Jak sbírat trnky
Květy trháme ručně v období dubna až do poloviny května, nejlépe před plným rozkvětem, za suchého počasí. Trháme celé kvítky, pokud je poškodíme, mají tendenci hnědnout. Ke sběru použijeme plátěnou tašku či košík. Následně je sušíme rozprostřené v tenké vrstvě, do 40 °C.
Archiv
Kdy dozrávají trnky
Plody dozrávají od října do listopadu a zůstávají na rostlině přes celou zimu. Chutnají trpce kysele, chutnější jsou až po přejití mrazem.
Co z trnky
Čerstvé trnky se mohou jíst, ale jen v malém množství. Většinou se však přidávají do kompotů z ovoce nevýrazné chuti, připravuje se z nich víno a likéry, suší se a nakládají. Plody působí proti průjmům, žaludečním potížím a chorobám močových cest.
Archiv
Jak rychle roste trnka obecná
Trnkové keře tvoří neprostupné houštiny na stráních, mezích a pasekách. Trnka obecná nebo slivoň trnka(Prunus spinosa)je hustý rozložitý keř dosahující obvykle výšky 2 metry. Ve výjimečných případech může ovšem dosáhnout až 5 metrů. Kmínky rostou pomalu a odumírají již po 20 – 40 letech.
Jak sušit trnky
Plod trnky sušíme umělým teplem do teploty 40°C. Vhodné je sušit plody na sítech ve vrstvě do 4cm. Během sušení občas promícháme. Dobře usušené trnky jsou tvrdé, svraštělé a mají modročernou barvu.
Co se dá vyrobit z trnek
Trnky se spíš přidávají pro zvýraznění chuti do kompotů a zavařenin nebo se z nich vyrobí úžasné domácí víno. Nasládlou chuť získají až poté, co přejdou mrazem. Když je sklidíte dřív, stačí je dát na noc do mrazáku, efekt bude podobný.
Na co jsou dobré trnky
Účinky rostliny:jemné projímadlo – velmi vhodné pro děti.čistí krev na jaře – detoxikace, detoxikační účinek.posílení imunity, obranyschopnosti.obezita, nadváha – podpora při hubnutí, redukci hmotnosti.rekonvalescence po nachlazenípodrážděný žaludek.podrážděný trávicí trakt po zvracení nebo průjmu.
Jak se zbavit trnek
Na křovinořez nasadíte pilový kotouč a pěkně to vysekáte co nejvíce u země. Pak na jednotlivé pařízky natřete pařezový herbicid, nebo počkáte až obrazí do výšky cca 15 cm a postříkáte listovým herbicidem (gylfosátem). Tam, kde budete pálit klestí to budete mít bez potřeby použít herbicid.
Jak uchovat švestky na zimu
První způsob, jak švestky uchovat na zimu, je zmrazení. Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované). V prvních dvou případech se držte toho, že švestky po vytažení z mrazáku nechte jen povolit.
Jak dlouho se suší švestky
Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin.
Jaký je rozdíl mezi švestkou a Trnkou
Slivoň švestka nebo švestka domácí (Prunus domestica) je známý strom z rodu slivoň (Prunus) a čeledi růžovitých. Plodem slivoně švestky je švestka (v Čechách místy nářečně slíva, na Moravě kadlátka/karlátka/kadlátko nebo trnka, ve Slezsku slíva/slivka aj.). Je to peckovice modré až fialové barvy, mírně nasládlé chuti.
Co s přebytkem švestek
V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.
Jak dlouho vydrží švestky
Skladování Švestky lze skladovat poměrně snadno. V chladničce vydrží asi týden.
Jak nejlépe uchovat švestky
Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.
Jak doma sušit švestky
Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin. Následně opět na pět hodin sušení přerušte.
Jak hluboko se sází švestka
Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.
Jak daleko od sebe sázet švestky
Pokud chceme zasadit více stromků, je doporučena vzdálenost mezi jednotlivými vřeteny slivoní asi 1,5 – 1,8 metru průměrně. Pokud máme podnož Myrobalánu nebo St. Julienu, tedy podnože většího vzrůstu, sázíme 4,5×2,5 metru (vzdálenost mezi řadami × vzdálenost mezi stromky v řadě).
Jak nejlepe oloupat švestky
Švestky omyjeme, odstopkujeme a ponoříme na chvíli do vroucí vody (nejlépe ve spařovacím košíčku nebo cedníku). Jakmile začnou švestky u stopky praskat, vyjmeme je a ostrým nožem sloupneme.
Jak zmrazit švestky
Také je možné tyto plody zamrazit. Opět je rozpulte, vypeckujte a položte na tácku do mrazáku. Když zmrznou, je možné je přendat do skladnější krabičky. Do pečení a vaření je však používejte ještě zmrzlé, jinak budou jako bláto.
Proč mi Švestka neplodí
Nesprávný řez švestky
Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.
Jak se starat o švestky
Kromě toho potřebují švestky dostatek živin, takže zejména dostatek humusu, při sázení pak přidat kompost a pravidelně přihnojovat. Švestka potřebuje dostatek vody, zejména v době, kdy se vyvíjejí plody, ale nesnáší trvale zamokřené půdy. Budete-li se o švestku dobře starat, bude plodit za 4 až 6 let.
Jak hluboko se sází Švestka
Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.
Proč švestky nerodí
Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.
Kdy hnojit švestky
Hnojení švestek začíná na jaře, kdy se použije první dávka hnojiva. Druhá by měla přijít krátce po odkvětu, aby posílila růst plodů. Doporučuje se ještě třetí dávka ve chvíli, kdy začne docházet k přirozenému opadávání nezralých švestek.
Kdy stříhat Trnky
Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.