Kdy se hnojí pokojové rostliny?

Jak často hnojit pokojové rostliny

Péče o pokojové rostliny se v průběhu roku liší. Od jara do podzimu přihnojujte jedenkrát za dva týdny, v zimě není přihnojování tak časté, obvykle stačí jednou za měsíc. Nejnáročnější na správné dávkování jsou tekutá hnojiva. Určitě dodržujte povolenou koncentraci a řeďte hnojivo vodou přesně podle doporučení výrobců.
Archiv

Čím hnojit pokojové rostliny

K hnojení pokojových rostlin můžeme využít i řadu domácích zdrojů. Nepřekonatelné jsou vhodně naředěné slepičince, ty však nejsou pro mnoho pěstitelů dostupné. Hnojivou zálivku však můžeme připravit i z dalších surovin. Hnojivo z kvasnic – 10 g droždí, lžíce cukru a litr vlažné vody.

Kdy přestat hnojit

Doba, kdy je vhodné vysadit hnojivo, může být různá. Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Kdy po Presazeni hnojit

Čerstvě přesazené rostliny není třeba okamžitě hnojit. Nový substrát obsahuje živiny, které rostlinám po určitou dobu vydrží. Většinou je to v rozmezí šesti až osmi týdnů. Po uplynutí této doby je třeba začít jednat.
Archiv

Kdy začít hnojit rostliny

Hnojit začínáme se začátkem vegetace, když se rostliny probouzí ze zimního spánku, po kterém jsou většinou (paradoxně) vyčerpané a potřebují vzpruhu. Případně rostliny rovnou přesaďte a nějakou dobu poté začněte i s hnojením. Přesněji, po uplynutí doby, kdy se vyčerpá hnojivo obsažené v použitém substrátu.

Jak se starat o pokojové rostliny

Dbejte na ideální teplotu a vlhkost vzduchu

Většina pokojových rostlin prospívá při pokojové teplotě, tj. 18 °C v zimě a 20–25 °C v létě. Největšími nepřáteli všech květin v květináči je kolísání teploty a průvan. Obzvláště nebezpečné je větrání při mrazových teplotách, na které jsou citlivé zejména tropické druhy.

Jak často hnojit

Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Jak casto Presazovat pokojové rostliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu. Všechny rostliny byste nicméně měli mít přesazené nejpozději do července, nebo s tím počkat až na další rok.

Jak často rosit květiny

Některé rostliny vyžadují více vlhkosti; v takových případech byste je měli rosit častěji než jednou denně. Nejlépe uděláte, když prstem zkontrolujete vlhkost půdy – pokud je suchá, je čas na rosení. Na druhou stranu, některé rostliny potřebují mnohem méně vlhkosti a musí být roseny pouze jednou nebo dvakrát týdně.

Jak pečovat o rostliny

Rostliny potřebují pravidelně čerstvou vodu, ale potřeby jednotlivých odrůd se liší. Informujte se o jednotlivých druzích rostlin. Zalévá-li se rostlina příliš, dochází k přemokření, uhnívání kořenů nebo utopení rostliny. Potřebuje-li rostlina velké množství vody, měl by být substrát pokud možno stále vlhký.

Kdy je nejlepší hnojit

První hnojení se doporučuje na jaře v dubnu, za ním by měla následovat aplikace hnojiva v červnu, potom v září a naposledy na konci října. První hnojení by mělo obsáhnout asi čtvrtinu celkové roční dávky, totéž množství v červnu, během září je třeba dodat asi 35 % celkového množství a nejméně na konci října.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Kdy se Presazuji pokojové rostliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu. Všechny rostliny byste nicméně měli mít přesazené nejpozději do července, nebo s tím počkat až na další rok.

Kdy se Strihaji pokojové rostliny

Zmlazování a řez by měly být samozřejmou součástí péče o pokojové rostliny. Nejvhodnější dobou je předjaří a jaro. Tuto údržbu je ideální spojit s přesazováním a množením řízky. Většinu rostlin je třeba udržovat pravidelným řezem.

Jak se správně starat o pokojové rostliny

Rostliny potřebují pravidelně čerstvou vodu, ale potřeby jednotlivých odrůd se liší. Informujte se o jednotlivých druzích rostlin. Zalévá-li se rostlina příliš, dochází k přemokření, uhnívání kořenů nebo utopení rostliny. Potřebuje-li rostlina velké množství vody, měl by být substrát pokud možno stále vlhký.

Jak správně zalévat Pokojové rostliny

Voda, kterou zaléváme, by měla být odstátá a mít pokojovou teplotu. Nikdy nepoužíváme ledovou rovnou z kohoutku. Nejčastějším způsobem je zalévání přímo shora do květináče. Nalitá voda se brzy vsákne do země a případný přebytek steče do spodní misky.

Jak správně hnojit

Na podzim hnojíme především organickými pomalu působícími hnojivy (např. chlévský hnůj a zelené hnojení, případně i kompost). Chlévský (hovězí) hnůj (mrva) je ideální pro všechny typy půd. Do půdy však vpravujeme jen hnůj vyzrálý, ten nevyzrálý zapravíme do kompostu, nebo prostě necháme dál zrát.

Jak často hnojit hnojem

Přirozené hnojení po celý rok

Podobně i koňský hnůj se hodí pro přihnojování během sezóny – pro zeleninu, záhony ve sklenících, pro první hnojení před sezónou. Tyto i další druhy hnoje můžete opět snadno aplikovat ve formě suchých peletek, které prospívají rostlinám i půdě.

Jak přesadit pokojovou rostlinu

Na dno květináče dejte drenáž, na ni vsypte vrstvu substrátu a na tu postavte kořenový bal přesazované rostliny. Pak postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou přimáčkněte palci. Povrch pak dosypávejte a opatrně přimáčkněte tak, aby rostlina byla usazená stejně hluboko v zemi jako před přesazováním.

Kdy sprchovat Pokojovky

Občas můžete rostlinám dopřát také vlažnou sprchu, tu ale naplánujte nejdříve na konec dubna nebo začátek května. Pokojovky chloubou každé místnosti

Jak stříhat pokojové rostliny

Zastřihávejte rozvážně a povzbuďte nový růst. Řez nebo střih proveďte těsně pod kloubkem a při řezání větších stonků co nejblíže k hlavnímu stonku. Neodstraňujte více než čtvrtinu rostliny, ať má stále z čeho růst!

Jak zachránit pokojové rostliny

Příčinou padajícího listí může být naopak přebytek vody!

Nejlepší je rostlinu vytáhnout z květináče, uhnilé kořínky odstříhat a přesadit. Poté je třeba zaměřit se na správnou intenzitu zálivky, aby se problém neopakoval. Zaměřte se nejen na to, jak často rostliny zaléváte, ale také na kvalitu a teplotu vody.

Jak často zalévat pokojové květiny

V zimě zavlažujte zhruba jednou za dva týdny, na jaře trošku přidejte a rostlinám zálivku dopřejte zhruba jednou týdně. V létě zalévejte podle teplot a suchosti substrátu, na podzim znovu zpomalte na týdenní zálivku. Jaké kytky se hodí do obýváku, ložnice nebo kuchyně

Kdy je vhodné zalévat

Nejvhodnější dobou pro zalévání zahrady je brzy ráno, když ještě padá rosta, je chladno a vzduch i půda jsou vlhké. Voda se během dopoledne vsákne a je rostlinám k dispozici v době, kdy jí nejvíce potřebují. Pokud ráno nemáte čas, nebo prostě jen nejste ranní ptáče, zahradu můžete zalévat také večer.

Kdy se hnojí pole

Organickými hnojivy, jako je hnůj nebo kompost, hnojíme zpravidla na podzim. Močůvkou se hnojí v zimě. Granulovaná organická hnojiva je možné používat celé vegetační období. Nejznámějším organickým hnojivem je chlévský hnůj.