Kdy se dělá vánočka?

Kdy upéct vánočku

Kdy se má péct vánočka

Vánočka se obvykle peče den před konzumací, protože kynuté těsto je nejchutnější čerstvé.

Kdy se jí vánočka

Vánočka se tradičně rozkrajovala a servírovala při štědrovečerní večeři. Každý člen rodiny musel dostat kousek, dávána však byla také dobytku a domácím zvířatům. Krávy pak měly dávat dobré mléko a slepice snášet hodně vajec. V některých krajích házel hospodář kus vánočky do studny – to aby příští rok nevyschla.
Archiv

Kdy se peče vánočka před Vánocemi

Tohle pečivo, které má svým tvarem připomínat Ježíška zavinutého v peřince, se většinou připravovala v noci z třiadvacátého na čtyřiadvacátého prosince. „Pékávalo se v noci před Štědrým dnem v peci.
Archiv

Jak dlouho nechat kynout vánočku

Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.

Jak poznám že je vánočka upečená

Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová. Pokud by byla vánočka z hora hodně opečená, přikrejte ji alobalem a tím ji ochráníte proti spálení.

Jak dlouho vydrží domácí vánočka

Při správném skladování vydrží i týden

Pozor, ne v lednici. Při dodržení těchto podmínek vydrží klidně i týden ve skvělém stavu. Vlastní vánočku jste ještě nezkoušely

Jak se říká Vánočce

Na území České republiky se běžně užívá výraz vánočka, v Čechách taktéž houska, na Kladsku húsce, v jižních Čechách a na Domažlicku se setkáme s výrazem calta, v západní části severovýchodních Čech a na Třebíčsku se štědrovnicí (též štědrovkou).

Proč se rozjede vánočka

Těsto mohlo být moc řídké.

Řídké těsto má tendenci v troubě změnit tvar (rozjede se). Vánočku jste možná nechali překynout. Upletená vánočka na plechu kyne asi poloviční dobu, po kterou kynulo těsto. Pak ji teprve potíráme vejcem a zdobíme mandličkami.

Proč vánočka při pečení praskne

Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem.

Proč vánočka po upečení spadne

Pokud vánočka klesne až po vytažení z trouby, pravděpodobně nebyla zcela dopečená a chladný vzduch způsobil její pokles. Upečenou vánočku poznáme tak, že do ní v nejvyšším místě zapíchneme suchou špejli. Po vytažení musí zůstat špejle čistá. Vánočku jste mohli také prudce ochladit.

Kde vznikla vánočka

Vánočka
Místo původu Česko
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čím se maže vánočka

Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut.

Co je to vánočka

Vánočka má blízko k figurkám z těsta, které se o Vánocích pro štěstí rozvěšovaly po domě a hospodářství. Sama je také figurkou – tvarem má připomínat děťátko zavinuté v peřince, na oslavu nového života a plodnosti. Symbolický význam mají i jednotlivé prameny vánočky.

Jaká je nejlepší mouka na vánočku

Používejte ty nejlepší suroviny

Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00.

Proč vánočka

Pečení vánočky je jedním z nejstarších vánočních zvyků, které se nám zachovaly do dnešních dnů. Tvarem má připomínat Ježíška zavinutého v peřinkách, a pokud se povede, přinese prý hospodáři v příštím roce hojnost. Jakási předchůdkyně vánočky se v našich zemích pekla už ve 14. století.

Čím se potírá vánočka před pečením

Těsně před pečením ji potřete rozšlehaným vejcem a posypejte mandlemi.

Na jakou teplotu se peče vánočka

Pečte v troubě vyhřáté na 180 stupňů (horní/dolní ohřev) asi 10 minut, pak teplotu snižte na 160-170 stupňů a dalších 20-30 minut dopékejte. Špejlí si ověříme, že je vánočka propečená. Po vychladnutí můžete pocukrovat moučkovým cukrem.

Z jaké mouky se dělá vánočka

Recepty na nejlepší vánočku se možná dědí z generace na generaci, klíčem k úspěchu jsou ale vždy ingredience. Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00. Jen tak získáte nadýchanou vánočku, která nejen báječně chutná, ale je také krásná na pohled.

Co se dává do vánočky

Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut.

Proč se drobí vánočka

Jistě si říkáte, že čím déle bude vánočka kynout, tím lépe. Není to ovšem pravda. Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit.