Kdy se mají natírat stromy vápnem?

Kdy se natírají stromy vápnem

V období října až prosince (do prvních mrazů) poskytněte službu stromkům vy, aby měly v příští sezóně dost kondice na bohatou a zdravou úrodu. Proč se právě tradičně nazývané hašené vápno považuje za nejlepší přirozenou ochranu před mrazy a dalšími nástrahami
Archiv

Proč se natírají stromy na bílo

Bílá barva odráží světlo, díky čemuž se kmen nebude na slunci zahřívat tak výrazně. Vápenatý nátěr má ale i další výhody. Likviduje škůdce pod kůrou, ničí i houbové výtrusy. Zničí i mechy a lišejníky.
Archiv

Jaké vápno na stromy

Hašené vápno, hlína a voda

Nátěrovou směs připravíte velmi jednoduše. Postačí vám čerstvě hašené vápno, do kterého přidáte ke zvýšení přilnavosti hlínu a vodu. Můžete opět přidat i 5% roztok modré skalice, pomůže při ničení škůdců. Pořádné promícháte, výsledná směs by měla mít hustotu smetany.
Archiv

Proč Vápnit stromy

Bílení stromů na zimu je nejjednodušší ochrana proti mrazu a slunci. Již více než sto let zahradníci používají jednoduché řešení, kdy nátěrem bílou barvou chrání okrasné a ovocné stromy před poškozením sluncem. To je důležité hlavně v zimě, kdy jsou příliš velké teplotní rozdíly mezi osluněním a mrazem.

Čím se natírají kmeny stromů

Tradičně se používá vápenné mléko, tedy roztok hašeného vápna s vodou. Vznikne hustá tekutina, kterou pak stačí štětkou natřít na kmeny a silnější větve stromů, které chceme ochránit. Případně si můžete koupit speciální bílou barvu, kterou pro tento účel vyrábí firma Forestina.

Jak natírat vápnem

Pokud se chystáte malovat vápnem, tak zapomeňte na tolik oblíbený malířský váleček a vezměte do ruky starou dobrou malířskou štětku (kulatou, nebo hranatou). Tou vám natírání půjde mnohem lépe. Asi samozřejmostí by mělo být zakrytí všech předmětů, podlahy v místnosti, kde malujete.

Čím se natírají stromky proti okusu

Sazenice se natírají speciálními kartáči, širokými plochými štětci nebo gumovou rukavicí. Přípravek se aplikuje ručně nátěrem kmínků a silnějších větévek (u listnáčů), posledního přeslenu s terminálním výhonem (u jehličnanů).

Kdy Bílit kmeny stromů

Kdy a čím kmeny stromů bílit

Bílení se provádí na podzim i během zimy, a jelikož nátěr časem oprší, je nutné ho jednou nebo dvakrát za zimu obnovit. V zahradnictví nebo hobbymarketu můžete narazit i na speciální přípravky.

Kdy bělit stromy

Nátěry se provádějí od podzimu do zimy. U některých je možné, že časem oprší a budou se muset opakovat. Prodávají se ale také přilnavější barvy, které na kmenech drží dlouho a nátěr tak stačí zopakovat třeba jen jednou za dva roky. Tradičně se používá vápenné mléko, tedy roztok hašeného vápna s vodou.

Jak dlouho schne vápno

Doba schnutí nátěru 12 – 24 hod.

Kdy mazání stromků proti okusu

K zimnímu nátěru repelenty se přistupuje nejdříve po vyzrání letorostů, tj. zpravidla začátkem října, a ochrana musí být provedena nejpozději do konce listopadu. Repelenty proti zimnímu okusu mají až 6-ti měsíční účinnost, takže ošetření zpravidla ochrání stromky po celé zimní období.

Co proti okusu

Problém ochrany stromů proti okusu můžete vyřešit pomocí několika možností. Nabízíme dvě varianty ochrany stromků před zvěří: HAGOPUR Certosan a Plastové chráničky 60 nebo 80 cm. Odpuzovače myšíOdpuzovače, pasti, jedy.

Čím Nabílit stromy

Tradičně se používá vápenné mléko, tedy roztok hašeného vápna s vodou. Vznikne hustá tekutina, kterou pak stačí štětkou natřít na kmeny a silnější větve stromů, které chceme ochránit. Případně si můžete koupit speciální bílou barvu, kterou pro tento účel vyrábí firma Forestina.

Jak dlouho po penetraci

Před nanesením další vrstvy penetrace nebo barvy musí nátěr vyschnout. Jak dlouho schne penetrace To závisí na mnoha faktorech včetně okolní teploty nebo poměru ředění s vodou. Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin.

Jak vy hasit vápno

Hašení vápna

Vápno hasíme v hasnici (vaně) přidáváním vody a za stálého míchaní. Při chemickém procesu při značné teplotě nabývá na objemu, rozpadá se a mění se na hašené vápno.

Jak chránit stromky proti okusu

Nejjednodušším způsobem ochrany před okusem zvěře je použití plašičů ve formě CD nosičů nebo proužků ze staniolu či alobalu rozvěšených na stromku nebo vedle něj. Tento způsob ochrany je velmi jednoduchý na zhotovení za minimální náklady.

Jak zabránit okusu stromků

Nejčastěji se používá celoplastové pletivo Polynet, které je levné, odolné a pevné. Navíc se dá srolovat a v případě potřeby zase použít jinde. Pro oplocení malých stromků lze využít rovněž šestihranné králičí pletivo, případně i pletivo na voliéry.

Jak poznat zaschlou penetraci

To lze poznat především na omak, případně také podle přítomnosti lesklého povrchu značícího vlhkost. Schnutí jakéhokoli materiálu, penetraci nevyjímaje, je proces závislý na mnoha faktorech. Určit přesnou dobu tak nelze úplně.

Jak se penetruje zeď

Penetrační nátěry se obvykle nanáší v několika vrstvách. Nanášení další vrstvy není vhodné odkládat, protože když nátěr zcela zaschne (vytvrdne), smísení obou vrstev je problematické. Penetrační nátěr musí být po aplikaci zcela vsáknutý do podkladu. V případě, že se vytvoří louže, je třeba rozetřít je do plochy.

Jak dlouho zraje vápno

Víceleté zrání

Vápno u nás zraje i přes 4 roky. Je vybírano z vápenky minimalně po dvou letech, kdy už nemění objem.

Čím natřít stromky proti okusu

přípravky Morsuvin, Aversol, Cervacol Extra) nebo postřikem vhodným, vodou ředitelným přípravkem (proti letnímu okusu – např. přípravky Aversol, STOP Z, Trico). U jehličnatých dřevin se ošetřuje vždy terminální výhon a první přeslen větví, u listnatých dřevin terminální výhon v délce 15 až 25 cm dle výšky stromků.

Jak se penetruje

Penetrační nátěry se obvykle nanáší v několika vrstvách. Nanášení další vrstvy není vhodné odkládat, protože když nátěr zcela zaschne (vytvrdne), smísení obou vrstev je problematické. Penetrační nátěr musí být po aplikaci zcela vsáknutý do podkladu. V případě, že se vytvoří louže, je třeba rozetřít je do plochy.

Jak vyhladit zdi před malováním

Pokud se předchozí nátěr těžko překrývá nebo špatně přiléhá ke zdi, odstraňte ho. Zeď navlhčete a oškrábejte povrch ocelovou stěrkou. Pozor, abyste nepoškodili omítku. Pokud není potřeba starší nátěry odstranit, očistěte zeď nasucho nebo ji umyjte vlažnou vodou se saponátem.

Jak dlouho schne vápenný nátěr

Vaše omítky dostanou první nátěr pouze jednou, proto nikam nespěchejte. Než se pustíte do malování, nechte omítky úplně vyzrát. Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí.

Jak ochránit stromky proti okusu

Kmeny dřevin můžeme chránit pletivem a nebo zábalem. Použít lze kov (drátěné pletivo a chráničky), plast (plastové chráničky), ale i textilie. Pomůže také vápenný nátěr kmene.