Kdy by nemela být svatba
Když se v září oženíš či vdáš, bohatství zaručeno máš. Když se v září vdáš, bohatství a štěstí zaručeno máš! Svatba v říjnu, láska pokvete, ale blahobyt uteče. V listopadu svatba radost nenese!
Kdy má vidět ženich nevěstu
Podle tradice nesmí ženich vidět nevěstu ve svatební den dříve než u oltáře, jinak by to páru přineslo smůlu. Tato tradice vznikla v dávných časech, kdy bývala manželství dojednávána rodiči a snoubenci se poprvé viděli až u oltáře. Že se nesměli vidět, zajišťovalo to, aby si sňatek nemohli rozmyslet.
Kdy začít plánovat svatbu
10 až 5 měsíců před svatbou
Styl určuje nejen výzdobu, ale i květiny, muziku, oblečení nebo zábavu. Už 8 měsíců před svatbou můžete začít rozesílat svatební oznámení. Dáte tak hostům dostatek času na uzpůsobení jejich vlastních plánů. Pozor: Nejzazší termín pro zaslání pozvánek je 3 měsíce před svatbou.
Proč ne svatba v květnu
Pojďme tuto pověru prolomit. Dříve svatba v květnu znamenala dvojí riziko. Nevěsta otěhotněla krátce po obřadu a v následujících měsících ji čekala tvrdá práce na polích, přičemž mnohdy nevěděla, že je těhotná a hrozilo riziko potratu.
Archiv
Co nesmi nevěsta videt před svatbou
Nevěsta by neměla vidět před svatbou svou kytici. Málokterá si ale netroufne nechat výběr na ženichovi, proto se tato tradice většinou nedodržuje. Po hostině nevěsta háže kytici do řady neprovdaných žen, která z nich ji chytí, do roka se vdá.
Co by nevěsta neměla dělat
“ Matka ani sestra nevěsty by neměly mít šaty stejné barvy jako nevěsta.” Kdyby se náhodou roztrhly, nesmí se trhlina sešít, ale pouze sešpendlit. Podle staré tradice, by ženich neměl mít motýlka, aby nevěstě neuletěl. Ženich také nesmí vidět nevěstu ve svatebních šatech před obřadem, jinak se brzy rozejdou.
Co má mít ženich na svatbě
Povinnosti ženicha na svatbědobře se vyspat. Tohle vám půjde samo.pomoc s ranními přípravami.hodit se do gala.přečíst si dopis od nevěsty.předat kytice.předat svědkovi občanský průkaz.dostavit se včas a s maminkou po boku k oltáři.nezapomenout na slib.
Co má mít nevěsta na svatbě
Téměř každý zná tradici, která říká, že by nevěsta ve svatební den měla mít u sebe čtyři nezbytné věci, něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého. Tato tradice pochází z anglie, a V angličtině se toto přísloví krásně rýmuje a říká: ,,Something old, something new, something borrowed, something blue“.
Kdo co platí na svatbě
Strana nevěsty obvykle platí za kostel, synagogu, jednoduše prostor, kde se svatba odehraje. Do jejího rozpočtu pak spadá i hostina, hudba, pozornosti pro hosty a zařízení ubytování. Ženich s rodinou zase hradí oficiální poplatky a obřad.
Co nesmí nevěsta
Ženich nesmí vidět nevěstu ani její šaty do svatebního dne. Nosí to smůlu. Na svatbu by si nevěsta neměla pořizovat šperky s modrými kameny. Symbolizují modřiny v manželství.
Co nedělat na svatbě
8 věcí, které na svatbě nikdy nedělejte!Jasně, pohledy přítomných jsou vždy upřeny na nevěstu a ženicha.Jak říkali Voskovec s Werichem, je to pravda odvěká.Určitě se držte doporučeného dress codu a pozor si dejte nejen na barvu (která je často určená), ale i na střih.Akademická čtvrthodinka se na svatbě nepočítá.
Kdy se posílají pozvánky na svatbu
Svatební oznámení se odesílají zpravidla 2-3 měsíce před svatbou, ale počítejte, že nějaký čas potrvá než bude hotový náhled, než se vše vytiskne a rozešle. Doporučuji tedy začít s přípravou cca 4 měsíce před svatbou. Zároveň nespoléhejte na to, že pokud jste o tom nikomu neřekli, že se budou moci všichni zúčastnit.
Jaké jsou tradice na svatbě
Svatební zvyky při obřadu a hostiněCesta na obřad. Podle tradice na obřad přijíždí první ženich a poslední nevěsta.Zaplacení výkupného. Svobodní kamarádi přehradí páru cestu na obřad různými překážkami.Svatební svíčka.Výměny prstýnkůZatahováníCesta z okvětních lístkůSvatební špalír a házení rýže.Chomout.
Co plati nevěsta na svatbě
Strana nevěsty obvykle platí za kostel, synagogu, jednoduše prostor, kde se svatba odehraje. Do jejího rozpočtu pak spadá i hostina, hudba, pozornosti pro hosty a zařízení ubytování. Ženich s rodinou zase hradí oficiální poplatky a obřad.
Kdo kupuje nevěstě šaty
Rodiče nevěsty totiž platí svatební šaty, hostinu, fotografa, svatební vůz a jeho zdobení, svatební dort a oznámení. Rodina nevěsty má na starosti také pečení nebo objednávání svatebních koláčků. Kilogram koláčků na zakázku obvykle vyjde na 300 korun. Rodiče ženicha rozhodně nemají vyhráno.
Kdo dává nevěstě kytici
Podle tradice by měl květiny předávat ženich. Nejprve předá kytici své mamince, poté babičkám a po příjezdu k nevěstě zase mamince nevěsty a babičkám nevěsty. Svatební kytici pro nevěstu buď předá sám, nebo ji pošle například po svědkyni.
Co vše by měla mít nevěsta
Téměř každý zná tradici, která říká, že by nevěsta ve svatební den měla mít u sebe čtyři nezbytné věci, něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého.
Kdo nese prstýnky na svatbě
Následují svědci.
Necháváte-li si nějakou družičkou, nebo dítkem nést k obřadu svatební prstýnky, je na řadě ono. Položí prstýnky na patřičné místo a posadí se. Družičky vyrážejí před nevěstou v případě, pokud házejí na zem okvětní lístky. Za nevěstou jdou družičky ve chvíli, kdy nesou její vlečku/svatební závoj.
Kdo jede pro nevěstu
Za novomaželi jedou rodiče nevěsty, rodiče ženicha, svědkové a nakonec v libovolném pořadí ostatní svatebčané. Pokud měla nevěsta dlouhou limuzínu, je také možnost, že se k novomanželům vejdou i rodiče, popř. svědkové.
Kdo veze nevěstu na svatbu
Po obřadu odjíždí ženich s nevěstou společně v jejím autě k místu svatební hostiny, pouze ve společnosti svého řidiče. Jede-li nevěsta na obřad limuzínou, platí výše popsané. Při cestě z místa obřadu ji dělá samozřejmě společnost ženich, dále to mohou být také rodiče novomanželů a jejich svědkové.
Kdo dává prvni prsten
Na důkaz uzavřeného manželství jsou snoubenci vyzváni k výměně snubních prstýnků. Zde je opět první na řadě ženich. Navléká prstýnek nevěstě na prsteníček levé ruky, poté podobně nevěsta navléká prstýnek ženichovi.
Kdy se dává oznámení
Pozvánky se posílají spolu se svatebním oznámením poštou obvykle 1-2 měsíce před konáním svatby. Pokud posíláte oznámení celé rodině či páru, platí pozvání ke stolu pro všechny členy. Mají se péci asi 2-3 týdny před svatbou. Rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům a zároveň jsou pozvánkou na svatbu.
Jak by mělo vypadat svatební oznámení
Každé svatební oznámení by mělo obsahovat jména snoubenců, datum svatby, hodinu a místo konání obřadu a typ obřadu, zdali se jedná o občanský nebo církevní sňatek. Jména snoubenců se na oznámení píší bez titulů. Svatba je soukromá událost, proto není vhodné tituly uvádět.
Proč se na svatbě Rozbiji talíř
Dále se také rozbíjí talíř, jehož střepy nevěsta s ženichem zametou. Traduje se, že podle toho, jak se k úkolu postaví, bude jasné, jak jim bude klapat společná domácnost. Střepy navíc nosí štěstí a hluk má zahnat zlé duchy. Novomanželům se doporučuje si jeden střep schovat.
Co plati nevěsta na svatbe
Strana nevěsty obvykle platí za kostel, synagogu, jednoduše prostor, kde se svatba odehraje. Do jejího rozpočtu pak spadá i hostina, hudba, pozornosti pro hosty a zařízení ubytování. Ženich s rodinou zase hradí oficiální poplatky a obřad.