Kdy se sazi česnek a cibule?

Kdy se sazi cibule

Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.
Archiv

Jak hluboko se sazi cibule

Sázení cibule

Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.
Archiv

Kdy a jak zasadit česnek

Jarní sadbu česneku lze sázet kdykoliv od podzimu do jara. Podzimní vysazujte, když teplota klesne pod 9 °C, klidně až na konci listopadu. Česnek vysazený na podzim prospívá lépe než ten vysazený na jaře.
Archiv

Jak zasadit cibuli a česnek

Půda by měla být dobře zpracovaná, aby šel česnek dobře zapíchnout. Výška zeminy nad stroužkem by měla být okolo 3 cm. Řádky volíme na stejnou vzdálenost jako u cibule, ideálně by řádkem měla projet plečka, příliš úzké řádky musíme jinak plet a okopávat pracně ručně. Jednotlivé stroužky zapichujeme asi 10 cm od sebe.
Archiv

Čím hnojit cibuli a česnek

Horticerit – hnojivo pro cibuli a česnek se používá zejména pro základní hnojení před výsadbou, ale je vhodné i pro přihnojování rostlin v průběhu vegetace. Používá se pro cibuli a česnek, lze použít i pro okrasné cibuloviny. Dávkování: Doporučená dávka hnojiva je 30-70 g/m2.

Co můžeme sázet po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Čím se hnojí cibule

Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.

Kdy nejpozději zasadit česnek

Termín výsadby

Ozimé odrůdy by se měly sázet co nejpozději, tj. koncem listopadu nebo v prosinci v závislosti na počasí a na poloze pěstitelského pozemku. Teplota půdy by v době výsadby měla trvale klesnout pod 9 °C. Je to především kvůli prevenci proti fuzáriu, které při této teplotě není v půdě aktivní.

Co potřebuje česnek

Pokud jde o vhodné podmínky, ideální je slunné, výhřevné a vzdušné stanoviště. Česnek se pěstuje na písčitých, ale i na těžších půdách, které by měly být bohaté na humus a vápno, ale nesmí být přemokřené. Dva týdny před výsadbou je dobré záhon zrýt, odplevelit a pohnojit.

Co se nesmí sázet po česneku

Jakmile česnek sklidíte, můžete půdu využít třeba pro okurky (rané odrůdy), ředkvičky, pekingské zelí, salát, kedlubnu, kopr nebo bazalku. Naopak se nedoporučuje sázet po česneku brambory.

Po jakých plodinách se může sázet česnek

Ideální je vytyčit mu záhon po bramborách nebo košťálovinách, nevadí ani jahody nebo rajčata. Naopak nevhodnými předplodinami jsou hrách a cibulová zelenina, které mohly do záhonu zavléct plísně.

Kdy se Přihnojuje česnek

První hnojení česneku tedy provádíme při přípravě půdy před výsadbou. Pokud jsme vysazovali česnek na podzim, opakujeme hnojení Hnojíčkem v jarním období . Následně je možné přihnojovat podle potřeby . Poslední přihnojení se doporučuje asi čtyři týdny před sklizní .

Kdy naposled hnojit česnek

Při přípravě půdy na podzim před výsadbou je podle stavu živin v půdě a dle předplodin možné aplikovat vícesložková hnojiva (NPK, Cererit apod.). Hnojení na jaře je směrováno na dodání dusíku. Ideální je použití ledku vápenatého (15%N) nebo síranu amonného (20%N, dodá i nezbytnou síru) v 3 – 4 dělených dávkách.

Co se může sázet po česneku

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Co lze sázet vedle česneku

Co zasadit vedle česneku: Mrkev Cibule Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika ŘedkvičkyMrkev.Cibule.Pórek.Kopr.Salát.Hrášek.Rajče.Paprika.

Kdy hnojit cibuli a česnek

V ideálním případě se hnojení provádí v měsících březnu – červenci jednoduchým rozhozením na plochu, kde chceme česnek vysadit.

Kdy a jak hnojit česnek

Česnek nemá v oblibě přímé hnojení čerstvým hnojem, zároveň je však poměrně náročný na obsah živin v půdě. Před výsadbou lze na pozemek aplikovat proleželý hnůj za předpokladu, že bude dobře rovnoměrně promíchaný s ornicí. Dále je možné hnojit kompostem, močůvkou nebo použít zelené hnojení.

Po čem Nesázet česnek

Česnek se nesmí sázet po bramborách

Půda je ve staré síle, dobře se připravuje a česnek pak lze dobře sázet. Problém může nastat, když následuje mírná zima: nesklizené brambory v dalším roce nepříjemně zaplevelí pozemek.

Čím nejlépe hnojit česnek

Česnek nemá rád chlór, proto je třeba vybírat hnojivo s jeho nízkým obsahem. Přednost mají hnojiva s draslíkem ve formě síranu draselného, jelikož síru potřebuje česnek pro tvorbu silic. Mezi kvalitní výrobky patří například Síran draselný Forestina.

Co sázet vedle cibule

Co zasadit vedle cibule: Mrkev Česnek Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika Ředkvičky Červená řepaMrkev.Česnek.Pórek.Kopr.Salát.Hrášek.Rajče.Paprika.

Co žere česnek

Choroby a škůdci česnekuBílá sklerociová hniloba. Původcem sklerociové hniloby je houba Sclerotium cepivorum.Drátovci.Fuzáriová hniloba.Háďátko zhoubnéHoubomilka česnekováChřestovníček cibulovýMěkkýši.Modrá hniloba.

Co se může zasadit po česneku

Co zasadit po česneku a cibuli

Na záhony s česnekem se také doporučuje sázet jahody. Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr.

Po čem se nemá sázet česnek

Vhodné předplodiny

Předplodiny by neměly být stejné čeledi jako česnek. Nevhodnou předplodinou je tedy cibule, pór, pažitka atd. Ozimé obiloviny česnek zaplevelují. Naopak nejvhodnější předplodinou se nám jeví brambory, po kterých je půda dobře prohnojená a kvalitně hluboko zpracovaná.

Jak pohnojit česnek

Česnek nemá v oblibě přímé hnojení čerstvým hnojem, zároveň je však poměrně náročný na obsah živin v půdě. Před výsadbou lze na pozemek aplikovat proleželý hnůj za předpokladu, že bude dobře rovnoměrně promíchaný s ornicí. Dále je možné hnojit kompostem, močůvkou nebo použít zelené hnojení.

Co se může sadit po česneku

Co pěstovat po česneku Vzhledem k tomu, že by se česnek neměl opakovaně pěstovat na stejném stanovišti, jistě přemýšlíte, jaké plodiny tedy na dané místo zasadit. Jakmile česnek sklidíte, můžete půdu využít třeba pro okurky (rané odrůdy), ředkvičky, pekingské zelí, salát, kedlubnu, kopr nebo bazalku.