Kdy se Sklizi pole?

Kdy se sejí plodiny

V dubnu jsou práce na polích v plném proudu. Sejí se jařiny, což jsou nejčastěji jarní pšenice, jarní ječmen, kukuřice nebo slunečnice. Půdu správně obděláváme po vrstevnicích a významně tak omezujeme vodní erozi.
Archiv

Co se seje na pole v srpnu

Srpen a září jsou pro mnohé měsíce sklizně a bohaté úrody. Zkušení zahrádkáři však moc dobře vědí, že lze na zahradě sázet různé druhy zeleniny, jako jsou špenát, ředkev vodnice, cibule, kapusta, salát anebo lahodný mangold. Pokud už nemáte chuť pěstovat, jednoduše nechte záhony pěkně do jara odpočinout.

Co se sazi na zimu na pole

Nemůžeme samozřejmě zasadit vše, na co si vzpomeneme, jde jen o některé druhy, které mají podzimní výsev v oblibě. Jedná se především o zimní salát, ozimé cibule, mrkve, kadeřavou petržel, hlávkovou kapustu, česnek, ředkvičky, zimní pórek, špenát, pastinák.

Co se seje v září na pole

I začátkem září je v klidu možné vysadit některé druhy zeleniny. V tomto období je ideální zasít ředkvičky či raný salát. Vysít můžete také i listový špenát, který budete moci sklízet již začátkem jara. Stejně tak jako špenát můžete zasadit i petržel, či kerblík.

Kdy začít se sadbou

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.

Co všechno roste na poli

Co roste na poliLaskavec.Bér vlašskýBob obecnýLilek brambor.Cukrová řepa.Čirok zrnovýHrách setýJečmen setý

Kdy začít sázet do skleníku

V dubnu přichází čas setí okurek, cuket, dýní, červené řepy, fazolí a bylinek. Ke klíčení těchto plodin jsou ideální vysoké teploty. Přesto ale nepřestávejte s pravidelným větráním skleníku. S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12.

Co roste v zime na poli

Mrazuvzdorné bývají především vytrvalé zeleniny. Díky hlízám a kořenům schovaným pod zemí přežijí zimu a na jaře znovu obrazí. Jedná se například o křen, chřest, či topinambur. Mezi prvním a druhým rokem pěstování dokážou vzdorovat nízkým teplotám i dvouleté zeleniny – například černý kořen, petržel, pastinák a další.

Co roste na Poly

Co roste na poliLaskavec.Bér vlašskýBob obecnýLilek brambor.Cukrová řepa.Čirok zrnovýHrách setýJečmen setý

Co se sklízí na poli

Nejznámějším symbolem léta na poli je sklízecí mlátička, lidově zvaná kombajn. Monstra ne nepodobná přízrakům hřmotně plující porostem, doprovázená oblaky prachu, sklízí především obilí. Ale umějí sklidit a vymlátit i celou řadu dalších plodin – řepku, mák, kukuřici, hrách, traviny na semeno a další.

Kdy přesazovat sazenice

Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Co zasadit po sklizni cibule

Co zasadit po česneku a cibuli

Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr. Dá se vysadit i na česnekové záhony. Po cibuli a česneku navíc můžete vysadit různé zelené hnojení, například hořčici.

Co dát po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Kdo žije na poli

Koroptev polníBažant obecnýZajíc polníHraboš polníKáně lesní

Co se sází na pole

Jakmile v polovině května přejdou ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác, je ideální čas sázet fazole, kukuřice, cukety, artyčoky, vodní a cukrové melouny, ale také papriky, lilky nebo rajčata. Balkónová rajčata a bazalka jsou ideálními rostlinkami do truhlíků na slunná místa, stinná místa vyhovují například mátě.

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Kdy dát hnůj do skleníku

Hnojení ve skleníku

Ideální je koňský hnůj, zahřívá půdu, aplikujeme ho tedy spíše na jaře, kdy půda potřebuje vyhřát, ale pokud ho máme k dispozici na podzim, použijeme ho. Ani prasečí hnůj skleníkovou půdu neurazí, ale jeho nevýhodou je, že půdu nezahřeje. Opravdu je ale důležité, aby hnůj byl proleželý a ne čerstvý.

Co se pěstuje na polích

Co roste na poliLaskavec.Bér vlašskýBob obecnýLilek brambor.Cukrová řepa.Čirok zrnovýHrách setýJečmen setý

Co se Sklizi v zimě

K zeleninám, které se sklízejí i během zimního období, patří například zimní kapusta, zimní cibule, zimní salát, špenát, petržel, černý kořen, pastinák nebo polníček. Nejznámější a nejpěstovanější je ale kadeřávek, pór a růžičková kapusta.

Co se seje v kvetnu na pole

Jakmile v polovině května přejdou ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác, je ideální čas sázet fazole, kukuřice, cukety, artyčoky, vodní a cukrové melouny, ale také papriky, lilky nebo rajčata. Balkónová rajčata a bazalka jsou ideálními rostlinkami do truhlíků na slunná místa, stinná místa vyhovují například mátě.

Co se děje na jaře na poli

Každé jaro je nutné pole ze všeho nejdříve "povláčet", jde především o to oraniště srovnat a velké hroudy rozbít, aby půda lépe vysychala. Vláčí se bránami, které ve spoustě lidí evokují spíše mučící nástroj, kvůli hrotům, ktéré se do hlíny zařezávají, a dělají tak svoji práci.

Co dělat aby se sazenice Nevytahovaly

Co dělat, aby se sazenice nevytahovalyNeuspěchejte výsev. Sazenice potřebují od chvíle, kdy vykouknou nad zem, světlo.Sadbovače dejte na nejsvětlejší místo v bytě Jo, hodně se toho točí kolem světla.Světlo znásobte.Pohrajte si s teplem.Pozor na moc hustý výsev.Nepřehnojte je.

Co dělat s Vytáhlými sazenicemi

V sadbovači se sazeničky docela dost perou o živiny i světlo, takže je co nejdřív přepikýrujte. V případě vytažených sazenic ani nečekejte na první pravé lístky a klidně je vyjednoťte dřív, každou sazenici do vlastního kelímku nebo květináčku, a utopte je v zemi až po spodní lístky.