Kdy se přesazují?

Kdy zalit po přesazení

I sebeopatrnější přesazení znamená zásah do života zakořeněné rostliny, proto byste jí poté měli věnovat větší péči. Pravidelně ji zalévejte a zabezpečte ji před přímým sluncem. Rostlinu začněte hnojit až po několika – zhruba pěti -týdnech. Rostlina by také po přesazení neměla trpět výkyvem teplot a průvanem.
Archiv

Jak přesazovat rostliny

Přesazujeme menší rostliny

Připravte si nový květináč, nezapomeňte na drenáž a vsypte základní množství substrátu. Poté opatrně uchopte rostlinu za stonky, klidně ji obraťte vzhůru nohama a vyklepněte ji z květináče. Do nového květináče ji vsaďte tak, aby kolem kořenového balu i nahoře zůstal volný prostor.
Archiv

Co dělat když Přeliju kytku

Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Kdy přesazovat sazenice

Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.

Kdy se přesazují trvalky

Platí pravidlo: trvalky vysazujeme nebo přesazujeme podle doby květu. To znamená, že na jaře a v časném létě ty, které kvetou časně, začátkem podzimu nebo brzy zjara ty, které kvetou až v druhé polovině roku.

Jaký květináč je nejlepší

Abyste s ní měli co nejméně práce, je třeba zvolit správný tvar pěstební nádoby. Pro pěstování většího počtu menších rostlin se skvěle hodí hranaté květináče, které lépe vykrývají prostor. Kulaté květináče udělají dobrou službu velkým rostlinám. I pro ty ale můžete zvolit květináče hranaté.

Jak poznat že jsem Prelila kytku

Přelitým rostlinám navíc často žloutnou listy. Příčinou žlutých listů může být i nedostatečně zalitá rostlina, což si většina pěstitelů myslí a ve snaze ji zachránit přidávají ještě větší zálivku. V mnoha případech se ale jedná o rostlinu přelitou a nadměrná zálivka ji ničí.

Proč usychají konce listů

Zjistili jste, že konce zelených nebo pestře zbarvených listů vašich pokojových rostlin začaly hnědnout Většinou to mají na svědomí nadbytečná zálivka, špatný odtok vody z květináče nebo nepatřičná výživa.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Co to je keramzit

Keramzit je keramické kamenivo, které se vyrábí vypalováním a expandováním třetihorních jílů v rotačních pecích při teplotě 1100 až 1200 °C.

Proč se rajčata vytahují

„Vytahané sazenice“ s dlouhým tenkým stonkem jsou obvykle důsledkem nedostatku světla, případně vysoké teploty. Doma za oknem mají sazenice k dispozici světlo z maximálně 50% oblohy. Proto se natahují ke zdroji. Podobně, přehuštěné sazenice se vytahují ke světlu ve vzájemném konkurenčním boji o zdroj energie.

Kdy se přesazují papriky

Semínka paprik vysejte do lehkého substrátu v teple, s dostatkem světla a teplotou okolo 22 °C. Klíčení semínek můžete urychlit jejich máčením. Přepichujte sazeničky do samostatných nádobek, když mají dva pravé, vyvinuté lístky. Sazenice přesazujte ven po polovině května, kdy jim již nehrozí přízemní mrazíky.

Kdy přesadit Rudbekie

Bohatě větvená, 50 – 60 cm vysoká rostlina nese množství velkých, sametově červených květů s tmavým středovým terčem. Kvete od konce června až do zámrazu. Její pěstování je jednoduché – semena vyséváme v březnu, předpěstování sadby přibližně trvá 2 měsíce. Na záhon rostliny vysazujeme v polovině května.

Kdy množit trvalky

Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.

Jaký květináč na Palmu

Vhodný je speciální, tzv. palmový květináč (vyšší a užší) a substrát určený pro palmy či pokojové rostliny okrasné listem. Na dno květináče se dává drenážní vrstva. Substrát palem musí mezi zálivkami mírně proschnout.

Jaký květináč na orchidej

Květináče na epifytické orchideje by měly být průhledné, můžete ale použít i skleněné závěsné baňky – aerária, ve kterých rostlina vynikne, má dostatek vlhkosti a přitom bude mít pocit, že je doma v pralese.

Jak vypadá přelitá rostlina

Přelitým rostlinám navíc často žloutnou listy. Příčinou žlutých listů může být i nedostatečně zalitá rostlina, což si většina pěstitelů myslí a ve snaze ji zachránit přidávají ještě větší zálivku. V mnoha případech se ale jedná o rostlinu přelitou a nadměrná zálivka ji ničí.

Proč žloutnou listy marihuany

Klíčovou makroživinou pro konopí je dusík. Jeho nedostatek nebo naopak jeho příliš velké množství způsobují typické příznaky. Nedostatek dusíku začíná žloutnutím okrajů listů a poté postupuje dovnitř. Centrální žilky každého listu zůstávají během tohoto procesu tmavozelené.

Proč Kytkám hnědnou listy

Přelití U nadměrné zálivky či přelití se nám začnou tvořit na listech hnědé skvrny. Odborně se tomu říká „skvrnitost. “ Poškozené listy odstraňte, omezte zálivku a přesaďte rostlinu do čerstvého substrátu.

Co dát pod květináč

Dalším způsobem, jak zabránit přemokření rostliny, je použití drenáže – písku, drobného štěrku nebo keramzitu. Ten je vhodný zejména do obalů na květináče, které neumožňují vizuální kontrolu přelití, ale lze jej použít i do podmisek.

Kdy použít keramzit

Hlavním kouzlem keramzitu je jeho velmi snadné použití. Můžeme jej využít při hydroponii, jako účinnou drenáž do spodní části květináče nebo jako jednoduchou dekoraci na povrch substrátu v květináčích, truhlíkách, korytech nebo dokonce i k mulčování na záhonech.

Co je to drenážní vrstva

Drenáž je propustná vrstva vytvořená na dně květináče, která zajišťuje adekvátní prosátí vody do kořenů i odvod té přebytečné. Drenáž je také název otvorů na dně květináče. Při výběru správného materiálu je důležitá hrubá struktura a propustnost.

Co s přerostlými rajčaty

Přerostlé, příliš vysoké rostliny nejsou žádný problém u rajčat, které můžete při výsadbě položit, protože zakoření i ze stonkových nodů, dále také u košťálovin, jahodníků i bylinek. Nikdy ale nekupujte zeleninu a květiny se skvrnami na listech – může to být sice jen spálenina od sluníčka, ale také hniloba.

Proč nerostou sazenice paprik

Zkroucené listy u sazenic paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat.