Kdy se sklízejí okurky?

Kdy sklízet okurky ráno nebo večer

Ideální je ranní sběr. Jestliže je to možné, pokuste se nakladačky sbírat v ranních hodinách. Slunce totiž ještě nedokáže vystoupat na obloze nahoru a nepálí tak silně. Okurky nejsou zahřáté, tím pádem jsou tvrdší a samozřejmě delší dobu vydrží.

Kdy dávat okurky do skleníku

Jak sázet okurky Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Jak často se zalévají okurky ve skleníku

O růstu rozhoduje i teplota zálivky

Ideální službu vám udělá kapková závlaha, ale pokud vlastníte menší skleník, stačí zalévat konví nebo hadicí. Když během léta panují vysoké teploty, doporučujeme zalévat každý den nebo obden – podle potřeby a typu půdy. Těžší půdy udrží vlhkost déle než lehčí písčitější půdy.

Kdy sladit okurky

Je-li možné v případě sucha vyseté okurky zalít, počkejte až na první polovinu května, kdy je půda už dost teplá a samozřejmě musí být i mokrá. Okurka zasetá do teplé a vlhké půdy vzejde za týden a často pak předběhne v růstu i vývoji i ty předpěstované.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Jak poznat že je okurka zralá

Plod sice nemusí být zrovna hořký, ale je už mnohem hůř stravitelný. "Zralá čerstvá okurka je hladká, tuhá, s pevně napjatou slupkou. Barva záleží na druhu, pohybuje se od světle zelené až po temně mechovou. Bílé žíhání či skvrny nebývají na závadu.

Kdy sklízet okurky hadovky

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.

Kdy zalévat ve skleníku

Obecně platí, že zalévat se ve skleníku má nejlépe v ranních hodinách, ideálně ještě předtím, než vyjde slunce. Druhou variantou je pak později večer, tedy po slunce západu. Ale není nutné to dělat každý den. Některé rostliny permanentní vlhkost naopak nesnášejí a potřebují, aby půda kolem nich vyschnula.

Kdy Zaštipovat okurky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak pestovat okurky bez skleníku

Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým). Na jaře se pod kořeny zarývá koňský hnůj, který má za cíl prohřát půdu v oblasti kořenů. Toto opatření.

Jak dlouho zrají okurky

Sklizeň okurek

Okurky dozrávají relativně rychle. Asi 8-9 týdnů po zasetí už okurky plodí.

Jak poznat zralé rajče

V době zralosti začnou světle zelené pruhy na plodu žloutnout, plod je na omak měkčí a začne jemně vonět. Jestli máte rádi výraznou chuť, sklízejte plody dříve, když chcete více cukrů, nechte déle dozrát. Nenechávejte ale plody na keřících příliš dlouho. Osobní zkušenost se sklizní je u tohoto rajčete nenahraditelná.

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Jak zalévat okurky ve skleníku

Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy. Ztrátu vody proto pomůže omezit vysoká vlhkost vzduchu, optimálně kolem 90 %. Ale pozor, okurky nemají rády kropení – na jejich „chlupatých“ listech se totiž voda drží dlouho a může se na nich šířit plíseň. Zalévejte je proto pouze ke kořenům, nejlépe odstátou vlažnou vodou.

Jak se starat o okurky ve skleníku

Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy. Ztrátu vody proto pomůže omezit vysoká vlhkost vzduchu, optimálně kolem 90 %. Ale pozor, okurky nemají rády kropení – na jejich „chlupatých“ listech se totiž voda drží dlouho a může se na nich šířit plíseň. Zalévejte je proto pouze ke kořenům, nejlépe odstátou vlažnou vodou.

Kdy vyset okurky hadovky

Vždy dodržujte alespoň 2 týdny od data posledních jarních mrazíků. Teplota půdy pro výsadbu sazenic by měla být alespoň 15 °C. Pokud chcete dříve sklízet okurky, pak začněte jejich pěstování již 3 týdny před samotnou výsadbou, a to doma v květináčích nebo v pařeništi.

Jak daleko od sebe sázet okurky ve skleníku

Při pěstování ve skleníku se okurky hadovky vysazují do řádků asi 120 centimetrů od sebe, mezi rostlinami nechte prostor 40 centimetrů. Napněte k nim síť nebo jinou podporu tak, aby se mohly pnout. Stejný způsob, tedy takzvané vertiko pěstování, je dobré zvolit i pro venkovní záhony.

Kdy sklízet polní okurky

Jakmile mají okurky (polní) max. 6 až 7 cm, musíme je sklízet. U okurek salátovek se jejich délka většinou pohybuje kolem 25 cm při průměrné váze 400 g, Mohou se sklízet i později, protože jsou vyšlechtěny tak, že ani ve větší velikosti neztrácejí nic ze své skvělé chuti.

Kdy sklízet rajčata ráno nebo večer

Jak a kdy rajčata sklízet Rajčata můžete trhat prakticky kdykoli, ale když se je rozhodnete zavařovat nebo jinak tepelně upravovat, pro sklizeň je nejvhodnější časné ráno.

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Kdy se sklízí salátové okurky

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.

Kdy sázet okurky hadovky do skleníku

Okurky jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25–30 °C ve dne a 15–20 °C v noci. Semena okurky zasejte v posledních třech týdnech před datem mrazu, abyste je mohli přesadit jeden týden po odeznění mrazu.

Kdy sklidit posledni rajčata

Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali. První mrazíky mohou přijít už v září a pro rajčata jsou posledním zvoněním. Ještě před jejich hlášeným příchodem byste měli sklidit všechno, co na záhonech máte.

Kdy sklízet hadovky

Hurá, sklízíme!

Zaslouženou sklizeň si pro nás jako první připraví hadovky ze skleníku, a to v půlce června. Koncem června sklízíme nakládačky a o něco málo později salátovky.

Co dělat s Nedozrálými rajčaty

Nedozrálá rajčata uložte v bedýnkách nebo lískách v teple, aby zčervenala. Pokud máte celé rostliny zavěšené v suché, větrané místnosti, pravidelně je kontrolujte. Nahnilé plody v obou případech ihned odstraňujte. Plody, které se již začínají červenat, trhejte a skladujte i se stopkou.