Kdy se stříhá šeřík?

Kdy stříhat šeřík na kmínku

Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm.
Archiv

Co dělat s Odkvetlým Šeříkem

Odkvetlé části je potřeba z mladých stromků odstranit, a to asi týden po odkvetení. Pokud je uřízneme, zabráníme tvorbě semen, rostlina se tedy nevyčerpá a naopak může vytvořit nové výhonky s květy. Na starších keřích už tyto úpravy dělat nemusíme.
Archiv

Co posiluje keř šeříku

Účinky šeříku na zdraví

Šeřík se využíval hojně hlavně v minulosti a to v kosmetice. Nic vám ale nebrání, abyste si ze šeříku udělali čaj nebo sirup. Šeřík ulevuje od bolestí hlavy či migrény, dále ulevuje při žaludeční nevolnosti.

Kdy stříhat letní šeřík

Nejvhodnější čas pro radikální zásah, tzv. zpětný řez, je v případě šeříku říjen, tedy čas po skončení vegetačního období. Pokud se šeříky správně neprořezávají, mají tendenci se vytahovat a vyholovat. Pro dobré rozvětvení keřů a vyšší násadu květů je pravidelný řez důležitý.
Archiv

Co zasadit pod šeřík

Bezinky a dřišťál jsou považovány za vynikající doprovodné rostliny pro šeříky. Dobrým nápadem by bylo také rozhodnutí vysadit kolem šeříků půdopokryvné rostliny (brčál, houževnatost, prvosenka). Phloxy a astry také nebudou zasahovat do vývoje keře a nakonec vytvoří krásnou kompozici.

Proč mi nekvete šeřík

Jedním z důvodů může být řez provedený nevhodným způsobem a v nevhodnou dobu. Kvetení v dalším roce totiž podpoříme řezem hned po odkvětu květenství, ale řežeme jen odkvétající květenství, nikoli nové výhony. Respektive postupně a nebo naráz odstraňujeme již nevzhledná květenství.

Jak na šeřík aby vydržel ve váze

V případě šeříku vsaďte na aspirin ve vodě. Aspirin prodlužuje životnost květin, takže byste na něj neměli zapomínat. Pokud budete řezané květiny kupovat v květinářství, zajisté dostanete v sáčku speciální směs živin, kterou byste měli přidat do vody ke květinám. Péče o vodu je velmi důležitá u všech řezaných květin.

Kdy přesazovat šeřík

Pokud budou mít malý kořeny, tak dát do květináče a zalilvat a zalívat. Lepší by bylo je přesazovat brzo na jaře.

Proč nekvete šeřík

Jedním z důvodů může být řez provedený nevhodným způsobem a v nevhodnou dobu. Kvetení v dalším roce totiž podpoříme řezem hned po odkvětu květenství, ale řežeme jen odkvétající květenství, nikoli nové výhony. Respektive postupně a nebo naráz odstraňujeme již nevzhledná květenství.

Jak dlouho vydrží šeřík

Laty květů šeříku jsou dlouhé až 20 centimetrů a vydrží krásné až 3 týdny. Pokud toužíte po intenzivní vůni šeříku i na své zahradě, kupte si jeho sazenici.

Kdy trhat šeřík

Sklízet bude po ledových mužích. Navzdory ledovým mužům sklízí florista Petr Kopáč z Vyšehněvic ve svém skleníku běžně saláty.

Co symbolizuje šeřík

Šeřík však není jen keř s úchvatným květenstvím a omamnou vůní. Stejně jako ostatní květy má taktéž symbolický význam. Bílý šeřík odkazuje na první, nevinnou, platonickou lásku. Purpurový odstín symbolizuje vášeň a fialový a růžový šeřík znázorňuje lásku obecně.

Kde natrhat šeřík

Přesto není nijak náročná na pěstování, vyhovuje jí neutrální až mírně vápenitá půda a slunné i polostinné stanoviště. Šeříky přežijí období sucha; dostatek vláhy vyžadují jen v období nakvétání. Šeřík roste poměrně pomalu, při výsadbě živého plotu počítejte s přírůstky tak asi 20 až 30 cm za rok.