Kdy se slaví Štěpán?

Co se nesmí dělat 26. prosince

Zvyky a obyčeje se však v minulosti netočily jenom kolem koní. Mnoho lidí si také dávalo 26. prosince žehnat červené víno v kalichu, do něhož kladli malý kámen jako vzpomínku na Štěpánovo kamenování, a víno pak vypili. Také sůl a vodu, které byly o Štěpánu svěceny, užívali lidé jako léčebný prostředek.
Archiv

Proč se slaví Štěpán

Poslední den Vánoc připomíná svatého Štěpána, který zemřel pro svou víru v Ježíše Krista. Za jeho kázání o vzkříšení Ježíše ho ukamenovali Židé před hradbami Jeruzaléma. V dřívějších dobách lidé taky v tento den chodili koledovat. V současnosti se setkávají hlavně se svými rodinami a přáteli.
Archiv

Co se dělá na Štěpána

Lidové tradice na druhý svátek vánoční: na svatého Štěpána by na stole neměla chybět pernatá drůbež Svátkem svatého Štěpána vrcholí Vánoce. I s tímto dnem jsou spojené některé lidové tradice. Děti chodily koledovat, chasa mohla odejít ze služby a na světcovu počest se pekla pernatá drůbež.

Co je za den 26. prosince

Svátek svatého Štěpána (též 2. svátek vánoční) připomíná prvomučedníka sv. Štěpána a slaví se 26. prosince.

Co to znamená Na Štěpána není pána

Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce.

Co se dělá na Boží hod

První svátek vánoční nebo také Slavnost Narození Páně či Boží hod připadá na 25. prosince. V tento den by nikdo neměl pracovat, všichni by měli jen odpočívat a rozjímat. Dnes se tento slavnostní den nese v duchu rodinných návštěv a hodování.

Jak se říká Štěpánovi

Bývalo oblíbené mezi papeži. V posledních letech u nás prožívá renesanci. Domácí podoby: Štěpánek, Štěpí, Štěpík, Štěpek, Štěpa, Štefek, Štefa.

Co znamená slovo Štěpán

Štěpán je mužské křestní jméno řeckého původu (Στέφανος) znamenající věnec, koruna, čest, odměna („doslova ten, který je obklopován a zahrnován“). Ve starověkém Řecku, věnec byl dán vítězi soutěže (z nichž koruna je symbol odvozené od vládců). Ženská podoba tohoto jména je Štěpánka.

Co se jí 25 12

25. a 26. prosinec jsou velmi slavnostní dny, které se nesou ve znamení rodinných návštěv, slavnostních obědů a večeří. Obvykle se podává typicky český pokrm pečená kachna nebo husa se zelím a knedlíky nebo slavnostní svíčková na smetaně.

Kdo byl svatý Štěpán

Svatý Štěpán (řecky Στέφανος, Stefanos, kolem roku 1 – asi 36 až 40, Jeruzalém) byl křesťanský kazatel a diakon, první mučedník křesťanství (prvomučedník), ukamenovaný po procesu před židovskou radou jako údajný rouhač proti judaismu.

Co znamená druhý svátek vánoční

Druhý svátek vánoční připomíná svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka. O druhém svátku vánočním si připomínáme osobnost svatého Štěpána. Podle legendy položil život za víru v Krista, a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Proč nemá viset prádlo na Štědrý den

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Co znamená jméno Štefan

Štefan je mužské křestní jméno, slovenská obdoba jména Štěpán. Původ má v řeckém Στεφανος (Stefanos), znamenající věnec, koruna.

Jak se říká Štěpánce

Jméno Štepánka se u nás užívá také ve variacích Štěpána, Štěpánka, Štefa, Štefanie či Stefanie. Mužskými alternativami jsou jména Štěpán, také Štepán a Štefan. Významově je příbuzné i se jmény Viktorie a Vítězslava. Domáckými podobami jména Štěpánka jsou Štěpka, Štěpina, Štěpinka, Štěpi, také Štefka, Štefina aj.

Jak říkat jméno Štěpán

Bývalo oblíbené mezi papeži. V posledních letech u nás prožívá renesanci. Domácí podoby: Štěpánek, Štěpí, Štěpík, Štěpek, Štěpa, Štefek, Štefa.

Co se nesmí dělat v 25 prosince

Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu pojí také lidové tradice. Všechny vesměs říkají, že se v tento den nesmí pracovat. Lidé mají po náročných přípravách na Vánoce konečně čas odpočívat a užívat si sváteční atmosféry. Naši předkové v tento den nemetli světnice ani zápraží, dokonce se nesměly ani stlát postele!

Co se jí na Štědrý den k obědu

Štědrý den byl dříve v českých zemích dnem postním. Přes den se vůbec nejedlo nebo se podával jen oběd postního charakteru (dle zvyků kraje či rodiny hubník, kuba, muzika – ovocný kompot nebo nějaká řídká polévka). Hlavním pokrmem podávaným během dne byla zejména vánočka nebo štola.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.

Co se nesmí dělat na Štědrý den

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Kdy se nesmí prát prádlo

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Jak říkat Štefanovi

Jméno Štěpán se u nás vyskytuje i v mutacích Štepán či Štefan. Ženskými variacemi jména jsou Štěpánka, Štepánka nebo Štěpána. Českou podobou jména je Věnceslav, významově příbuzná jsou i jména Vítězslav, Viktor nebo Zikmund. Domácky se jméno užívá jako Štěpánek, Štěpka, Štěpík, Štěpek aj.

Co je to Šimon

Šimon (také Simon nebo Simeon) je mužské rodné jméno hebrejského původu (hebrejsky שִׁמְעוֹן, Šim'on). Jeho význam je obvykle vykládán jako „naslouchající“.

Jak oslovovat Štěpánku

asi v tomto pořadí podle četnosti, jsou mu 3 a mluví o sobě taktéž. Jediná varianta, která mi nejde přes pusu je Štěpo.

Co znamená jméno Štěpánka

Ženské křestní jméno Štepánka má řecký původ, stejně tak i další varianty jména Štěpánka, Štefa, Štefánie či Stefanie. Vzniklo zřejmě jako ženská přechýlenina jména Štefan, Štěpán. Význam jména je odvozen od řeckého Stephanos s významem "věnec". Jméno Štepánka se tak překládá jako "ověnčená", "korunovaná" či "vítězka".