Kdy se slaví Vánoce v Portugalsku?

Jak se slaví Vánoce v Portugalsku

Vánoce v Portugalsku se slaví na Štědrý den 24. prosince, kdy se celá rodina sejde u štědrovečerní večeře. Po jídle se lidé vydávají do kostela na Missa do Galo neboli Kohoutí mši. Během bohoslužby je vynesen obraz Ježíška a všichni stojí ve frontě, aby ho mohli políbit.
Archiv

Kdo nosí dárky v Portugalsko

Po večeři děti nechají u krbu nebo u stromečku botu a čekají na dárky, které jim Pai Natal donese o půlnoci. Pai Natal je v podstatě Santa Claus – bělovousý dědeček v červeném oblečku. Postupně nahradil úlohu Ježíška (Menino Jesus), i když některé děti alespoň věří, že „Santovi“ pomáhá.
Archiv

V jaké zemi se neslaví Vánoce

Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Kdy se slaví Vánoce ve světě

Vánoce
Datum Vánoční doba od vigilie (předvečera) 25. prosince po Hromnice (a Imbolcu) 2. února a nebo svátek Křtu Páně v křesťanských církvích 7. ledna 6. ledna v arménské apoštolské církvi Lidové slavení: 24. prosince Štědrý den v Evropě, včetně ČR 25. prosince Francie, USA, Velká Británie atd.

Jak se slaví Vánoce v Lotyšsku

Vánoční večeře v Lotyšsku má 12 chodů. Začíná se oplatkou s medem a nesmí chybět typická vánoční jídla jako kapustnice, klobása a sladkosti. Dárky se rozdávají po večeři a pak všichni tráví čas společně v rodinném kruhu.

Kdy se rozbalují dárky

Málokdo však ví, že svůj typický červený kostým získal až díky firmě Coca Cola – ta jej totiž využila na začátku minulého století pro reklamní kampaň a navlékla ho do firemních barev. Vánoční dárky rozváží na saních v noci z 24. na 25. Prosince, děti je rozbalují ráno.

Kdy chodí Ježíšek

Samozřejmě, že každá země má určité zvyky a tradice, ale i tradiční postavu nadělující vánoční dárky. U nás je to Ježíšek, jež vždy 24. prosince dorazí s vánočními dárečky skrz pootevřené okno.

Jak chodí Ježíšek

Je schopen stát na vlastních nohách a roznášet dárky pod stromeček do všech domovů, kde je očekáván. Proto na sebe každý rok znovu bere podobu dítěte a oblečen do prosté košile vstupuje do našich domovů, aby společně s námi oslavil své narození a zanechal za sebou planoucí oči i srdce – znak radosti a vzájemné lásky.

Kdo vymyslel Vánoce

První Vánoce slavili v Římě

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

Kdy se slaví Vánoce v Rusku

V Rusku se Vánoce slaví dvěma způsoby. Buď se slaví pravoslavné Vánoce, které jsou 6. a 7. ledna, nebo se slaví Vánoce postaru na Nový rok.

Kdy se v Rusku dávají dárky

Rusko. Rusové slaví buď pravoslavné Vánoce na svátek Tří králů, nebo už na Nový rok. Rodiny se sejdou v posledním dni roku, obdarují se a jdou slavit další rok. Právě v ten den rozdává dárky Děda Mráz, který po Rusku cestuje z Čukotky a doprovází ho Sněhurka.

Kdo nosí dárky v Lotyšsku

Charakteristika seznamu

Stát Starý muž
Litva Kalėdų Senelis (Děda Vánoc)
Lotyšsko Ziemassvētku vecītis (Otec Vánoc)
Lucembursko Kleeschen (sv. Mikuláš)
Maďarsko Télapó (Otec Vánoc); Mikulás (Mikuláš) 6. prosince

Kdy je Stedrovecerni večeře

Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem. Štědrovečerní večeře má svá pravidla – prostírá se pro jednoho navíc, pro nečekanou návštěvu, od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí.

Kdo nosí dárky v zahraničí

Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.

Co jedí Američané na Vánoce

Tradičním vánočním jídlem je v USA pečený krocan s bramborovou kaší a omáčkou gravy. Jako dezert se obvykle podává dýňový koláč, pekanový koláč nebo ovocný vánoční pudink (zcela odlišný od toho našeho). Santa Clause nevymyslela Coca Cola, pouze pomohla rozšířit povědomí o něm.

Kdo nosí dárky v Rakousku

V Německu a Rakousku obdarovává "vánoční muž" – Weinachtsmann. Lužickosrbské děti si mohou vybrat mezi Weinachtsmannem a "klasickým" Ježíškem, Christkindem. Ježíška ostatně znají i na Slovensku, v Rakousku a v Itálii, kde mu říkají Babo Natale.

Kdo nosí dárky v Turecku

I když Turci nevěří na Vánoce, na Silvestra si mnozí dávají dárky. Děti věří, že jim je nosí Noel Baba, který je vlastně jakýmsi praotcem svatého Mikuláše i různých variant Santa Clause.

Jak zazvonit u stromečku

Stáhněte si třeba aplikaci Christmas Bells (Android nebo alternativa pro iOS), ve které vyberete vyzvánění a nastavíte časovač. Nemusíte pak složitě vymýšlet, jak za Ježíška zazvonit z obýváku, když zrovna večeříte. Stačí mobil nechat blízko stromečku a ten se ozve přesně ve chvíli, kterou nastavíte.

Kdo má Ježíška

Svět je velký, dětí je na něm hodně, a tak je jen štěstí, že v každé zemi naděluje dárky někdo jiný. A pestrost těchto postav je skutečně překvapivá. Někde se dokonce můžeme setkat i se zvířaty. Kdo by u nás neznal Ježíška – malé jezulátko, kterému dávali dary k jeho narození, a ono teď nosí dárky všem hodným dětem.

Co znamená slovo Vánoce

Původ slova Vánoce vychází ze staroněmeckého výrazu den wihen Nachten, který znamená posvátné noci nebo svaté noci, výraz se v čase změnil na Weihnachten, což jsou česky Vánoce. Křesťanské Vánoce mají svůj původ v příběhu narození Ježíše Krista.

Co se stalo 24. prosince

Štědrý den, který připadá na 24. prosince, je posledním dnem adventu. Vrcholí Štědrým večerem, který je jakožto předvečer slavnosti Narození Páně (25. prosince) již považován za součást Vánoc.

Kdy se slaví Vánoce na Ukrajině

Nebývají tak komerční jako například ty ruské a nepatří k nim ani rozdávání dárků pod stromečkem. Ostatní obyvatelé Ukrajiny, ukrajinští římští katolíci, ukrajinští protestanti a většina pravoslavných slaví křesťanské vánoční svátky podle gregoriánského kalendáře od 24. prosince do 6. ledna.

Jak se slaví Vánoce v Rakousku

Rodiny se v Rakousku o Vánocích scházejí nejen k bohatým štědrovečerním hostinám, dávají si dárky, zdobí stromečky a jedí ryby, ale chodí také na půlnoční mše a vánoční koncerty. Rakušané velice milují hudbu, a tak i jejich Vánoce jsou vlastně sledem různých koncertů. Muzicíruje se i v rodinách.

Kdy se davaji dárky v USA

Kdo roznáší dárky

V Americe naděluje dárky Santa Claus ve svém ikonickém červeném kostýmu a cestuje na saních taženými soby. Dárky naděluje do připravených punčoch na krbu a pod stromeček v noci z 24. na 25. prosince, když všichni spí.

Kdo nosí dárky v Rusko

století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.