Kdy se sbírá cibule?

Kdy se vytahuje cibule ze země

Správný termín sklizně cibule přichází tehdy, kdy nať začíná zasychat, pokládat se na zem a krček změkne. Pokud jste ji pěstovali ze sazečky, v teplejších oblastech to bývá už kolem poloviny července. Na tu z výsevu si musíte počkat zhruba o měsíc déle.
Archiv

V kterém měsíci se sklízí cibule

Cibule je zralá, když…

Opravdu vyzrálou cibuli poznáte tak, že nať je téměř celá suchá, pouze v krčku je ještě trochu čerstvá. Rostliny pěstované ze sazeček se sklízejí podle odrůdy zhruba od konce června do konce září.
Archiv

Jak dlouho schne cibule

Sklizenou cibuli dobře a pomalu nechte vyschnout, aby nevznikly plísně. Může schnout nejlépe na záhonu, ale při divokém deštivém počasí jako letos ji dejte na lísky na vzduch pod střechou (ale může být i v dobře větrané místnosti). Hlínu neoklepávejte. Schnutí většinou trvá tři až čtyři týdny.

Kdy vybrat cibuli

Správnou dobu sklizně cibule poznáme podle zaschlé nati, která začne polehávat a ohýbat se. Nať nesvazujeme ani neohýbáme násilně, necháme ji zaschnout přirozeně. Taková cibule pěkně naroste, vyzraje a tím i déle vydrží. Příliš brzy sklizená cibule se špatně suší i skladuje.
Archiv

Jak se pozná zralá cibule

Zralost cibule se projeví tak, že je nať převážně suchá, pouze v krčku je ještě trochu čerstvá. Pokud necháme cibule dostatečně dozrát, budou nejen větší, ale také déle vydrží.

Co dělat když kvete cibule

Cibule odkvetlých tulipánů, narcisů a nebo hyacintů můžeme ze země buď vyndat, nebo letničky vysazovat mezi ně s tím, že je na stanovišti ponecháme. Pokud se pro tuto variantu rozhodneme, musíme na uvolněná místa s cibulemi v zemi vysazovat druhy, které nemají agresivní kořeny.

Jak dlouho roste cibule

Cibule kuchyňská, latinsky Allium cepa, je cibulová zelenina z rodu amarylkovitých, kam mimo jiné řadíme také česnek nebo pažitku. Rostlina je dvouletá až vytrvalá, nicméně běžně se v zahradě pěstuje jako jednoletka. Na spodním konci robustního dutého stonku najdeme dužnatou cibuli s vrstvami.

Kdy se sazi ozimá cibule

Ozimá cibule se sází od října do konce roku. Stejně jako u česneku a jarních cibulovin chceme aby ještě před zimou zakořenila, ale nezačala předčasně rašit.

Co pěstovat po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Co znamená když se začne cibule kroutit

S největší pravděpodobností je napadená vrtalkou porovou. Pokud nať cibule důkladně prohlédnete a najdete malé bílé skvrnky / vpichy/ , mohou být drobné, nebo až 1 cm dlouhé,tak je to ono. Vrtalka naklade do natě vajíčka,z kterých se vylíhnou larvy,které sestupují dolů co cibule.

Která cibule je nejlepší

Moderním trendem jsou oválné cibule (Owa, Elista), které jsou chuťově zajímavé a dobře se krájí. Zapomenout nesmíme na mnohem méně štiplavé bílé (Agostana, Albienka) nebo červené cibule (Karmen). Mezi obří cibule patří klasická žlutá odrůda Globo nebo bílá Blanco duro.

Proč neroste cibule

Skutečně stěžejní je místo, kam cibuli zasejete – důležitá je nejen slunná poloha, ale také výhřevná půda, ze které mívá cibule jemnou a nasládlou chuť. V těžkých, jílovitých, kyselých a studených půdách cibule neroste tak dobře, a navíc je více náchylná k chorobám.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kdy se sází cibule

Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.

Co napadá cibuli

Vrtalka, postrach póru i cibule

Pór napadla moucha vrtalka pórová (Phytomyza gymnostoma), která neškodí jenom na póru, ale převážně napadá ozimou cibuli, rovněž ze sazečky raně vzešlou cibuli a česnek v jarním období, později všechny odrůdy pórku a nakonec opět cibuli vzešlou z letních výsevů.

Čím se stříká cibule

Do cibule a póru jsou proti některým škůdcům (např. vrtalka pórová, třásněnka, ostatní saví a žraví škůdci) povolený přípravky pro profesionální použití Calypso (pouze 1 litrové balení) nebo Danadim Progress (5 l balení), malospotřebitelská balení Decis Protech, Decis AL aj.

Proč se kroutí listy cibule

Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua). Květilky patří mezi dvoukřídlý hmyz a jsou podobné mouše. Přezimuje kukla, z které se v květnu líhnou dospělci. Dospělci dorůstají délky 7 mm, larvy asi 8 mm.

Jak hluboko se sazi cibule

Vhodný čas pro vysazování je v první polovině března, do řádků vzdálených alespoň 25-35 cm, s hloubkou 2-3 cm. Když se objeví první listy, je třeba rostlinky prořezat, aby měly dost prostoru pro růst – vzdálenost jednotlivých cibulek by měla být alespoň 5 cm.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Kdy se sází zimní cibule

Vysazovali jsme začátkem listopadu

Na podzim 2021 jsme sázeli cibuli až začátkem listopadu. Cibuli sazečky dávám těsně pod povrch záhonu. Má-li porost ozimé sazečky přezimovat pod zemí a kořenit, je třeba ji buď sázet o trochu dříve, nebo o trochu hlouběji.

Co dělat když se kroutí cibule

Jak se bránit Když se začne kroutit a polehávat nať, je už většinou pozdě, cibule je z valné většiny „na odpis“. Začněte s ochranou hned při výsadbě sazečky – zakryjte záhon s cibulí, pórem či česnekem netkanou textilií.

Proč žloutne cibule

Zalévání Hlavním důvodem žloutnutí peří cibule je nedostatečné zalévání v plném rozsahu. Do poloviny července, kdy se cibulky aktivně tvoří, potřebuje rostlina vydatné zalévání – až 2krát za 7 dní.

Kdy zakrýt pórek

Účinnou ochranou je zakrytí póru netkanou textilií, pod kterou se moucha nedostane. Tkanina musí být zahrnutá po celém obvodu záhonu a dostatečně volná, aby neomezovala rostliny v růstu. Je třeba zakrýt výsadbu s předstihem v dubnu a červenci.

Jak často se má zalévat cibule

Správné zalévání cibule

Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.