Jak odevzdat měl
Když už jsme povinni měl odevzdávat, tak si pojďme ukázat, jak na to. V lednu se pak udělá směšný vzorek měli. To znamená, že se na každém stanovišti sesbírá měl od všech včelstev a smíchá dohromady. Po usušení se měl vloží do krabičky s prodyšným víkem, označí a odevzdá.
Jak dlouho vydrží včely bez matky
Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.
Kdy začít se včelami
Kdy je ta nejvhodnější doba pro začátek včelaření Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě.
Kdy se chodí do včel
Nejvhodnější dobou pro „chození do včel“ je slunné léto, kdy jsou veškeré včely venku z úlu a pracují. Nedoporučuje se však otevírání úlu před bouřkou, kdy jsou včely nervózní. Také je nežádoucí chodit k úlu od česna. Včely mohou včelaře pobodat, neboť se jim připlete do „letové dráhy“.
Co je to včelí měl
Měl je směsný odpad na dně úlu resp. pod obsazeným včelím dílem. Tvoří se činností včel při budování a ošetřování plástů. Obsahuje rozkousané zbytky voskových víček po otevírání zimních glycidových zásob a veškeré biologické zbytky z včelstva včetně mrtvých včel.
Co napsat na vzorek měli
Na kelímek je třeba čitelně napsat tyto údaje : Jméno a příjmení, registrační číslo chovatele, adresa bydliště, stanoviště a jeho registrační číslo, počet včelstev. Číslo vzorku nevyplňujte, vzorek může obsahovat měl maximálně od 25 včelstev.
Jak poznám že není v úlu matka
Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.
Co s rojem bez matky
Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.
Jak převážet včely
– doporučuji umístit oddělky tak, aby se dal v autě během jízdy vytvořit průvan, který umožňuje včelám snadnější výměnu vzduchu. – nedoporučuji ponechávat včely ve vozidle když stojí. Pokud je nutné zastavit, proveďte větrání ve vozidle minimálně dvěma otevřenými dveřmi, aby byl průvan.
Kdy se můžou stěhovat včely
Přesun včelstev
Stěhování může proběhnout po ukončení letu včel, kdy uzavřeme a pevně svážeme úl, ve kterém ale také zajistíme větrání, a tento úl (nejlépe v noci) odvezeme na nové stanoviště.
Kdy je zralý med
První med bývá zralý většinou kolem poloviny května.
Je to med květový z ovocných stromů a řepky. K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit.
Co dělá včela v noci
Včely nespí, nemohou se tedy na jaře ani probudit. Kdyby spaly, tak by přes zimu uhynuly. Ani ne tak hladem jako chladem. Včela je plně pohyblivá při vnější teplotě +15 °C a vyšší, avšak při okolní teplotě +6 °C chřadne, ztrácí pohyblivost a při dalším poklesu teploty k nule hyne.
Jak léčit Varidolem
Těsně před ošetřením se nakape z výše 3 cm na horní polovinu proužku (blíže k otvoru) Varidol. Na jedno včelstvo (na jeden nástavek) se použijí dvě kapky přípravku (6,2 mg léčivé látky) na jednom proužku. Obsedá-li včelstvo 2 nástavky, na proužek se nakapou max. 4 kapky.
Jak léčit kyselinou šťavelovou
Indikace (Oxuvar – kyselina šťavelová)
Kyselina ťavelová se do včelstev aplikuje dvěma možnými způsoby: sublimační metodou. pokapem v cukerném roztoku (Aplikace po kapkách musí být provedena v bezplodém včelstvu na podzim / v zimě, jednorázově a při venkovních teplotách mezi 5 °C a -15°C.)
Jak se zbavit varroázy
Léčení
Lze kombinovat ošetření fumigací a ošetření aerosolem přípravkem Varidol 125. Maximálně jedno ošetření je možné nahradit přípravkem VarroMed.
Kdy otevřít Česno
Česno je vhodné otevřít po nakrmení opět na největší možnou šířku a veškeré uteplení odstranit. Včely uteplujeme až s příchodem prvních mrazíků. V říjnu ošetříme včelstva proti varroáze podle pokynů Státní veterinární správy. Ošetřování včel se musí provádět až v době, kdy ustala jakákoliv snůška.
Jak na odpudit včely
Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.
Kdy začít Podněcovat včely
V červenci je také vhodné léčit včely kyselinou mravenčí, samozřejmě podle potřeby. Krmení včel v červenci slouží k podněcování včel, jehož výsledkem by měl být plod a udržení včelí matky v kladení, ne doplnění zásob na zimu.
Jak daleko včely od domu
Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.
Jak dlouho přikrmovat Oddělek
Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.
Jak poznat osiřelé včelstvo
Plodová zkouška
osiřelé, zkontrolujeme nejdříve, zda se ve včelstvu nachází nějaký otevřený plod. Pokud tomu tak není, je velmi pravděpodobné, že matka včelstvu skutečně chybí. Jistotu však získáme až po provedení tzv. plodové zkoušky.
Jak se pozná kvalitní med
Zda-li si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Můžete taky smíchat med s malým množstvím vody a dvěma či třemi kapkami octa. Pokud se objeví pěna, jedná se o nekvalitní med. V případě, že po otevření sklenice s medem na povrchu objevíte pěnu, to nevadí.
Jak dlouho existuje med
Včelí med existuje už přes 150 milionů let. Ale věděli jste, že med je jediná potravina, která obsahuje všechny látky potřebné k udržení života Med prostě není jen sladká pochoutka, med je přírodní lék.
Co by nebylo bez včel
Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka.
Kdy útočí včely
Nejlepší rada při setkání s usazeným včelím rojem je nechat jej v klidu. Včely se shlukují kolem odpočívající matky, zatímco se na cestu vydávají pátrači, kteří hledají vhodné místo pro nové hnízdo. Roj vyčkává a zpravidla druhý den opět kolem poledne odletí. „Stačí si jich zkrátka nevšímat.