Kdy se sklízí řepka olejka?

Kdy sklízíme řepku

Navíc se seje ozimá řepka převážně v srpnu a sklízí většinou v červenci, takže tvoří rostlinný kryt 10 až 11 měsíců a zamezuje vypařování vody z půdy.
Archiv

Jak se sklízí řepka olejka

Optimální pícninářská zralost ozimé řepky je před začátkem květu (nejvyšší výnos živin z jednotky plochy). Jarní řepku sklízíme za 70 – 80 dnů po výsevu. Sklizená píce musí být zkrmena přímo, bez meziskladování. Při skladování řepky dochází k redukci nitrátů na toxické nitrity.
Archiv

Jak dlouho kvete řepka olejka

Kvete v dubnu až květnu. Kvetoucí řepka poskytuje výborný zdroj pylu a nektaru pro včely. Období květu je poměrně dlouhé, 3–4 týdny. Plodem je šešule obsahující 15–20 semen.

Kdy se seje řepka olejka

Pro setí řepky a její následný optimální růst a vývoj je obecně vhodný termín setí od poloviny srpna do začátku září. Optimální termín setí může být regionálně velmi odlišný podle místních klimatických a stanovištních podmínek. k drobnému semeni řepky je množství vody potřebné ke zbytnění osiva při klíčení malé.

Jak se pěstuje řepka olejka

Pro pěstování řepky olejky jsou vhodné hluboké půdy neutrální až slabě bazické reakce s vysokou vodní kapacitou na stanovišti s ročními průměrnými teplotami nejlépe 7–9 °C a srážkami 450–700 mm v nadmořské výšce do 650 m. Dostupnost vláhy je důležitá zejména v období po zasetí a při tvorbě semen.

Jak vypadá řepka olejka

Botanická charakteristika: Jednoletá, 60–120 cm vysoká bylina se silným hlavním kořenem. Dolní lodyžní listy lyrovitě peřenosečné, řapíkaté, horní jednoduché, přisedlé, všechny sivozelené, silně ojíněné. Květy v řídkých hroznech, kališní lístky úzce eliptické až kopinaté, koruna je světle žlutá.

Co se seje po repce

V říjnu nebo v listopadu zelený porost posečeme, necháme zavadnout a poté zaryjeme. Ani po řepce ozimé nebudeme vysazovat košťáloviny. Jako ozimou směsku můžeme použít vikev huňatou, řepku ozimou, ozimou vikev a žito, které svým mohutným svazčitým kořenovým systémem brání vyplavování dusíku.

Kde roste řepka olejka

Výskyt. Hojně je pěstována v mírném i subtropickém pásu obou polokoulí, zejména však v Evropě. V České republice je pěstována na polích na většině území (zhruba na ploše 400 000 ha) s převahou v nižších polohách.

Kdy Odkvétá řepka

Konec května je obdobím, kdy odkvétá jedna z nejvýraznějších zemědělských plodin, a zároveň naše nejrozšířenější olejnina, zlatokvětá řepka olejka. Řepková pole v Česku zabírají asi 400 tisíc hektarů z celkových téměř tří milionů hektarů orné půdy. Pěstování řepky má tedy nejen na Táborsku velkou tradici.

Jak dlouho roste řepka

Ozimá řepka má v našich podmínkách vegetační dobu 300 až 340 dnů, nejčastěji 320 až 330 dnů.

Čím se stříká řepka

Na postřiky řepky se používají tzv. širokospektrální insekticidy. Analogie se širokospektrálními antibiotiky není náhodná.

Kdy Odkvétá Řepka

Konec května je obdobím, kdy odkvétá jedna z nejvýraznějších zemědělských plodin, a zároveň naše nejrozšířenější olejnina, zlatokvětá řepka olejka. Řepková pole v Česku zabírají asi 400 tisíc hektarů z celkových téměř tří milionů hektarů orné půdy. Pěstování řepky má tedy nejen na Táborsku velkou tradici.

Čím se hnojí pole

Zkuste klasické NPK, případně hnojte Cereritem, který kromě dusíku, fosforu a draslíku obsahuje ještě další minerální a stopové prvky. Vhod vám na jaře přijdou také krystalická hnojiva s příznačným označením START, která nastartují růst rostlin.

Kdy sázet po hnojení

Kdy hnojiva vysadit a proč

Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Jak hluboko zarýt hnůj

Jak správně zarýt hnůj

Připravte si rýč, případně i rycí vidle a hrábě pro finální úpravu záhonů. Zryjte první řádek záhonu zhruba do hloubky třiceti centimetrů. Do rýhy vpravte rozumné množství hnoje, které odměříte na metr čtvereční. Pak ryjte další řádku – a půdou z ní zakryjte první rýhu s hnojem.

Kdy zaorat hořčici

Ideální termín je nejpozději do konce srpna, ale i při výsevu v těchto dnech stihne hořčice ještě nějakou hmotu vytvořit (záleží v jakých podmínkách hospodaříte). Pokud nejste někde na horách, tak ještě nic není ztraceno. Hmotu bude hořčice tvořit hlavně během října, takže se jejím zaoráním nespěchejte.

Jak dlouho před sklizni Nehnojit

Ukončení Hnojení/promývání

Na konci kvetení zbývá v půdě i listech stále mnoho živin. Abyste předešli ošklivé a chemické chuti, stačí jednoduše nehnojit poslední 1,5 – 2 týdny kvetení. Pokud pěstujete hydroponicky, pak byste měli přestat hnojit posledních pět dnů před sklizní, jelikož pěstujete ve vodě.

Kdy ZRYT skleník

Ideální je začít, dokud nenastanou mrazy. Využijte posledních příjemných slunečných dní, abyste mohli zase za časného jara začít s rychlením zeleniny.

Kdy je vhodné dát do skleníku hnůj

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Kdy sekat zelené hnojení

Zelené hnojení vyséváme ihned po sklizni zeleniny, a jiných úrodných rostlin. Záhon nenecháváme jen tak, aby nestihli působení eroze půdy začít. Zelené hnojení na záhonu můžeme průběžně sekat a vždy nechat ležet jako mulč. Zelené hnojení sečeme v době květu, kdy je jejich obsah nejhodnotnější.

Kdy zarýt zelené hnojení

Zelené hnojení se zpravidla vysévá po sklizni. Do pozdního podzimu jsou tak záhony pokryté a plevel nemá šanci. V době podzimního rytí můžete zelené části rostlin i jejich kořeny jednoduše do půdy zarýt.

Kdy zacinaji růst palice

Palice obvykle nejvíce rostou na konci fáze kvetení. Na začátku kvetení si jich ani nevšimnete. Ale na konci této fáze už budou pořádně velké a jejich růst se postupně zpomalí. Když palice dosáhnou úplné zralosti, je čas na sklizeň marihuany.

Kdy přestat hnojit

Doba, kdy je vhodné vysadit hnojivo, může být různá. Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Kdy zalévat ve skleníku

Obecně platí, že zalévat se ve skleníku má nejlépe v ranních hodinách, ideálně ještě předtím, než vyjde slunce. Druhou variantou je pak později večer, tedy po slunce západu. Ale není nutné to dělat každý den. Některé rostliny permanentní vlhkost naopak nesnášejí a potřebují, aby půda kolem nich vyschnula.

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.