Kdy se má stříhat rybíz?

Kdy a jak stříhat Stromkový rybíz

Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).
Archiv

Jak správně stříhat rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Kdy stříhat Stromkový rybíz a angrešt

Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat. Prostřih je možné provést i na jaře, než začne stromkový rybíz či angrešt rašit.
Archiv

Jak se starat o rybíz

Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme. Ve druhém roce po výsadbě se doporučuje zkrátit v únoru až březnu silné výhony opět na 2 – 3 pupeny, slabé buď na 1 pupen, nebo je odstranit.
Archiv

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Co zasadit mezi rybíz

Proti padlí

Jak se ukázalo, s pomocí některých rostlin můžete kulturu chránit před další pohromou – padlím. Výborným opatřením prevence bude výsadba měsíčků k rybízu. Podobný ochranný účinek mají lichořeřišnice a měsíček lékařský.

Jak prořezat červený rybíz

Průklest děláme hned po sklizni nebo v předjaří. Jako první vyřezáváme slabé, nevyzrálé nebo nemocné výhony. Z keře se snažíme odstranit také výhony, které korunu příliš zahušťují. Pro dosažení kvalitního výnosu a ovoce je nutná pravidelná obměna plodonosného dřeva v závislosti na odrůdě (20 – 25 %).

Jak správně ostříhat angrešt

Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Jak a kdy se stříhá angrešt

Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země. V druhém roce po výsadbě ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů, které zkrátíme zhruba o třetinu.

Kdy začne plodit rybíz

Rybízy červené i černé začínají plodit hned druhý rok. To mají keře tři až pět výhonů. Z těch tří necháme dva, z pěti tři. Příští rok z nově narostlých necháme zase dva či tři nové.

Jak stříhat angrešt

Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Kdy a jak stříhat angrešt

Nejlepší doba pro řez angreštu je předjaří, ještě před tím, než vyrazí pupeny. Pokud to klimatické podmínky dovolí, můžete stříhat už od ledna do března. Rozhodně by ale v průběhu řezu nemělo mrznout, ještě lépe, když ani po řezu již nepřijdou mrazy.

Jak stříhat rybíz na jaře

Pokud vidíte nějaké slabé a krátké výhony, neváhejte a ustřihněte je těsně u země. V červnu pak přichází čas, na zkrácení bočního odrostu, který roste směrem dovnitř. Zkrátit jej můžete asi na 15 cm. Třetím rokem by již na rybízu mělo být pět jednoletých výhonů a naprosto stejný počet výhonů dvouletých a tříletých.

Kdy na jaře stříhat rybíz

Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.

Co s rybízem po sklizni

Péče o rybíz

Dobrou úrodu získáme od keřového rybízu z dvou až tříletých větví, ty starší s postranním obrostem odstraníme hned po sklizni přímo u země. Ovšem tyto staré výhony nahradíme třemi až čtyřmi silnými jednoletými výhony. Keři necháme řezem osm až dvanáct větví, víc nenecháváme.

Jak omladit angrešt

Při výsadbě výhony zkracujeme na 1-2 pupeny, aby zesílily. Další rok ponecháme jen 6-8 silných výhonů, které krátíme zhruba o 1/3 a všechny ostatní slabé odstraňujeme a likvidujeme. Vždy v předjaří postranní obrost zmenšíme o 1-2 třetiny a hlavní výhony o třetinu až polovinu.

Kdy se řeže angrešt

Nejlepší doba pro řez angreštu je předjaří, ještě před tím, než vyrazí pupeny. Pokud to klimatické podmínky dovolí, můžete stříhat už od ledna do března. Rozhodně by ale v průběhu řezu nemělo mrznout, ještě lépe, když ani po řezu již nepřijdou mrazy.

Jak se starat o angrešt

Angrešt má raději vlhčí půdu, tudíž pravidelná přiměřená zálivka je nutností. Řez: Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země.

Jak využít černý rybíz

Černý rybíz má poměrně široké možnosti využití v kuchyni a lze ho zpracovat v mnoha podobách: na mošty, kompoty, likéry, džemy, vína a sirupy. Také se často zmrazuje. Konzervovat jej můžeme i v mnoha druzích ovocných směsí, nejčastěji v kombinaci s červeným a bílým rybízem.

Co udělat s rybízem

Má příjemnou osvěžující chuť, hodí se do různých moučníků, bublanin, koláčů a pohárů.Sněhový rybízový koláčRybízový pohár s pařížským krémem.Zasněžená rybízová buchta – báječná a rychláRybízové koláčky z lineckého těsta.Banánový tofu dort s rybízem.Rybízové muffiny s jogurtem.Rybízové sušenky s ovesnými vločkami.

Jak a kdy stříhat Stromkový angrešt

Jak a kdy správně ořezat stromkový angrešt

Pravidelný řez je nutno dělat především během prvních let po výsadbě a to nejlépe v zimě. Ideální doba pro řez je od konce listopadu do začátku března, případně (jako u rybízu, se kterým může být vysazován) při sklizni nebo těsně po ní, tedy během léta.

Jak se dělá rybízový džem

Rybíz opereme, necháme okapat a přidáme cukr. Smícháme dohromady a v chladnu necháme do druhého dne uležet. Pak přidáme skořici, kyselinu citronovou, hřebíčky a asi 15 minut povaříme na mírném plameni. Ke konci varu přidáme rum a pak horké plníme do malých skleniček.

Co s přebytkem rybízu

Pokud se vám na zahrádce urodilo větší množství rybízu, máte několik možností, jak jej zužitkovat. Samozřejmostí je pro nás vytvořit si zásobu na zimu. Takže rybíz zpracujeme ve formě kompotu, marmelády, dření, část zamrazíme, ale část zpracujeme ihned. Můžeme vyrobit spoustu úžasných dobrot.

Jak vyrobit sirup z rybízu

Kilogram bobulí rybízu zalijeme půl litrem studené vody, rozmixujeme a necháme přes noc stát. Ráno směs scedíme, vymačkáme, znovu zvážíme a přidáme jeden a půl násobek váhy cukru. Počkáme, dokud se cukr nerozpustí (můžeme míchat). Pak už se sirup nalejeme do lahví a zazátkujeme.

Jak dlouho se vaří rybízová marmeláda

Přendáme do velkého hrnce a dáme vařit. Moje dávka je 4,5 kg ovoce. Rozváříme podle potřeby. Já 4,5 kg – 30 minut.