Kdy se stříhá Jalovec?

Jak se starat o Jalovec

Pěstování jalovce

Keř potřebuje humózní, kyprou a propustnou půdu s kyselým pH. Vyhovuje mu dostatek vláhy, ale díky své odolnosti poměrně dobře snáší i sucho. Jalovec preferuje slunné stanoviště – pokud je keř zastíněn, poměrně špatně prospívá a dožívá se nižšího věku.
Archiv

Jak poznat Jalovec

Jehlice jalovce jsou trojčetné, tmavě zelené a ostře pichlavé, po rozemletí velmi aromatické. Jalovec rozkvétá nejčastěji vdubnu a tmavomodré bobule na něm zrají dlouhých 18 měsíců. Proto je pravidlem, že na větvích jalovce uvidíte najednou drobné zelené plody i větší, temně fialové zralé plody zvané jalovčinky.
Archiv

Proč usychá Jalovec

Oranžová houba, která se na jaře objevuje na větvičkách jalovce, někomu připomíná sci-fi. Je to ale zcela pozemská houbová choroba jménem rez hrušňová. Způsobuje ji houba Gymnosporangium sabinae. Jedná se o dvoubytnou rez.

Na co se používá Jalovec

Jalovec (konkrétně 4-terpineol a terpinen-4-ol) urychluje zpracování tekutin v ledvinách, a proto se přidává do močopudných čajů, při zadržení tekutin v těle, při zánětlivých chorobách močových cest. Při vnitřním použití zlepšuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu a působí proti nadýmání.

Jak omladit jalovec

Jalovce se obvykle příliš neprořezávají. Pokud začnou vypadat neupraveně, postačí jim lehké zkrácení v létě. U vzpřímeně rostoucích kultivarů se doporučuje před zimou keř pevně svázat silonovým vlascem či pevným provazem. Tím předejdete deformaci, kterou může způsobit těžký sníh.

Čím hnojit jalovec

Hnojení: Pro jehličnany v květináči použijte nejlépe naše STARKL Kvalitní hnojivo pro jehličnany. S tímto speciálním hnojivem porostou vaše jehličnany rychleji a barva bude bohatá a silná. Řez (Střih): Jehličnany se obvykle neřežou (nestříhají) Zavlažování: Rostliny v květináči potřebují hodně vody.

Jak se zbavit rzi Hrušňové

odstranění zduřelých větviček s deformacemi, likvidace rzivosti systémovým postřikem. Na rez hrušňovou jsou účinné postřiky proti strupovitosti jádrovin, jako je Scala, Champion nebo souprava Zdravé jablko plus. Prodej dříve používaných přípravků Dithane, Discus a Polyram již byl bohužel v Česku ukončen.

Jak užívat jalovec

Recept na čaj: 1 čajová lžička plodů se zalije šálkem vody se zalije vroucí vodou a necháme louhovat 15 až 20 minut. Z plodů jalovce se připravuje oblíbená koupel nebo jsou přísadou do různých léčivých odvarů na koupání, nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů.

Čím se dá nahradit jalovec

Nejčastěji se jako náhrada používá rozmarýn, který má podobnou chuť. Rozmarýn se používá především při přípravě zvěřiny a dalších druhů masa. Při přípravě rozmanitých dušených pokrmů je lepší jalovec nahradit směsí kmínu a bobkového listů. Kmín použijte jako náhradu jalovcových bobulí také při přípravě kysaného zelí.

Čím hnojit Jalovec

Hnojení: Pro jehličnany v květináči použijte nejlépe naše STARKL Kvalitní hnojivo pro jehličnany. S tímto speciálním hnojivem porostou vaše jehličnany rychleji a barva bude bohatá a silná. Řez (Střih): Jehličnany se obvykle neřežou (nestříhají) Zavlažování: Rostliny v květináči potřebují hodně vody.

Kde najít Jalovec

Je to nenáročná, ale silně světlomilná dřevina, roste na pastvinách, skalních výchozech a slunných stráních, jako podrost světlých (obzvláště borových a dubových) lesů, některé variety též ve vysokých horách a v arktické tundře.

Jak se rozmnožuje jalovec

Jalovec je světlomilná dřevina odolná vůči suchu, které se daří na propustných půdách. Množí se výsevem stratifikovaného osiva a zejména letními řízky, nejlépe s patkou, případně roubováním. Vegetativního rozmnožování pomocí letních řízků se využívá zejména pro množení kultivarů pro sadovnické využití.

Kdy se stříká hrušeň

První postřik se provádí na jaře ještě před kvetením hrušní, druhý krátce po jejich odkvětu. Další tip na postřik je využití prostředků Tilt nebo Rombus Trio v koncentraci 1 ml/2, postřik 3× po odkvětu s rozestupem caca 2 týdnů.

Kdy se stříhá Hruška

Zimní řez. I v zimě je možné prořezat hrušeň a podpořit tak její zdraví a úrodnost. U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst.

Jaké má kořeny Jalovec

Kořenový systém je hluboký a bohatě větvený; těsně pod povrchem vytváří uzlovitou, pryskyřicí bohatou ztluštěninu, z níž vybíhají daleko sahající povrchové kořeny. Jalovec může být značně dlouhověký a žít až několik set let, v zastínění však brzy odumírá. Jehlice vyrůstají v pravidelných trojčetných přeslenech.

Jak chutná Jalovec

Jak chutná jalovec Jalovec má intenzivně kořeněnou štiplavou chuť s lehkým nádechem borovice a citrusů. V ústech zanechává lehce hořký, palčivý pocit. Někdy se jeho chuť přirovnává též k rozmarýnu.

Co se vyrábí z jalovce

Juniperus communis

Jeho aromatické plody se nazývají jalovčinky a jsou hojně používány v potravinářství jako koření nebo surovina pro výrobu známých alkoholických nápojů borovičky a ginu, mají též léčivé, především diuretické, dezinfekční a prokrvující vlastnosti.

Kdy se stříká proti strupovitosti

Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.

Jak se zbavit rzi na jalovci

Postřiky proti rzi hrušňové

Lze též použít chemii, konkrétně fungicidy, které jsou účinné i proti strupovitosti. Například Horizon, Score, Dithane, DELAN 750 SC, TOPAS C 50 a Baycor 25 WP. První postřik se provádí na jaře ještě před kvetením hrušní, druhý krátce po jejich odkvětu.

Jak stříhat vlky na jabloní

Vlky odstraňujte v létě

Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.

Kdy se stříhají jádroviny

Jádroviny (jabloně, hrušně, …) řežeme v období vegetačního klidu, tedy v období od prosince do března. U bobulovin se doporučuje takzvaný zmlazovací řez, který můžeme provádět od listopadu až do března.

Kde najít jalovec

Je to nenáročná, ale silně světlomilná dřevina, roste na pastvinách, skalních výchozech a slunných stráních, jako podrost světlých (obzvláště borových a dubových) lesů, některé variety též ve vysokých horách a v arktické tundře.

Kdy se stříká jabloň

Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).

Co způsobuje strupovitost jablek

Strupovitost na jabloních způsobuje vřeckovýtrusná houba Venturia inaequalis. Napadá listy, plody a výjimečně i mladé větvičky. Houba přezimuje převážně ve spadaných listech, kde začátkem jara tvoří plodničky s vřecky, ve kterých dozrávají askospory – dvoubuněčné výtrusy.

Co způsobuje rez

Rez (ženský i mužský rod) je červenohnědý povlak, který se tvoří na povrchu železných a ocelových předmětů. Povlak tvoří hydratovaný oxid železitý (Fe2O3·nH2O), případně FeO(OH), Fe(OH)3, které vznikají účinkem vlhkého prostředí a kyslíku.