Kdy se před a píše?

Kdy se píše čárka před a nebo

Spojka anebo je podle SSČ spojkou vylučovací, proto před ní píšeme čárku, jestliže uvádí alternativy, které se navzájem vylučují. Vylučovací vztah je často podpořen užitím buď u prvního členu spojení: Je odpočinek právem, anebo povinností člověka

Kdy se píše čárka před a tak

Poměr důsledkový (spojky a proto, a tak, a tedy aj.)

Je-li druhý člen (či věta) důsledkem toho prvního (té první), píšeme před druhý člen čárku, i když jsou členy spojeny spojkou „a“. Často se v těchto případech uplatňují spojovací výrazy „a proto, a tudíž, a tedy, a tak, a tím“.
Archiv

Jak nahradit spojku a

1) Čárka se píše vždy, když je spojka „a“ využita v jiném poměru než slučovacím. Nejčastěji to bývá poměr odporovací (Snažil se, a neuspěl.). Takovou spojku lze nahradit spojkami ale, avšak, však. Také se spojka „a“ užívá v poměru stupňovacím (Oblečení je kvalitní, a navíc levné.).
Archiv

Jak se píše buď a nebo

Vždy píšeme před spojkami nebo a anebo čárku tehdy, jsou-li součástí zdvojených spojovacích výrazů buď – nebo, buď – anebo: Do připraveného černého rámečku hlavního okna programu nakonec obrázky buď postupně, nebo najednou přetáhněte myší.
Archiv

Jak a tak čárka

Mezi tak a jak klademe čárku zejména v případě, že výraz tak rozvíjí některý člen věty řídící a spolu s následující větou vedlejší má funkci příslovečného určení: Věci přijímám tak, jak přicházejí. Dozorce se rozhlédl tak, jak to vždycky dělal. Přece se nemůžu setkat s inspektorem tak, jak vypadám.

Jak a jak čárka

Čárku píšeme před přirovnávacími spojkami než, jako, jak, pokud uvozují větu (ne jen slovo nebo slovní spojení): Je veselejší, než jeho bratr kdy byl. Byl nervózní, jako kdyby něco tušil. Některé výrazy původně vznikly z vedlejších vět, ale ztratily větnou platnost.

Jak se píše atd

je zkratka pro „a tak dále“. Používá se při výčtech v textu, kdy chce pisatel ukázat, že výčet pokračuje, nebo že se vlastnost opakuje. Před atd. se podle kontextu píše nebo nepíše čárka.

Jak poznat Souřadící a Podřadící spojky

Spojka souřadicí spojuje dva větné členy nebo věty v souvětí v souřadném poměru. Spojky podřadicí připojují vedlejší věty v souvětí k větě hlavní v poměru podřadném.

Kde se píše čárka před a

Základní pravidlo říká, že čárka před a se nepíše, jestliže jde o slučovací poměr. Jestliže jde o spojení v jiném než slučovacím poměru, čárku před a píšeme.

Jak se píše nejen že

Nejen, že nepřijela, ale dokonce se ani neozvala. Hraje závodně volejbal, ale i fotbal a házenou. Nejenže vyhrála všechny závody, ale dokonce se dostala i na Olympiádu!

Jak se píše mimo jiné

V tomto případě je pravopisně správná pouze varianta mimo jiné, psána jako dvě samostatná slova. K psaní dohromady nás může chybně navádět představa, že se jedná o tzv. příslovečnou spřežku, tento výraz však spřežkou není.

Jak tak věta

Čárku píšeme, jsou-li ve větě použity dvojice spojovacích výrazů. jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak atd. Příklad: V obchodě měli jak rajčata, tak papriku.

Jak se píše to je TJ

pro spojení a tak dále, a tak podobně, píšeme nyní nově stejným způsobem — tedy dohromady a s tečkou za posledním písmenem — také zkratky apod., atpod., tj., aj., mj. pro spojení a podobně, a tak podobně, to jest, a jiné, mimo jiné.

Jak se píše a pod

Zkratka apod. (příp. ap.) se píše dohromady, nikoli zvlášť (a pod.).

Jak se pozná spojka

Spojky souřadicí
slučovací – a, i, ani, jednak – jednak, hned – hned, jak – tak
stupňovací – i, ba, ba i, dokonce, nejen – ale i, nejen – nýbrž i<
odporovací ale, avšak, však, sice – ale
vylučovací nebo, anebo, buď – nebo

Co spojují Souřadící spojky

Spojka souřadicí spojují dva větné členy nebo dvě věty v poměru souřadném. Příklady souřadicích poměrů a spojek: slučovací poměr: a, i, nebo, či. stupňovací poměr: ba, dokonce, nadto.

Kde se píše carka u Ale

Čárka před ale se nepíše především při přehozeném slovosledu – jednoduše proto, že se píše před jiným slovem (na místě, kde by jinak stálo ale). Chtěli jsme jít do lesa, ale náhle začalo pršet. Chtěli jsme jít do lesa, náhle ale začalo pršet.

Kde se píše čárka před Ale

Již na základní škole jsme se učili, že před spojkou ale píšeme čárku vždy. Dovolíme si toto tvrzení mírně upravit – skoro vždy. Spojka ale je hlavním výrazem pro vyjádření odporovacího způsobu, v němž se druhá část souvětí snaží upravit, opravit nebo změnit přecházející tvrzení: Byla mi zima, ale vydržel jsem to.

Jaký je rozdíl mezi zkratkou a značkou

Podle Pravidel českého pravopisu se jako značek užívá jednak zkratek s ustáleným grafickým obrazem, jednak písmen z cizích abeced a zvláštních nepísmenných grafických znaků . Na rozdíl od zkratek se za značkami zásadně nepíše tečka a je také striktně stanoveno, která písmena tvořící značku budou velká a která malá.

Co je to zkratka mj

U zkratky mj. (mimo jiné) není podobných omezení třeba, protože předložka mimo se pojí jen se 4. pádem.

Co je to za zkratku kk

+kk je zkratka pro kuchyňský kout. Většinou je to tedy počet obytných místností + kuchyňský kout. Proč se tedy někdy píše 1+kk a někdy zase 1+1 Spousty bytů i domů mývají mnohem více prostoru k dispozici, proto mají i celou “samostatnou místnost“ pro kuchyň.

Jak se píše mj

U zkratky mj. (mimo jiné) není podobných omezení třeba, protože předložka mimo se pojí jen se 4. pádem.

Jak se píše a tak dále

Zkratky atd., apod. vyjadřují poměr slučovacíatd. = a tak dále.apod. = a podobněatp. = a tak podobněaj. = a jiné

Jak poznat že odešla převodovka

Jak poznat, že má automatická převodovka nějaký problém a potřebuje návštěvu servisuVozidlo řadí ve špatných otáčkách.Tuhé řazení rychlostních stupňůNa palubní desce se objevuje problém.Neobvyklé zvuky vycházející z prostoru kolem převodovky.

Jak se dá nahradit že

Podobné výrazy k synonymu v tom případě, žei v tom případě, že by.jestliže.jestliže však.jestliže, by.jestliže, pak (logická spojka)přece však.v každém případěv nejlepším případě