Kdy se můžou dát ven kedlubnu?

Kdy dát ven kedlubny

Kedlubny pro letní sklizeň se vysévají v první polovině dubna a vysazují koncem května, sazenice pro podzimní úrodu se vysévají v květnu a červnu a vysazují nejpozději do poloviny července. Kedlubny se rychle vyvíjejí a během růstu nepotřebují mnoho péče s výjimkou pletí.
Archiv

Jak se starat o kedlubny

Půdu na záhonu s kedlubnami pravidelně okopáváme a odplevelujeme, zejména po vysazení. Důležitá je rovnoměrná zálivka. Bílé odrůdy jsou náročnější na nevyrovnanou zálivku než modré. Kedlubny zaléváme často a pravidelně, zejména v období tvorby hlíz od průměru zhruba 5 cm do doby asi týden před sklizní.
Archiv

Čím přihnojit kedlubny

Kedlubny jsou nenáročné na hnojení. Před výsadbou můžete přidat do půdy trochu kompostu nebo hnoje, aby se zlepšil obsah živin v půdě. Pokud chcete kedlubny přihnojit během růstu, použijte organické hnojivo s vysokým obsahem fosforu.

Kdy se sklízí kedlubny gigant

Možné termíny výsevu pro kulturu GIGANT jsou – duben až květen, se sklizní září až říjen. Doporučený spon minimálně 40 x 40 cm. Vysoce jakostní, šťavnatá odrůda odolná proti praskání a k dřevnatění. Kedlubna je pro naše těla jednou z nejprospěšnějších zelenin.

Co okusuje listy kedluben

Mezi nejviditelnější škůdce patří dřepčíci (Phyllotreta) na brukvovité zelenině. Jde o skákající černý drobný hmyz, jehož napadení se projeví typickými dírkami na listech a výrazným zpomalením růstu. V kombinaci s teplým počasím zůstávají například kedlubny a ředkvičky malé a tuhé nebo mohou i uhynout.

Co žere listy kedluben

Kedlubnám pomůže třeba levandule, paprikám zase saturejka. Místo chemie může být v postřiku proti škůdcům jen čistá příroda. Některé rostliny totiž v sobě mají látky, které hmyz buď zabíjejí, nebo alespoň odpuzují.

Jak často zalévat kedlubny

Zálivka a hnojení kedlubnů

Vyseté rostliny zpočátku zalévejte minimálně, jen když je půda suchá. Aby nedocházelo k rychlému vysychání půdy, můžete použít fólii. Vzrostlé a uchycené sazeničky je pak dobré zalévat co druhý den. Zálivka by neměla být nikdy na listy, pouze ke kořenům.

Proč žloutnou listy kedluben

Žloutnoucí listy

Někdy se klimatické podmínky sejdou tak nešťastně, že starší listy kedluben začnou být napadány infekcemi z vlhka a začnou žloutnout a odumírat. Jakmile začnou spodní listy žloutnout, raději je hned oberte, aby se případná infekce nešířila dál a nezničila vám celou úrodu.

Jak dlouho roste gigant

Gigant je pozdní bílá odrůda s velkými (3 až 5 kg těžkými) bulvami. Dužnina je vynikající, šťavnatá, nedřevnatí ani nepraská. Tato dlouhodobě skladovatelná odrůda bujného vzrůstu má vegetační dobu od výsevu do sklizně 80 až 85 dní. Jde o skutečného obra mezi kedlubny.

Jak se sazi giganti

V půlce srpna se vysazuje do sponu 40×30 cm, ale kedlubnu gigant můžeme takto vysadit již v květnu, protože snese mráz až do -12 °C. Důležitá je samozřejmě i pravidelná zálivka po vysazení. Za sucha totiž hlízy dřevnatí a po větším náhlém zalití zase naopak praskají.

Jak přesadit kedlubny

Jestliže rostlinky vysadíme příliš hluboko, hlízy se nevytvoří. Takže vždy vysazujeme tak, jak byly rostlinky předpěstovány, ne hlouběji. Když si kedlubny během růstu polehnou, nevadí to tolik, jako když jsou zasazeny příliš hluboko.

Jak dlouho rostou kedlubny

Brassica oleracea acephala gongylodes

Kedluben patří do čeledi brukvovitých a tudíž jeho pěstování je rychlé a jednoduché. Semínka jsou kulatá a mají hnědou barvu. Klíčky ke konzumaci vypěstujete během 5-6 dnů.

Kdy přesazovat kedlubny

Do pařeniště je přesazujeme v březnu, na záhon od dubna.

Jak zasít kedlubny

Osivo vyséváme ve skupinách po 3–5 semenech. Poté, co se objeví klíčící rostliny s prvními páry lístků, je-li to potřeba, vyjednotíme je. Vzrostlé sazeničky by měly mít mezi sebou vzdálenost okolo 25–30 cm, aby měly dostatek prostoru pro další růst.

Jak daleko od sebe sázet kedluben

Vyberte si slunečné místo s dobře odvodněnou půdou. Půdu byste si měli „předpřipravit“ hnojením ještě na podzim. Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe.

Kdy sázet kedlubny gigant

Gigant je ideální pro zimní uskladnění. Má dlouhou vegetační dobu, na záhon by měl přijít jako sazenička již v květnu. Ověřeně snáší na záhonu mráz až -12 °C, ale pak je třeba ho sníst. Pro uskladnění ho sklízíme i s kořeny, ale bez listů, dříve než přijdou mrazy.

Co vysadit po kedlubnách

Možností máte mnoho. Brokolice, pekingské zelí, čínské listové zeleniny, saláty, špenát, ředkvičky a ředkve, roketa, vodnice, kopr… Všechny tyto plodiny se hodí na uvolněné záhony, mají totiž relativně krátkou dobu pěstování.

Jak se množí kedlubna

Jak se rozmnožují

Košťáloviny se množí výhradně semenem, vegetativní množení vůbec neznají. Mají také dost omezenou schopnost regenerace a vůbec neodnožují. Některé druhy ale umějí vytvářet další orgány ze spících pupenů – tuto schopnost dovedla k dokonalosti růžičková kapusta.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co napadá kedlubny

Nemalé škody může způsobit housenka běláska zelného, která napadá veškerou brukvovitou zeleninu, tedy i kedlubny. Postřiky na něj neplatí, nejspolehlivější je mechanický sběr a ničení vajíček i housenek.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.