Kdy se stříhá mateřídouška
Bylina nevyžaduje nijak zvláštní péči a na jednom místě vydrží mnoho let. Stonky po odkvětu vždy seřízneme, rostlina dobře obrůstá. Při pěstování v nádobách je potřeba dávat pozor, abychom ji nepřelévali. Mateřídoušku pro léčebné účely sbíráme od května do září v poledne při slunečném počasí.
Archiv
Jak se starat o mateřídoušku
Mateřídouška potřebuje slunné místo a písčitý, velmi dobře propustný podklad. Vyhovuje jí suchá lehká půda, která je mírně vápenitá, alkalická a obsahuje také kameny. Místo by mělo být na přímém slunci, protože mateřídouška miluje sluníčko, teplo a sucho, a mělo by být chráněno před prudkým větrem.
Co se suší z mateřídoušky
V době kvetení sbírejte lístky, které sušte ve svazcích. Lístky mateřídoušky pěkně voní a v suchých vazbách vytváří nádhernou dekoraci. V době květu i na podzim je dobré mateřídoušku pravidelně seřezávat, bylinka se stane statnější a rozkošatí se.
Archiv
Na co je dobrá mateřídouška
Mateřídouška obsahuje silice s dezinfekčním účinkem (zejména thymol a cymol), má antibakteriální a protiplísňové účinky a pomáhá s celou řadou potíží. Sáhněte po ní při zánětu dutin, dráždivém kašli nebo při chronickém ranním zahlenění.
Jak voní mateřídouška
Mateřídouška, až opojně vonící bylinka s nahořkle štiplavou chutí, je něco jako sestra tymiánu.
Jaký je rozdíl mezi mateřídouškou a tymiánem
Mateřídouška obecná
V první řadě je to v kvetení. Tymián začíná kvést na přelomu května až června dle sezóny a mateřídouška o měsíc později. Další rozdíl je v růstu – tymián tvoří 30 – 40 cm vysoké dřevnaté keříčky, mateřídouška je vysoká pouze do 10 cm, protože je to plazivá rostlina.
Jak se rozmnožuje mateřídouška
Roste velmi rychle do výšky 10 cm. Rozmnožovat lze dělením trsů. Je mrazuvzdorná.
Kde roste mateřídouška obecná
Mateřídouška je nenáročná mrazuvzdorná rostlina. Vyskytuje se téměř všude v přírodě. Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech a písčinách. Od června do září kvete nachově fialovými kvítky.
Jak voní Mateřídouška
Mateřídouška, až opojně vonící bylinka s nahořkle štiplavou chutí, je něco jako sestra tymiánu.
Kdy roste mateřídouška
Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech a písčinách. Od června do září kvete nachově fialovými kvítky. Celá rostlina je silně, až opojně aromatická, zvláště za slunného počasí.
Jak vypadá mateřídouška
Jak vypadá mateřídouška Mateřídouška vytváří nízké keříky nebo roste v trsech. Je charakteristická sice tenkými, ale dřevnatými stonky a zejména pronikavou hřejivou vůní, která provází celou rostlinu. Z plazivých, vystoupavých nebo přímých stonků vyrůstají větvičky čtyřhranného profilu jsou nezřídka načervenalé.
Kdy kvete mateřídouška obecná
Od května do srpna září mateřídouška fialovými až růžovými barvami květů uspořádaných v lichopřeslenech, její plody jsou čtyři vejčité tvrdky. Bývá často zaměňována za tymián, který patří do stejné rodiny, v kuchyni mají obdobné použití.
Jak dlouho louhovat mateřídoušku
Mateřídoušku zalijte vodou o teplotě 100 °C v poměru 1 čajová lžíce na 250 ml. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc. Po zalití nechejte luhovat 15 min. a poté přeceďte.
Kde roste mateřídouška
Mateřídouška je nenáročná mrazuvzdorná rostlina. Vyskytuje se téměř všude v přírodě. Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech a písčinách. Od června do září kvete nachově fialovými kvítky.
Jak dlouho kvete mateřídouška
Dobou květu je obvykle jaro a léto, ale některé středomořské druhy kvetou i na podzim a Thymus hyemalis ze suchých oblastí Algarve pak v zimě. Květy jsou opylovány hmyzem.