou podél krokví – rovnoběžně s okapem. Palubky připevněte ke kouskům střešní latě, kterou si nařežete a připevníte na konce krokví. První a poslední trám krovu si spojte provázkem – získáte tak rovinu, k níž budete následně připevňovat latě.

Jakou lazuru na Podbiti

Pro podhledy a podbití použijte venkovní ředidlové lazury i venkovní vodou ředitelné lazury s vysokou odolností v potřebném počtu vrstev. Nezapomeňte, že se nátěr vždy nanáší pouze na očištěné dřevo! Natírání dřevěných podhledů a podbití s námi lehce zvládnete i vy.

Jaký má být přesah střechy

Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.

Kdy natírat palubky

Palubky ošetřené bezbarvou lazurou je nutné nejméně jednou za rok znovu natírat. Zvažte sami velikost natírané plochy a rozhodněte, zda nebude lepší ošetřit palubky barevným nátěrem. Obecně platí, že čím více pigmentu lazura obsahuje, tím lépe dřevo ochrání a déle vydrží.

Co pod palubky

Pod palubkovou podlahu musí být umístěný rošt (nejčastěji z latí 40×60 nebo hranolků 60×60). Rozteč latí u podlahového roštu by měl být 40-60 cm. Při samotné montáži musíte zabránit posouvání latí, což zvládnete pomocí zpevnění jinými pomocnými latěmi, které se pak odstraní.

Jaké hřebíky na bednění střechy

Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.

Co použít na podbití střechy

Na podbití střechy se používají různé materiály. Často se můžeme setkat s dřevěnými podhledy, které jsou však nahrazovány jinými materiály, například trapézovými profily. Dřevo jako tradiční materiál používaný pro střešní podhledy (např. v podobě tatrováckých profilů) vyžaduje pravidelnou údržbu.

Jak často natírat plot

Jak často plot natírat Vždy záleží na aktuálním stavu plotu. Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech.

Co to je lazura

Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná. Lazury v tmavších odstínech jsou z pravidla trvalejší než světlejší, protože poskytují lepší UV ochranu.

Jak zvětšit přesah střechy

Větší štítový přesah u vazníkové střechy je volen, pokud laťování není dostatečně únosné a přesah již přesáhne určitou délku. V tomto případě je třeba vytvořit podpůrnou konstrukci. U klasického krovu je možné konstrukci přesahu vytvořit prodloužením pozednice a vaznic, na které se umístí krajní krokev.

Jak dlouho schne barva na dřevo

Kterým typem barvy natírat

Současné syntetické barvy schnou čtyři až šest hodin, ředitelné vodou rychleji. Ty je vhodné nanášet lehkou rukou štětci s roztřepenými konečky. Plochy, například jednu stranu plotové plaňky, natíráme tak, abychom se nevraceli k místu, na kterém mohl nátěr již zaschnout.

Jak pracovat s palubkami

Palubky nikdy nepřirážejte silou k sobě a ničím je nestahujte. Pero a drážka slouží mimo jiné k tomu, aby mohly zachytit rozpínání a smršťování dřeva. Snažte se proto palubky sesazovat tak, aby byla v peru a drážce vůle zhruba 1 mm. Když se palubkám zvýší vlhkost, mezera se zatáhne.

Jak se měří palubka

Nejběžnější délky palubek jsou 1,5 m, 2 m, 2,5 m, 3 m a 4 m. Délku volíme tak, aby se rovnala násobku výšky obkladu. Při měření šířky palubek vždy měříme šířku bez pera, které je schované v další palubce. K celkovému potřebnému počtu připočteme podle složitosti obkladu vhodnou rezervu pro prořez.

Jaké latě na střechu

Minimální průřez střešních latí je 30×50 mm a jsou vždy položené na jejich delší hraně. Tento průřez je uváděn jako minimální u většiny výrobců střešní krytiny (navíc ještě pro 1. -3. sněhovou oblast), avšak většina pokrývačů doporučuje používat průřez střešních latí 40×60 mm, a to kvůli jejich vyšší únosnosti.

Jak dlouho vydrží dřevěný plot

Vhodný nátěr je základ

Nátěr však musí být dostatečný a kvalitně provedený, aby svůj účel splnil. Toto pravidlo platí jak u nového plotu, který právě stavíte, ale i u plotu starého, kterému chcete vdechnout nový život. Pokud je totiž dřevěný plot již starší, je vhodné ho po 2-5 letech renovovat a znovu ho natřít.

Čím ošetřit plot

Pro zvýšení životnosti je dobré ošetřit dřevo mořidlem či základovým napouštědlem. Zajistíte si tak dobrou nasákavost, odolnost proti poškození i hmyzu. Starou dobrou fermež čili lněný olej těžko něco nahradí. Pokud ji použijete, vyplatí se to.

Jaký je rozdíl mezi barvou a lazurou

Podle průhlednosti se rozdělují nátěry na dřevo následovně: Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr. Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná.