Kdy se nemá přát?

Kdy by se nemelo prát pradlo

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.
Archiv

Kdy na Velikonoce nesmi viset pradlo

Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista. Boží hod byl v minulosti dnem, kdy se setkávaly rodiny a děti navštěvovaly své kmotry. Dodnes se k němu pojí také lidové tradice.
Archiv

Kdy se nesmí prát prádlo na Vánoce

Tak nejdříve, co by se mělo a nemělo. Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Proč se nesmí prát na Nový rok

Stejně jako na Štědrý den, Boží hod či na Štěpána platí i na Nový rok řada tradic a pověr. Rozhodně byste se měli vyvarovat praní a věšení prádla, neboť tyto činnosti mohou přinést neštěstí či dokonce smrt do rodiny. Nedoporučuje se také nic vynášet z domu či bytu – daná věc by vám mohla celý příští rok chybět.

Co se nesmí dělat 25 prosince

Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele!

Kdy se nesmí vynášet smetí

Na Štědrý den se nesmí zametat, ani vynášet smetí, aby se z domu nevyneslo štěstí.

Kdy se nesmí jíst maso

V době postní se nekonzumuje maso, kromě neděle. Sice se najdou hluboce věřící, kteří dodržují čtyřicetidenní velikonoční půst, nicméně v současné době je přísný půst především na Popeleční středu a Velký pátek.

Kdy se nesmí hýbat se zemí

Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista, prožívají velký smutek a postí se. Lidové pověsti vypráví, že se otevírají poklady v zemi a ve skalách. Lidé opět vstávají před východem Slunce, aby se omyli v potoce, a tím ochránili od nemocí. Na Velký pátek by se nemělo hýbat se zemí (pracovat na poli) a prát prádlo.

Co Nejist 1 ledna

Na Nový rok si dáváme novoroční předsevzetí, abychom se v novém roce polepšili. Na Nový rok bychom neměli jíst drůbež, ryby ani zajíce. To proto, aby nám štěstí neuletělo, neuplavalo nebo neuteklo. Naopak bychom tento den měli servírovat čočku, aby se nám doma po celý rok držely peníze.

Co se nesmí na Velký pátek

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme. Ve skutečnosti jde o vrchol křesťanského liturgického roku, den, který je součástí svatého týdne.

Co je to Boží hod

Slovo „hod“ je nejspíše odvozeno ze staršího god — „čas“, tj. „Boží hod“ by znamenalo „čas zvláště zasvěcený Bohu“.

Co je za den 26. prosince

Svátek svatého Štěpána (též 2. svátek vánoční) připomíná prvomučedníka sv. Štěpána a slaví se 26. prosince.

Proč se dává Sekera pod stůl

Pod stůl se umisťovala sekera, na kterou před večeří každý stoupl – mělo ho to ochránit od bolestí nohou. Tajemnost a magičnost Štědrého dne podtrhují také tradice spojené s věštěním budoucnosti.

Proč se nesmí vstávat od štědrovečerní večeře

Od stolu, stejně jako tomu je dnes, nesměl během večeře nikdo vstát, protože se věřilo, že ten, kdo vstane, na sebe do roka a do dne přivolá neštěstí. Hospodyňka proto musela všechny pokrmy připravit na dosah ruky. Zpravidla jich bývalo devatero, protože devítka je považována za symbol úplnosti.

Co nesmi jíst křesťané

Nekonzumují maso, ryby, alkohol, čaj, kávu a nekouří tabákové výrobky. V této církvi jsou půsty jednodenní, ale i celá postní období. Pravoslavný křesťan se postí každou středu a pátek. Středy a pátky jsou dny smuteční.

Co se děje v těle při hladovění

Během hladovění jednoduše řečeno klesá hladina inzulinu a tělo dostává impulz, aby spalovalo uloženou energii: Nejdostupnější je glukóza v játrech a po jejím vyčerpání dojde na tukové zásoby. Půst má několik fází, jak je popisuje přední odborník na jeho fyziologii George Cahill.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Co se nesmi Velký pátek

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme. Ve skutečnosti jde o vrchol křesťanského liturgického roku, den, který je součástí svatého týdne.

Kdy se nesmí zametat

Na Štědrý den se nesmí zametat, ani vynášet smetí, aby se z domu nevyneslo štěstí.

Co by se mělo jíst na Nový rok

Novoroční menu

Zato byste dnes neměli připravovat drůbež, zajíce ani rybu, aby vám štěstí neuletělo, neuteklo nebo neuplavalo. V některých krajích se na Nový rok pekly vánočky nebo koláče, do nichž hospodyňka zapekla minci. Kdo ji při skousnutí objevil, toho se peníze držely po celý rok.

Kdy se nejde do práce 2023

Státní svátky v roce 2023

●Neděle 1. leden Nový rok ● Den obnovy samostatného českého státu
●Pondělí 10. duben Velikonoční pondělí
○Pondělí 1. květen Svátek práce
●Pondělí 8. květen Den vítězství
○Středa 5. červenec Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Kdy nehýbat se zemí

Symbolický význam. Dalším důvodem, proč se na Velký pátek nesmí hýbat se zemí, je symbolický význam tohoto zvyku. Na Velký pátek se lidé snaží vyhnout činnostem, které by mohly připomínat Kristovo utrpení na kříži. Hýbání se zemí je považováno za symbolické utrpení..

Co se nesmí dělat v 25. prosince

Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu pojí také lidové tradice. Všechny vesměs říkají, že se v tento den nesmí pracovat. Lidé mají po náročných přípravách na Vánoce konečně čas odpočívat a užívat si sváteční atmosféry. Naši předkové v tento den nemetli světnice ani zápraží, dokonce se nesměly ani stlát postele!

Co se dělá 25. prosince

Přestože právě 25. prosinec, tedy první svátek vánoční nebo též Boží hod vánoční, je podle církevní tradice dnem Ježíšova narození, slaví se v severských zemích stejně jako u nás výrazně méně než předcházející Štědrý den.

Co to znamená Na Štěpána není pána

Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce.