Kdy se má koledovat?

Kdy se chodi s pomlázkou 2023

Velikonoční pondělí
Rok 2022 18. dubna 2022
Rok 2023 10. dubna 2023
Zvyky a tradice kraslice, pomlázka, oblévačka
Souvisí s Velikonoce

Kdy chodi koledovat kluci

Praha – Velikonoční pondělí (někdy též Červené pondělí) je dnem, který následuje po neděli Zmrtvýchvstání Páně. Pondělí velikonoční je ve znamení tolik očekávaného koledování, pomlázky, mrskútu či pamihody, kdy chodí chlapci s pomlázkami vyšlehat děvčata.

Kdy na koledu

Velký pátek letos vychází na 15. dubna. Po něm již následuje Bílá sobota a již zmiňovaná Velikonoční neděle. Většina lidí se ovšem nejvíc těší na Velikonoční pondělí, někdy také Červené pondělí, kdy se chodí s pomlázkou koledovat.
Archiv

Kdy se chodí koledovat na Velikonoce 2023

Velikonoční pondělí – tento den je pro většinu lidí nejdůležitějším z celých Velikonoc. Právě v pondělí se totiž chodí koledovat s pomlázkou. Pokud na tento den nebudete mít nachystaná a nabarvená vajíčka, už to nedoženete.

Kdy se chodi s Pomlaskou

Velikonoční pondělí je ve znamení mrskútu, kdy chodí chlapci s pomlázkou vyšlehat děvčata. Velikonoční pondělí, též Červené pondělí, z hlediska zvyků českého lidu bylo nejvýznamnějším dnem velikonočního cyklu, i když se k němu žádné liturgické úkony neváží.

Kdy se chodí s řehtačkami

Na řehtání se v Nové Vsi stejně jako v jiných obcích chodí po tři dny Svatého týdne, tj. od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty, a ještě v osmdesátých letech 20. století se jej zúčastňovali téměř všichni místní chlapci školního věku od šesti do čtrnácti, respektive patnácti let, méně často chlapci mladší nebo starší.

Kdy se poleva vodou

Oblévačka znamená polévání děvčat na Velikonoční pondělí (Červené pondělí). Původně snad spolu s pomlázkou šlo o formu pohanského požehnání, později asi o žertovný trest za lakotu a neochotu obdarovávání obcházejících koledníků kraslicemi nebo jinými dary.

Kdy se nesmí hýbat se zemí

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Kdy se chodí koledovat na Vánoce

Lidé se navštěvovali a dávali si dárky s přáním všeho dobra. Vánoční koleda začínala na Štědrý den a končila na den tříkrálový 6. ledna. Na svatého Štěpána chodili malí koledníčci s jesličkami a zpívali známou štěpánskou koledu.

Kdy se začíná Hrkat

Hrkání probíhalo v pravidelnou dobu, tj. ve 4 až 6 hodin, v poledne a večer, na Velký pátek se připojovalo ještě hrkání v 15 hodin, tedy v době Ježíšovy smrti, jak ji uvádí bible. Průvod hrkačů vycházel z kostela, nebo z centra obce, někde také od křížku na okraji obce a v kruhu obcházel kolem vesnice.

Kdy se hledá Zajíček

V předvečer Velikonoc vyrábí děti slaměná hnízda, která poté rodiče schovají po domě, aby do nich velikonoční zajíček nadělil vajíčka. Na Velikonoční pondělí se vyráží za hledáním vajec. Zajímavým německým zvykem je také velikonoční strom ozdobený vajíčky.

Kdy se jde koledovat 2023

Tomuto “nástroji” se říká také například mrskačka, houdovačka, karabáč, šlahačka nebo tatar (názvů je v jednotlivých nářečích mnohem více). Chlapci chodí na Velikonoční pondělí s pomlázkami koledovat po vsi a šlehají s nimi děvčata, aby si za zvuku velikonočních koled vysloužili vajíčko.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Kdy se nepere pradlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Kdy chodívali koledníci na koledu

Původně se chodilo koledovat po celé vánoční době, ovšem časem se koledování soustředilo hlavně na Štěpána. Koledníci například s sebou nosili i betlém (viz Tradice jesliček a betlémů) a zpívali při tom písně, které dnes známe jako vánoční koledy (Za vánočními písněmi a koledami).

Kdy se chodi s Majem

Pomlázka je český velikonoční lidový zvyk spočívající ve šlehání žen muži pomocí prutu či spleteného proutí taktéž nazývaného pomlázka, prováděný na Velikonoční pondělí.

Kdy začíná Hrkání

Komentář k symbolice a významu velikonočního hrkání

Začíná na Zelený čtvrtek večer, pokračuje Velkým pátkem, Bílou sobotou, a končí se na Boží hod velikonoční. Připomíná umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista.

Jak se chodi řehtat

Na řehtání se v Nové Vsi stejně jako v jiných obcích chodí po tři dny Svatého týdne, tj. od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty, a ještě v osmdesátých letech 20. století se jej zúčastňovali téměř všichni místní chlapci školního věku od šesti do čtrnácti, respektive patnácti let, méně často chlapci mladší nebo starší.

Kdy na Velikonoce nesmi viset pradlo

Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista. Boží hod byl v minulosti dnem, kdy se setkávaly rodiny a děti navštěvovaly své kmotry. Dodnes se k němu pojí také lidové tradice.

Kdy se nemá hýbat s hlínou

VELKÝ PÁTEK: Nic nepůjčujte, hledejte poklady a neperte!

Mlčí i zvony, které podle pověsti odletěly do Říma pro požehnání, a namísto toho chodí děti po vsi s řehtačkami a honí Jidáše. V tento den se také otevírají poklady. Čekáte na zázrak Tak pak mějte oči na stopkách.

Co se nesmí dělat 25 prosince

Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele!

Kdy se nesmí vynášet smetí

Na Štědrý den se nesmí zametat, ani vynášet smetí, aby se z domu nevyneslo štěstí.

Kdy se nesmí kopat do země

V lidových pověrách je Velký pátek spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady. V tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována. Nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.

Kdy se chodí s Pomlaskou

Velikonoční pondělí je dnem, na který se těší mnoho dětí i dospělých, kteří (za běžných časů) chodí s pomlázkou za koledou a dívky či ženy jim vyšlehání oplácí darováním kraslic.

Jak chodi Hrkaci

Často kluci vycházejí od kostela, od kříže, od zvonice, začínají společnou modlitbou, u křížů se zastavují, pomodlí se, někdy je s klapotem také obcházejí dokola. A stále platí, že stejně jako v minulosti si výslužku, tedy naturálie i peníze, vybírají až na Bílou sobotu. Liší se obchůzky v obcích časově