Kdy stříhat mateřídoušku
V létě, na jaře a na podzim (i po odkvětu) se doporučuje mateřídoušku pravidelně seřezávat. Mateřídouška vám potom zesílí a rozkošatí se.
Archiv
Jaký je rozdíl mezi mateřídouškou a tymiánem
Mateřídouška obecná
V první řadě je to v kvetení. Tymián začíná kvést na přelomu května až června dle sezóny a mateřídouška o měsíc později. Další rozdíl je v růstu – tymián tvoří 30 – 40 cm vysoké dřevnaté keříčky, mateřídouška je vysoká pouze do 10 cm, protože je to plazivá rostlina.
Na co se používá mateřídouška
Mateřídouška působí dezinfekčně, je nejčastěji používaná v podobě čaje, který léčí horní cesty dýchací, například při zápalu plic, suchém kašli či zánětu průdušek. Dále je účinná při nechutenství, nadýmání a kolikách, tiší bolesti hlavy a menstruační bolesti, potlačuje nespavost, závratě a nervovou slabost.
Archiv
Kdy kvete mateřídouška
Kdy mateřídouška kvete Hlavním obdobím květu jsou měsíce červenec a srpen, kdy také nejvíce voní. Má-li dobré podmínky k růstu, kvete většinou podstatně déle, takže se běžně s jejími kvítky můžeme setkat od května až do září.
Jak voní mateřídouška
Mateřídouška, až opojně vonící bylinka s nahořkle štiplavou chutí, je něco jako sestra tymiánu.
Jak přesadit mateřídoušku
Sběr a pěstování Mateřídoušky
Její pěstování je snadné. Stačí zaset semínka (nejlépe do substrátu), a až vzejdou malinké rostlinky, opatrně je přesadit. Velmi dobře se také rozsazuje. Odeberete část trsu a ten přesadíte na nové místo.
Jak vypadá mateřídouška
Jak vypadá mateřídouška Mateřídouška vytváří nízké keříky nebo roste v trsech. Je charakteristická sice tenkými, ale dřevnatými stonky a zejména pronikavou hřejivou vůní, která provází celou rostlinu. Z plazivých, vystoupavých nebo přímých stonků vyrůstají větvičky čtyřhranného profilu jsou nezřídka načervenalé.
Jak zpracovat mateřídoušku
Mateřídoušce byly připisovány i magické účinky. Tato drobná léčivá bylina má sílu uzdravovat i osvěžovat mysl. Připravují se z ní hojivé masti, kosmetické krémy, éterické oleje, čaje a sirupy proti kašli a spousta dalších léčivých produktů.
Kdy sazet mateřídoušku
Na předpěstování vyséváme semínka od března na povrch substrátu a jen lehce je zatlačíme. Vzrostlé sazeničky potom přesazujeme ven na záhon nebo do nádob. Mateřídoušku můžeme také vysévat od dubna rovnou na záhon nebo do truhlíků.
Co se suší z mateřídoušky
V době kvetení sbírejte lístky, které sušte ve svazcích. Lístky mateřídoušky pěkně voní a v suchých vazbách vytváří nádhernou dekoraci. V době květu i na podzim je dobré mateřídoušku pravidelně seřezávat, bylinka se stane statnější a rozkošatí se.
Kde roste Mateřídouška
Mateřídouška je nenáročná mrazuvzdorná rostlina. Vyskytuje se téměř všude v přírodě. Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech a písčinách. Od června do září kvete nachově fialovými kvítky.
Kdy roste Mateřídouška vejčitá
Mateřídouška vejčitá (thymus pulegioides) patří do čeledi hluchavkovité, je vysoká 5-25 cm, kvete od června do října.
Kde zasadit mateřídoušku
Nejlépe se mateřídoušce daří v písčité půdě na slunném a teplém místě, dobře snáší sucho. Místo by mělo být chráněné před prudkým větrem. Je odolná proti mrazu. Pokud ji chceme pěstovat na zahradě, nejvhodnějším stanovištěm je mírný svah, skvěle se bude vyjímat ve skalce a suché zídce..
Kde roste mateřídouška
Mateřídouška je nenáročná mrazuvzdorná rostlina. Vyskytuje se téměř všude v přírodě. Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech a písčinách. Od června do září kvete nachově fialovými kvítky.
Co se sbírá z mateřídoušky
Sběr a sušení mateřídoušky
Pro léčebné účinky se sbírá nať všech druhů mateřídoušky. Od května do září se odstřihávají vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Suší se ve stínu na dobře větraných místech rozprostřená ve slabých vrstvách a při dosoušení se neobrací vůbec či jen velmi opatrně, aby listy neopadaly.
Jaké byliny se nesmí v těhotenství
Byliny a koření rizikové v těhotenství
Bylinky a koření se silným účinkem, potenciálně nebezpečné, kterým je lépe se v těhotenství vyhnout: oregano (dobromysl), hloh, hluchavka, hřebíček, máta, muškátový oříšek, podběl, třezalka.
Jak voní Mateřídouška
Mateřídouška, až opojně vonící bylinka s nahořkle štiplavou chutí, je něco jako sestra tymiánu.
Na co je dobrý čaj z mateřídoušky
Nálev z mateřídoušky obecné je lékem na nadýmání nebo koliky. Zvyšuje vylučování žaludečních šťáv. Čaj z mateřídoušky se používá při nemocích horních cest dýchacích jako je kašel, zánět průdušek nebo chřipka. Mateřídouškový čaj je také účinným prostředkem pro klidnější spánek, navozuje klid a zmírňuje bolesti hlavy.
Jak zpracovat Materidousku
Mateřídoušce byly připisovány i magické účinky. Tato drobná léčivá bylina má sílu uzdravovat i osvěžovat mysl. Připravují se z ní hojivé masti, kosmetické krémy, éterické oleje, čaje a sirupy proti kašli a spousta dalších léčivých produktů.
Jaké čaje nepít v těhotenství
Jaké čaje tedy nemohu pít V těhotenství nemůžete pít primárně černé čaje, zelené čaje a oolongy, které jsou na obsah kofeinu obzvláště vysoké. Jak jsme zmiňovali v našem samostatném článku, černý čaj obsahuje až 59 mg kofeinu, což je množství srovnatelné s kofeinem v šálku espressa.
Proč se nesmí šalvěj v těhotenství
Proto je vhodné šalvěj používat jen po určitou dobu. Při použití 3 šálků šalvěje za den toto poškození ale nehrozí. Díky obsahu thujonu by teoreticky šalvěj mohla vyvolat u citlivých lidí křeče, proto se nedoporučuje například epileptikům. Šalvěj není vhodná ani pro těhotné, kojící ženy a malé děti.
Jak dlouho louhovat Materidousku
Mateřídoušku zalijte vodou o teplotě 100 °C v poměru 1 čajová lžíce na 250 ml. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc. Po zalití nechejte luhovat 15 min. a poté přeceďte.
Co smím a nesmím v těhotenství
Pozor na potraviny, které mohou obsahovat nedovařená nebo jen lehce tepelně upravená vejce. Jedná se například o saláty, dresinky, vaječný koňak a zmrzlinu. Během těhotenství byste měla jíst pouze zcela uvařená, pasterizovaná vejce. V nedovařeném nebo syrovém mase se může vyskystovat listerie.
Co se nesmí pít v těhotenství
A jakým nápojům se v těhotenství vyhnoutAlkohol.Kofeinové nápoje.Přeslazené minerálky.Džusy, které nejsou ze 100% ovocné šťávy.
Které bylinky nejsou vhodné v těhotenství
Některé druhy koření a bylinek mohou být pro těhotné ženy obzvláště nebezpečné, protože obsahují látky způsobující překrvení pánve a vzniká zde i poměrně vysoké riziko potratu. Mezi léčivky, které mohou vyvolat potrat, patří například pelyněk, celer, petržel, šalvěj, skořice, tymián, majoránka, zázvor nebo aloe.