Kdy se sklízí dřín?

Kdy stříhat dřín

Vzhledem k tomu, že se jedná o nenáročnou dřevinu, není nutné dřín často prořezávat. Na podzim byste ovšem měli odstranit poškozené, nemocné nebo mrtvé větve, aby se dřevině u vás na zahradě dobře dařilo.
Archiv

Kdy začne plodit dřín

Raná odrůda, původem z Ukrajiny, dozrává již v průběhu srpna. Plody o váze 5,5g, mají tmavě červenou, až téměř černou barvu, po dozrání nemají tendence opadávat ze stromu. Dužnina je šťavnatá, mírně kyselá, jde dobře oddělit od pecky.
Archiv

Jak chutná dřín

Plody dřínu jsou drobné peckovice tmavě červené barvy. Jsou extrémně bohaté na antioxidanty a vitamin C. Chutná sladkokysele a je vhodný na kompotování, nebo džemy, ale i na ujídání rovnou ze stromu.
Archiv

Co udělat z dřínu

Plody lze konzumovat ještě syrové, ochucené medem či cukrem, nebo také sušené. Dřínky lze dále různě nakládat, či jinak konzervovat, vyrábí se z nich také chutné likéry, mošty, vína, destiláty, sirupy… Nakládané dřínky jsou skvělé k různě upraveným masům, především se hodí k tmavému masu, tedy ke zvěřině.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Kdy co stříhat na zahradě

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jak rychle roste DRIN obecny

Dřín obecný – množení

Obecně se pěstování dřínu z pecky (semena) nedoporučuje a nedělá. Semeno dřínu totiž klíčí až druhý rok po výsevu, před tím musí projít stratifikací. Takto vypěstovaná rostlina je vhodná spíš jako podnož pro roubování, neboť může vykazovat jiné vlastnosti, než rostlina matečná.

Jak vypadá strom dřín

Jak poznáte dřín obecný Dřín obecný (také dřín jarní) je rozkladitý strom nebo keř, který dorůstá až do výšky 7 metrů. Jeho dřevo je velice tvrdé, má tmavě hnědou borku olupující se v plochých šupinách a lesklé, sytě zelené listy, které bývají vstřícné, eliptické, vejčité nebo kopinaté.

Čím hnojit dřín

Na hnojení je poměrně nenáročný a spokojí se s občasným rozhozením kompostu. Pokud máte pocit, že málo roste, přilepšete každému keři na jaře trochou granulovaného NPK hnojiva v dávce asi sto až sto padesát gramů. Také co do ochrany patří tato ovocná dřevina mezi nejméně choulostivé druhy.

Kde roste dřín

se hojně vyskytuje v teplejších oblastech jižní Evropy, u nás přirozeně roste především ve středních a severozápadních Čechách a na jižní a střední Moravě. Je také označován jako dřín jarní nebo svída dřín. V ČR je zákonem chráněnou dřevinou. Pěstuje se i na zahradách, především ve vyšlechtěných kultivarech.

Kdy stříhat stálezelené keře

Stálezelené keře (například buxusy) tvarujte řezem v průběhu května. Pokud potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začněte už nyní. Sestříhat můžete jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.

Co kdy na zahradě stříhat

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Na co je dřín

Využití Červené plody dřínu zvané dřínky jsou jedlé. Mají natrpklou sladkokyselou chuť a velký obsah vitamínu C. Jsou místně využívány jako ovoce, na výrobu zavařenin, sirupů, kompotů, džemů.

Kdy dozrává dřín

Plody dozrávají od konce srpna, když začínají opadávat. Mají vysoký obsah vitaminu C, sacharidů, pektinů a minerálů, jí se čerstvé, zavařené, výborné pro přípravu džemů, vín, likérů.

Jak řezat zlatice

optimální čas pro řez zlatice je po odkvětu (květen). nejstarší hlavní větve odřežeme 5 cm nad zemí. polovinu až dvě třetiny hlavních větví ponecháme. Pokud možno je ani nezkracujeme.

Co stříháme

Doma běžně používáme kancelářské nůžky na papír, používají se zde ale i mnohem masivnější a ostřejší nůžky krejčovské. Speciální nůžtičky stříhají nehty (součást manikúry), jiné speciální nůžky jsou nůžky kadeřnické resp. vlasové. Zahradnické nůžky zase slouží k oddělování větví a stonků rostlin.

Jak se správně ryje

Technika rytí

Vyryjeme brázdu přes záhon, vyrytou zem složíme vně na konci záhonu. Další brázdu vyryjeme hned za první a půdu z nové brázdy obracíme do brázdy přední. Opakujeme tento postup, dokud neobrátíme půdu na celém vybraném místě. Půdu z prvního řádku rytí použijeme k zaplnění poslední brázdy.

Kdy Poryt záhon

Ideální je zrýt záhony na podzim, můžeme to ale udělat i na jaře – a čím dříve, tím lépe. Při rytí je do půdy vhodné vpravit kompost, zkompostovaný hnůj či písek na vylehčení. Záleží i na budoucím osevním plánu.

Jak vypadá dřín

Dřevo dřínu je velice tvrdé, borka tmavě hnědá, odlupující se v tenkých plochých šupinách. Listy dřínu jsou vstřícné, eliptické, vejčité a nebo kopinaté. Na líci mají listy svěží zelenou barvu a jsou lesklé, na rubu jsou světlejší. Čepel listů je na obou stranách chlupatá dvouramennými trichomy.

Jak Zakorenit zlatici

Zlatici si můžete snadno namnožit řízkováním a to v období od května do července. Množí se pomocí vrcholů letorostů, pouze zlatici převislou můžete množit i dřevnatými řízky. Další možností rozmnožování je také hřížení, tedy zapuštění větvičky z mateřské rostliny do země.

Kdy tvarovat zlatici

Hlavní řez je třeba provést nejdéle v druhé polovině května, jinak by keře nestihly vytvořit do podzimu nové letorosty schopné založit květní orgány. Zlatice množíme řízkováním a snadno je můžeme přesazovat, a to dokonce i starší rostliny.

Kdy stříhat trvalky na jaře

Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Kdy se stříhají trvalky

Obecně stříháme trvalky 3x ročně. Na jaře (tedy po zimě), průběžně během léta a na podzim.

Proč Nerýt

Důvody jsou hlavně provzdušení půdy – půda je stlačená a na příští sezónu ji potřebujeme mít kyprou pro setí a sázení. Také do ní potřebujeme přidat živiny pro další pěstební sezónu – hnůj, zelené hnojení nebo jiná hnojiva.