Kdy zacne kuře jíst
Od třetího týdne věku můžete kuřatům podávat již hrubé obiloviny a po šestém týdnů můžete i celá zrna. Jestliže bude venku teplo, můžete malé kuličky po dovršení 4 týdne pustit ven do výběhu. Devátý až jedenáctý týden. Čas, kdy se mění i krmná dávka.
Kdy dát kuřata ke slepicím
S ochočováním drůbeže je dobré začít hned od narození. Vizuální představení. Než k sobě malá kuřátka ve věku cca 6 týdnů a nosnice pustíte tak, že budou pít ze společné napáječky a jíst ze stejného krmítko, určitě je potřeba, je na tento zásadní krok připravit.
Kdy mohou brojler ven
Kuřata v chovech s výběhem se obvykle porážejí v 8 týdnech a biokuřata z ekologických chovů ve věku okolo 12 týdnů. V chovech brojlerů se vyskytuje řada problémů v oblasti životní pohody, tzv. welfare.
Archiv
Kdy je vhodné koupit slepice
Jedno je jisté, pokud budete mít vše, co slepice ve snášce nebo i mladé kuřice ke spokojenému chovu potřebují, můžete si je koupit kdy chcete, tedy i na podzim nebo dokonce v zimě. Počítejte ovšem s tím, že zakoupené slepice na podzim budou potřebovat jinou péči než ty, které byste kupovali na jaře.
Proč svítit kuřatům
Řízený světelný režim oddaluje dobu snesení prvního vejce, ale naopak zvyšuje vytrvalost ve snášce, což určitě každý chovatel ocení. Světlo aktivuje chuť k jídlu, a proto v prvních dnech svítíme kuřatům bez přestávek. Po cca 4 dnech svícení postupně zkracujeme, až 7 týdnu svítíme pouze 8-9 hodin denně.
Jak dlouho se svítí kuřatům
První 4 dny života kuřat jim sviťte bez přestávek. Do 7. týdne věku jim udržujte délku světelného dne na 16 hodinách. V pozdější době stačí svícení zkrátit na 8 hodin denně.
V jakou denní dobu snáší slepice
Denní doba snášky
Slepice snáší od 5 do 15h, s vysokým podílem vajec snesených kolem 9h ranní. Krůty snáší celý den s nejvyšším podílem vajec snesených v dopoledních hodinách. Kachny začínají snášek kolem 2h ranní a končí mezi 8 a 9h. Husy snáší převážné množství vajec v časných ranních hodinách mezi 2 a 6h.
Co dát slepicím do kurníku
Slámu nařezanou na menší části považuje většina chovatelů za nejlepší způsob podestýlkového řešení. Sláma vydrží dlouho suchá a její absorpční vlastnosti jsou také výborné. Výhodou slámy je také to, že dokáže dobře eliminovat i zápach ze slepičinců. Listí z ořešáku.
Co dávat brojlery
Potrava pro brojleryMůžete jim dopřávat i čerstvých kopřiv, zrní.Krmné směsi a zbytky z kuchyně.Brojleři mají rádi i máčený tvrdý chléb, ze kterého jim vytvoříte kaši.Pamatujte, že v případě, kdy se těmto slepicím nedostává potřebných výživových látek, dochází k pomalému růstu, deformacím, nebo dokonce k úhynu.
Jak dlouho se musí svítit kuřatům
V době, kdy by mělo Vaše plemeno začít snášet vejce, můžete slepicím začít svítit více tak, aby byly v kombinaci s denním světem vystaveny světlu v délce 14-17 hodin.
Co nesmí jíst slepice
Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.
Proč mají slepice malá vejce
Nedostatek živin ve stravě
Již od kuřat dbejte na dostatek bílkovin v potravě. Také slepice s nedostatkem vápníku budou snášet vejce s měkkými skořápkami nebo dokonce malá vejce. Vedle nedostatku bílkovin a vápníku, slepice s nedostatkem dalších minerálů také často snášejí malá vejce.
Jak rychle vykrmit brojlery
Výkrm brojlerů trvá přibližně dva měsíce do váhy 1,5 kg. Pokud chcete kuřata těžší, stačí prodloužit délku výkrmu. Za brojlery, masné hybridy, se dnes neoznačují pouze kuřata, ale už i další plemena drůbeže a dokonce i králíci. Kuřata však byly prvním druhem zvířat, která byla pro rychlé zmasení vyšlechtěny.
Čím topit kuřatům
Pro vylíhlé a dorůstající kuřata můžete použít např. umělou kvočnu. Umělá kvočna je velice oblíbené vyhřívání pro drůbež. Stačí mít papírovou krabici, do ní vložit umělou kvočnu a máte vše, co potřebujete pro odchov kuřat.
Co dělat když se Klovou slepice
Je proto tedy co nejdříve zasáhnout a ubohé slepičce pomoci. Většinou ji stačí na nějakou dobu oddělit od hejna, nechat ji zotavit, aby se jí rány zahojily a znovu obrostly. Dále je důležité upravit vaše podnímky chovu a klovací slepici raději z chovu vyřadit. Většinou jí postačí pár dní na samotce.
Proč mi nesnáší slepice
Špatně zvolené chovné prostředí či nadměrný stres slepic
Špatně zvolený kurník, například příliš malý či jinak nevyhovující může být jedním z důvodů, proč slepice nenesou. Slepice jsou citlivé také na stres, proto může být na škodu velký hluk nebo náhlé změny v prostředí, ať už v krmení, kurníku či slepičím kolektivu.
Co nesmí chybět v kurníku
Kurník by měl mít dostatečně velké okno (i světlo rozhoduje o snášce), a dále regulovatelné větrací okénko. Obojí je možno v létě nahradit pletivem, v kurníku však nesmí být průvan. Mimo krmítka a napáječky nesmí chybět hřad či hřady, na jednu slepici je potřeba 15 cm hřadu. A zde bývá největší kámen úrazu.
Co dát do Popeliště pro slepice
Dobře poslouží dřevěný popel. Popel z uhlí nepoužívejte, ten je plný škodlivých látek jako síry a různých kyselin. Obsah popeliště můžete doplnit jemným suchým pískem a suchou hlínou. Jak vypadá popelení slepice se můžete podívat na následujícím videu.
Jak dlouho trvá vykrmit kuře
Výkrm netrvá déle než 35 dní. V zahraničí se často vykrmují kuřata na pečení (pečenáči, roasters). Jde o kohoutky vykrmené do hmotnosti vyšší než 2,9 kg, aby hmotnost jatečně opracovaného těla při výtěžnosti ca 70 % přesáhla 2 kg. Obvykle se porážejí ve věku 6 týdnů.
Jak velký výběh pro brojlery
Brojleři nepotřebují velký výběh ani kurník (respektive prostor, ve kterém žijí). Jelikož chceme, aby rychle nabývali, je přílišný pohyb spíše na obtíž a oddaluje kýžený výsledek. Krmení by mělo být neustále k dispozici ve velkých krmítkách, aby každé kuře mělo dostatečný přístup k potravě.
Jak dlouho trvá než se vylíhne kuře
Doba inkubace slepičích vajec je obvykle kolem třech týdnů. Nejspolehlivější způsob, jak oplodněná nebo násadová vejce inkubovat a maximalizovat tak šanci, že se vylíhnou zdravá kuřata, je použít umělý inkubátor – líheň. Většina líhní je zcela automatických.
Proč nedávat slepicím pečivo
Slepici to totiž zasytí, ale tzv. prázdně. Má plné vole, ale nutričně strádá. Mnohá plemena jsou náchylná na zatučnění, které je při zkrmování namáčeného pečiva velmi častým nešvarem.
Co mají nejraději slepice
Základem jídelníčku slepice (nosnice) by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin/luštěnin/zrnin/dalších přísad ve správném poměru). Šrot si lze doma udělat úplně od pídě, je potřeba si ale předem nastudovat, jaké množství čeho do něj patří, důležité je nezapomínat na bílkovinnou složku a vápník.
Jak se pozná kohout od slepice
V kloace kohouta najdete na rozdíl od slepičky zakrnělý pohlaví výčnělek. Slepice. Její ocas bude níž než právě u kohoutka. Postavou je slepička menší a její ozdobná péra na ocase a hlavy nebo krku není tak ozdobná jako u kohouta.
Jak se pozná zkažené vejce
Jak rozpoznat čerstvé vejce od zkaženéhoPokud vejce klesne ke dnu a drží se na dně, je čerstvé.Pokud vejce klesne ke dnu, pak se trochu nadnese a vznáší se u dna sklenice, je ještě v pořádku.Pokud se vejce vznáší u hladiny, vyhoďte ho, je to zkažený pukavec!