Kdy se prodávají ovocné stromky?

Kdy se vysazují ovocné stromy

Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.

Kdy začínají plodit ovocné stromy

Počátek a délka plodnosti u ovocných keřů

V případě keře i stromu nastává plodnost první rok po výsadbě. Plodnost keřů se pohybuje okolo 10 až 15 let, plodnost stromů se pohybuje v rozmezí od 8 až 10 let.

Kdy sázet ovocné dřeviny

Ovocné stromy se vysazují v době vegetačního klidu, který nastává koncem října a trvá zhruba do konce dubna. Samozřejmě se nesází, když půda promrzne, podle tuhosti zimy tak jejich výsadba obvykle připadá na říjen až listopad, na jaře pak na březen a duben.
Archiv

Kdy sázet ovocné stromy na jaře

Jak sázet ovocné stromy na jaře Stromky je možné sázet od března až do konce května (podle počasí). Před samotným úkonem je vhodné jejich kořeny na několik hodin namočit do vody. Mezitím vytvořte v zemi dostatečně velkou jámu (oproti velikosti balu by měla být dvojnásobně široká a hluboká).
Archiv

Jak často zalévat ovocné stromy

Zalévejte stromy nejvíce jednou týdně v závislosti na počasí. Nechte půdu částečně vyschnout, než aplikujete další dávku vody. Tímto jsou kořeny nuceny hledat vodu a jsou stimulovány k růstu mimo zemní bal. Nicméně, nikdy nenechávejte půdu zcela vyschnout.

Kdy přesazovat ovocné stromy

Přesázejte podle stáří stromku

Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře. Třešně, višně a slivoně pak do stáří deseti let, meruňky do sedmi let, broskvoně do čtyř let nejlépe na počátku rašení a ořešáky pak do stáří deseti až patnácti let.

Jak ošetřit ovocné stromy před zimou

Ovocné stromy bychom měli již od poloviny října, ještě předtím, než listí úplně všechno opadá, přestříkat roztokem s močovinou. Močovina je preventivní opatření před strupovitostí. Později, když je listí už všechno opadané, je vhodné strom ošetřit přípravkem Kocide 2000 s obsahem mědi.

Co dát pod ovocné stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Kdy zalévat stromky

Zalévejte stromy nejvíce jednou týdně v závislosti na počasí. Nechte půdu částečně vyschnout, než aplikujete další dávku vody. Tímto jsou kořeny nuceny hledat vodu a jsou stimulovány k růstu mimo zemní bal. Nicméně, nikdy nenechávejte půdu zcela vyschnout.

Jak zacelit strom

Mechanicky poškozený kmen

Nanejvýš lze odstranit nožem a nebo škrabkou zbytky poškozené kůry, která brání zarůstání místa poškození kalusem (hojivým pletivem, pomocí kterého strom sám regeneruje). Je též vhodné přihnojení, kterým hojení poškozených míst stromu kalusem urychlíme.

Kdy přesazovat ovocné keře

Jádroviny lze přesazovat do stáří deseti let, nejlépe na podzim, výjímečně brzy zjara, aby se do počátku vegetace dobře usadily. Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře.

Jak daleko od sebe ovocné stromy

Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např. středně vzrůstné odrůdě 'Šampion' stačí vzdálenost 1,2 m, naopak bujně rostoucí odrůdu 'Rubín' vysázíme v řadě 1,5 m od sebe.

Kdy a čím hnojit ovocné stromy

Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Jak se starat o ovocné stromy

Aby měl strom dostatek vláhy, kterou pro dozrávání potřebuje, udělejte mu prostor okolo kmene. Odstraňte spadané plody a plevel, posekejte příliš vysokou trávu a půdu prokypřete. Pokud je potřeba, strom jednou týdně pořádně zalijte, aby se voda dostala i ke kořenům.

Co vysadit pod ovocne keře

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský.

Co kolem stromů

nadrobno posečenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru.

Bohatě stačí 1 cm vysoká vrstva. Mulč udržuje půdu déle kyprou a stejnoměrně vlhkou. Nevýhodou mulčování je skutečnost, že kořeny stromů mají tendenci se rozrůstat blíže k povrchu půdy. Pak může v zimě strom snadněji namrznout.

Jak často zalévat zasažený strom

Zalévejte a užívejte si

Zejména v prvních letech je vhodné mladý strom dostatečně zalévat. Zalévejte jej každý týden, vydatně – čím hlouběji vlhkost do země pronikne, tím hlubší budou kořeny. Strom pak bude později více odolný proti suchu a povětrnostním podmínkám.

Jak zachranit Ovocny strom

Jakékoli mechanické poškození kmene ovocných stromů se dobře hojí. Nemusíte tedy v podstatě dělat vůbec nic. Nanejvýš lze odstranit nožem a nebo škrabkou zbytky poškozené kůry, která brání zarůstání místa poškození kalusem (hojivým pletivem, pomocí kterého strom sám regeneruje).

Proč praská kůra na stromech

Během zimy se často objevují na kůře mnoha stromů praskliny, často velmi hluboké otevřené rány. Děje se tak vlivem velkého teplotního rozdílu mezi dnem a nocí. Kůra popraská a vznikají tak otevřené rány. Na praskání borky trpí méně odolné ovocné stromy, jako meruňky, višně, třešně, broskvoně, mandloně a jiné.

Kam umistit ovocne stromy

To nejdůležitější pro ovocné rostliny je umístění na slunném místě. Jedině s dostatkem slunce mohou plody dozrát a zesládnout. Pokud máte mimořádně stinnou zahradu, měli byste sáhnout po vysokých kmenech, které díky vysokému vzrůstu mohou dosáhnout na dostatek světla.

Jakou zeminu pro ovocné stromy

Původní zeminu smícháme v poměru 1:1 s vylepšeným substrátem, a to se Zahradnickým substrátem B s aktivním humusem. Je obohacen o vyšší dávku humusu, což dodá stromku všechny živiny, které v počátečních fázích růstu potřebuje. Část takto obohacené zeminy nasypeme do jamky a vložíme do ní stromek.

Jak podpořit růst stromů

Stromky aspoň jednou za rok obejděte a vystříhejte výhony, které vyrážejí z kořenů nebo kmene. Pak prohlédněte korunu a odstraňte větve, které se uvnitř ní kříží, případně jsou uschlé či napohled nezdravé. Základem je dobře prosvětlená koruna, která vám dá nejen lepší úrodu, zároveň strom chrání proti různým chorobám.

Jak stříhat mladé ovocné stromy

U mladých stromů v období dvou až pěti let po výsadbě provádíme výchovný řez. Zkracujeme při něm hlavní výhon – terminál a přírůstky hlavních a postranních větví. Terminál ponecháváme o 1/3 delší než ostatní hlavní větve. Ostatní nevyhovující výhony, které se kříží či rostou směrem do koruny, odstřihujeme.

Co zasadit mezi ovocné stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Co dát pod ovocne stromy

Co vysadit pod ovocný stromTřezalka kalíškatáHlohyně šarlatováModřence.Rozchodník.Třapatka zářiváZáplevák podzimníBrusnice brusinka.Abélie velkokvětá