Kdy se dává povinne očkování?

Na co je povinné očkování

Mezi pravidelná očkování dětí podle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem patří očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B, proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím a u rizikových dětí proti …
Archiv

Které očkování se platí

V rámci povinného očkování jsou hrazené očkovací látky proti následujícím deseti onemocněním:záškrt (difterie),tetanus,černý kašel (dávivý kašel, pertuse),přenosná dětská obrna (poliomyelitida),virová hepatitida B (žloutenka typu B),onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu b,spalničky,zarděnky,

Kdy nechat očkovat miminko

Vyhláška říká, že základní očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, haemophilu influenzae b, dětské obrně a hepatitidě B se provádí v době od započatého 9. týdne po narození dítěte. Podávají se dvě dávky hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte v intervalu dvou měsíců mezi dávkami.
Archiv

Po jaké době se očkuje tetanus

Pátá dávka je podána mezi pátým a šestým rokem života, šestá mezi desátým a jedenáctým rokem, následuje přeočkování mezi dvacátým pátým a dvacátým šestým rokem života. Poté se očkuje pravidelně s odstupem deseti až patnácti let. U jedinců nad šedesát let a u osob s oslabenou imunitou se přeočkovává po deseti letech.

Jaké je povinné očkování v ČR

Mezi povinná očkování patří:Hexavakcína.Kombinovaná vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím.Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli.Kombinovaná vakcína proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrněVakcína proti tuberkulóze (u rizikových dětí s indikací)

Co se očkuje ve 13 letech

V České republice je očkování proti HPV chlapcům i dívkám plně hrazeno ve 13 letech.

Na co nechat očkovat miminka a na co ne

Proti jakým nemocem se v Česku očkuje povinněČernému kašli.Dětské obrněHepatitidě typu B.Příušnicím.Spalničkám.Tetanu.Záškrtu.Zarděnkám.

Jaké očkování pro miminko

Dětský očkovací kalendář hrazeného očkování v ČR platný k 1. 9. 2019

VĚK DÍTĚTE POVINNÉ OČKOVÁNÍ NEPOVINNÉ OČKOVÁNÍ
11.-13. měsíc Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu B Pneumokoková onemocnění
13.-18. měsíc Spalničky, zarděnky, příušnice

Jak dlouho trvá reakce na Tetanovku

Lehké lokální reakce vznikají krátce po očkování, obvykle během 12 až 48 hodin. Patří k nim mírná bolest, otok, zarudnutí nebo zatvrdlina v místě vpichu a funkční omezení svalu, výjimečně může být přítomno zduření mízních uzlin. Tyto příznaky obvykle vymizí během 1–2 dnů.

Jak se projevuje tetanus

K projevům tetanu patří bolestivé svalové křeče, zvláště žvýkacích a šíjových svalů. Dalšími příznaky jsou problémy s polykáním, bolest hlavy, horečka a pocení, změny krevního tlaku a srdeční frekvence. Pacient je ohrožen selháním srdce a zadušením i přes intenzivní léčbu.

Co se očkuje ve 14 letech

Očkovací kalendář dětí v České republice
věk dítěte Očkování
10. – 11. rok (přeočkování – 5. dávka) přenosná dětská obrna, záškrt, tetanus, dávivý kašel
12. – 13. rok virová žloutenka typu B – pouze děti, které nebyly očkovány v prvních měsících života (3 dávky)
14. – 15. rok tetanus (děti očkované dle vyhl. č. 537/2006 Sb.)

Jak připravit miminko na očkování

Příprava na očkování

Dítě by mělo být úplně zdravé, alespoň 14 dní před očkováním by nemělo mít rýmu, kašel ani být nachlazené. Dbejte na dostatečnou vyváženou stravu – každé očkování je zásah do nezralého organismu a oslabuje ho.

Jak připravit dítě na očkování

Tipy, jak očkování dítěti usnadnitS dítětem ve věku 2–3 let o návštěvě u lékaře a očkování promluvte předem.Vysvětlete mu, co ho čeká.Zahrajte si na očkování doma.Názorně mu na hračce ukažte, co ho čeká.Zahrajte si spolu na doktora, přičemž rodič hraje „statečného“ pacienta; fňukání je povoleno.

Jak dlouho trvá reakce po očkování u miminek

Reakce po očkování jsou obvykle jen krátkodobé a v průběhu několika hodin až dnů beze zbytku odezní.

Co dělat před očkováním tetanu

Před jakoukoliv rozvahou o očkování je prakticky nemyslitelné, abychom neznali alespoň základní a podstatné věci o nemoci samotné a o jejím původci. Pokud tyto informace někdo nezná – může již pouze slepě následovat názor někoho jiného, protože vlastní odpovědné rozhodnutí již v takové situaci není schopen provést.

Jak dlouho být po očkování doma

Dodržujte klidový režim po očkování v délce alespoň 5-7 dní. , jako by dítě bylo nemocné. Vynechejte cestování, návštěvy u vás doma, nákupy, všechny sportovní či jinak fyzicky namáhavé činnosti. Zvýšení teploty po očkování je obvyklá žádoucí reakce imunitního systému, dítě je jakoby nemocné.

Kde se dá chytnout tetanus

Člověk tetanus nepřenáší, zdrojem nákazy je půda kontaminovaná bakterií Clostridium tetani. Do půdy se dostává z trusu hospodářských a domácích zvířat, kde je běžně přítomna. „Lidské tělo se může tetanem nakazit kontaktem drobných ran, odřenin nebo popálenin se znečištěnou půdou.

Kam se píchá injekce na tetanus

Vakcína proti tetanu se podává injekční jehlou do hýžďového svalu (u malých dětí do svalu stehenního) nebo do ramene.

Jaké očkování je v 15 letech

V tomto věku lze očkovat proti chřipce, obvykle před chřipkovou sezónou: září-prosinec. Obvykle se očkuje jednou plnou dávkou. V nespecifikovaném případě lze dle doporučení výrobce očkovat proti planým neštovicím buď samostatně, nebo v kombinaci proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Co delat po prvnim očkování miminka

Místní reakce po očkování

Po očkování se může v místě vpichu objevit místní reakce – zarudnutí, otok, bolestivost. Doporučujeme místo zklidnit krátkodobým studeným obkladem, například gelovým sáčkem. Pozor na podchlazení, nebo dokonce na omrzliny – obklad je třeba zabalit do suché pleny!

Jak dlouho po očkování nechodit na slunce

Dva až tři dny po očkování je lepší se také vyhnout slunci. UV záření potlačuje imunitní odpověď organismu, což může mít za následek zklamání z nedostatečné ochrany vakcín.

Jak dlouho trvá reakce na očkování

Reakce po očkování jsou obvykle jen krátkodobé a v průběhu několika hodin až dnů beze zbytku odezní. Reakce mohou být lokální (místní) a celkové. Nejčastější lokální reakcí je otok, zarudnutí a bolestivost v místě vpichu.

Jak se chovat k dítěti po očkování

Po očkování je nutné vyčkat v čekárně alespoň 30 minut, a to z toho důvodu, že jde o nejrizikovější období, kdy může dojít silné alergické reakci. Dva až sedm po očkování by pak dítě mělo dodržovat klidový režim a vyhýbat se fyzické námaze, slunci, cestování a stresovým situacím, jako je například nástup do školky.

Kdy se objevi teplota po očkování

Horečka se může objevit u neživých vakcín (hexavakcína, menngokok, pneumokok) za několik hodin po očkování, u živých vakcín (zarděnky, spalničky, příušnice) za několik (7-10) dnů od očkování. Pokud má dítě zvýšenou teplotu (mezi 37 a 38 stupňů C), léky nepodáváme.

Jak dlouho bolí ruka po očkování tetanu

Lehké lokální reakce vznikají krátce po očkování, obvykle během 12 až 48 hodin. Patří k nim mírná bolest, otok, zarudnutí nebo zatvrdlina v místě vpichu a funkční omezení svalu, výjimečně může být přítomno zduření mízních uzlin. Tyto příznaky obvykle vymizí během 1–2 dnů.