Kdy se slaví Nový rok na Ukrajině?

Kdy se slaví Vánoce na Ukrajině

Nebývají tak komerční jako například ty ruské a nepatří k nim ani rozdávání dárků pod stromečkem. Ostatní obyvatelé Ukrajiny, ukrajinští římští katolíci, ukrajinští protestanti a většina pravoslavných slaví křesťanské vánoční svátky podle gregoriánského kalendáře od 24. prosince do 6. ledna.

Kdo nosí dárky na Ukrajině

V Dánsku děti obdarovává Julemanden, který je Santa Clausovi velmi podobný. S přípravou dárků mu pomáhají legrační vánoční skřítci. V Rusku a na Ukrajině zase dětem nosí dárečky Děda Mráz, který má také dlouhý plnovous, teplý huňatý kožich a kouzelnou ledovou hůl.

Kdy se slaví Vánoce v Rusku

V Rusku se Vánoce slaví dvěma způsoby. Buď se slaví pravoslavné Vánoce, které jsou 6. a 7. ledna, nebo se slaví Vánoce postaru na Nový rok.

Jak se na Ukrajině běžné zdobí stromek

Na Ukrajině zdobí vánoční stromeček pavučinou

Tento zvyk pochází ze staré legendy, ve které pavouci zachránili Vánoce pro jednu chudou rodinu. Okolo vánočního stromku totiž utkali své pavučiny a tím vánoční stromeček ozdobili.

Co jedí Ukrajinci na Vánoce

Patří mezi ně ryba, boršč, brambory, pirohy s fazolemi a zelím a tradiční “kuťa”. Kuťa se podobá českému Kubovi. Je to kaše z obilovin a ořechů s medem a nesmí o štědrovečerní večeři chybět. Ukrajinci prostírají o jednoho navíc.

Co se jí na Ukrajině

Ukrajinská kuchyněTatarská specialita pilaf, skopové maso s rýžíKvalitní černý a červený kaviár.Huculská kukuřičná kaše mamalyha.Sytě červená polévka boršč z červené řepy zdobená smetanou.Kyselo-slaná polévka soljanka obsahuje mimo jiné také olivy a citron.Zeleninová okroška s vejcem vyrobená z bílého kvasu.

Kdy chodí Děda Mráz

Dárky naděluje do připravených punčoch na krbu a pod stromeček v noci z 24. na 25. prosince, když všichni spí. Do domu se dostává komínem.

V jaké zemi se neslaví Vánoce

Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Co jedí Rusové na Vánoce

Z ruských vánočních tradic se v její domácnosti zachovaly hlavně ty kulinářské. Součástí ruské štědrovečerní tabule je i vinigret. Bezmasý salát z brambor, zelí, červené řepy, mrkve a cibulky, zalitý slunečnicovým olejem. „Na štědrovečerní večeři se podává více jídel.

Proč se dává šupina pod talíř

Pod talíře se štědrovečerní večeří se dávají šupiny z kapra, které mají přinést po celý rok dostatek peněz.

Co se pije na Ukrajině

Nejtypičtějším pitím na Ukrajině je kvas. Jedná se o slabě alkoholický pěnivý nápoj se sladkokyselou chutí. Vyrábí se z kvasnic, cukru a chleba. Tradičním alkoholem je vodka, ale stále větší oblibu si získává také pivo.

Co je Salo

Salo – vepřový špek pocházející ze hřbetu zvířete. Syrové solené vepřové sádlo je už po staletí ukrajinskou národní vášní a jsou mu věnovány i některé vtipy či dokonce básně a písně. Často se konzumuje s krajícem chleba a spoustou česneku. Salo se také přikusuje k vodce.

Co se pěstuje na Ukrajině

Většina území Ukrajiny disponuje kvalitní a úrodnou černozemní půdou. Obděláváno je 57% půdy. Mezi hlavní zemědělské produkty patří: pšenice, ječmen, cukrová řepa, brambory, kukuřice, slunečnice, maso a mléčné výrobky.

Kdo roznáší dárky v Polsku

Mikulášové a jejich pomocníci. Oč jednoduší to mají v Polsku, kde vánoční dárky roznáší Svatý Mikuláš / Święty Mikołaj s několika pomocníky: někde je to malá hvězdička Gwiazdka, jinde dědeček Gwiazdor, na východě země pak Děda Mráz.

Kdo nosí dárky v Rusko

století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.

Kdo vymyslel Vánoce

První Vánoce slavili v Římě

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

Proč se dávají dárky pod stromeček

Zároveň jde o symboliku obdarování: Bůh obdaroval člověka, a proto si i lidé dávají dárky. Křesťané slaví i následující dny. 25. prosince pokračují v oslavách narození Ježíše Krista, ten den se přimyká k noci zrození.

Kdo nosí dárky dětem v Rusku

století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.

Kdy se v Rusku dávají dárky

Protože v Rusku převládá pravoslavné křesťanství, dostanou děti vánoční nadílku až 7. ledna. Dárečky jim přiveze Děda Mráz – přijíždí na saních až z daleké Čukotky, v doprovodu krásné Sněhurky.

Jak usušit šupiny

Jednou rukou uchopíme kapra za žábry, do druhé ruky vezmeme větší nůž a jeho tupou stranou nebo speciální škrabkou rybu šupin zbavujeme, odlupujeme. Aby neklouzala, přidržujeme ji vlhkou utěrkou. Kuchaři doporučují kapra před škrábáním spařit horkou vodou. Kapr pak nebude tolik klouzat a šupiny půjdou daleko snáz dolů.

Jaký význam má šupina z kapra

Při štědrovečerní večeři se dávají šupiny pod talíř, aby tak přinášely do-statek peněz po celý rok. Dříve byla tradice spojena ještě s hojností úrody a sklizně. Kapří šupinku si pak můžete dát pro štěstí do peněženky tam, kam dáváte mince. Bude svým kouzlem držet peníze v peněžence, aby se rychle nerozkutálely.

Co jedí Ukrajinci

Nemůže chybět neslazený odvar ze sušeného ovoce uzvar, boršč (z červené řepy a bez masa), malé žemle – pampušky – zelňačka, hrách, ryba studená i smažená, a holubce, zelné závitky plněné rýží. Podávají se také lívance, salát, pirožky a houby.

Co je typické pro Ukrajinu

Zvláštností ukrajinské kuchyně je využívání převážně domácích potravin, jako jsou brambory, maso, zvěřina, ovoce, houby, lesní plody a bylinky. Mezi nejznámější jídla patří boršč, soljanka a varenyky. Mezi nápoji je oblíbená vodka nebo kvas.

Odkud přišli Ukrajinci

Počátky osídlování Ukrajiny. První stopy po lidských obydlích na území Ukrajiny se datují do doby před 150 tisíci let, kdy se do této oblasti dostali neandertálci, kteří sem přišli pravděpodobně z Kavkazu a Balkánského poloostrova.

Co jedí Polaci na Štědrý den

Od polévky přes různá rybí jídla až po sladkosti. Úvodní polévkou bývá červený boršč – řepný kvas a řepný vývar bez masa a jiné zeleniny, často s malými těstovinami („oušky“). Na stole zpravidla nechybí kapr, ale nikoliv smažený, podává se nejčastěji s omáčkou a rozinkami nebo se zelím, brambory a houbami.