Kdy se stříhá Svída?

Jak stříhat Svídu

Základem pěstování svídy je pravidelný řez. Snáší ho dobře jak během vegetace, kdy zejména po jarním řezu rychle obráží, tak i v době vegetačního klidu. Svídy ale nikdy neseřezáváme až zcela u země, ale za venkovním očkem nejvíce 10 centimetrů nad zemí.
Archiv

Jak se zbavit svídy

Svída má během zimy nádherné sytě červené větve. Jde však o jednoleté výhony, starší už nejsou tak zářivé. Abychom svídu omladili, ořežeme ji ve výšce asi 10 cm nad půdou. Jednotlivé větve zkrátíme ostrými nůžkami ve výšce asi 50 cm nad půdou, ne příliš do starého dřeva.
Archiv

Kdy stříhat Svidu

Keř se dá velmi dobře tvarovat do požadované výšky a tvaru, a to nejlépe na jaře, nebo poté během června až srpna. Dobře snáší i zmlazovací řez, kdy je možné větve zkrátit až na 20 cm. Staré výhony postupně ztrácejí původní červené zabarvení, proto je vhodné je pravidelně vyřezávat.

Kdy kvete svída krvavá

Na podzim se listy zbarvují nachově červeně. Čepel je eliptická až široce vejčitá, se 3 až 5 páry postranních žilek. Nejvyšší pár žilek odbočuje již asi v polovině čepele, což je charakteristický znak odlišující svídu krvavou od svídy bílé a svídy výběžkaté. Kvete v květnu až červnu.

Jak rychle roste Svída

Roste rychle do výšky cca 2,5-3m. Rostlina je sama od sebe hustá a lze jakkoli stříhat od konce zimy do poloviny léta. Pro sytě vybarvené větve se někdy doporučuje zpětný řez celého keře na výšku cca 10-20 cm nad zemí, ale není to nezbytné. Svída poroste v jakékoli půdě, přednostně na plném slunci.

Kdy přesadit Svídu

Odpověď: Nejspíš máte na mysli svídu bílou (Cornus alba), která je proslulá svými zářivě červenými letorosty v zimním období. Pro sytě zbarvené větve se někdy doporučuje zpětný řez celého keře na výšku přibližně 10-20 cm nad zemí. Tento řez se provádí koncem zimy nebo velmi brzy na jaře.

Kde roste svída krvavá

Kde roste: Svída krvavá je ekologicky přizpůsobivá dřevina, snese přímé osvětlení i značné zastínění. Vyskytuje se na vlhkých stanovištích i vysýchavých podkladech.

Kde roste Svída

Kde roste: Svída krvavá je ekologicky přizpůsobivá dřevina, snese přímé osvětlení i značné zastínění. Vyskytuje se na vlhkých stanovištích i vysýchavých podkladech.

Co nejrychleji roste

Růst takovou kostřavu luční asi těžko někdo uslyší, avšak u jiné rostliny z čeledi lipnicovitých se traduje, že roste tak rychle, až je to skutečně slyšet. Jedná se o bambus, rostlinu řadící se do stejné čeledi jako běžné traviny a zároveň nepřekonatelného rekordmana, co do rychlosti růstu.

Jaký keř roste nejrychleji

Opravdovým rekordmanem v rychlosti růstu je sibiřský jilm neboli turkestánský brest (Ulmus pumila), jehož roční přírůstky mohou být až 1,8 metru. Tato nejrychleji rostoucí dřevina snese bez problémů mrazy až -35 stupňů Celsia a je mimořádně vhodná k formování, čili řezu.

Co kdy na zahradě stříhat

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jak daleko od sebe sazet Svidu

Pokud má být plot vysoký nad 4 m, výsadba musí být alespoň 1m od sebe. Pokud chcete dosáhnout výšky 2-3 metry, vzdálenost jednotlivých dřevin od sebe a od oplocení stačí 0,8m.

Co dát na plot aby nebylo vidět

Nejčastěji používané jsou jehličnany, ale podle odborníků nejsou ideální. Dostatečně vysoký plot, který ochrání zahradu před zvědavými pohledy, a to i v zimě, lze přitom vypěstovat například z habrů, topolů, ptačího zobu, hlohyně nebo tavolníku.

Jaký koupit živý plot

Krok druhý: Nákup rostlin

Název Klady Zápory
Tis nenáročný, slunce i stín pomaleji roste (15-20 cm/rok)
Bobkovišeň listnatý stálezelený živý plot, kvetoucí zabere více místa do šíře (až 1,5m)
Habr neprůhledný listnatý živý plot
Buk lesklejší listy než habr, na velmi vysoké ploty náročnější na půdu než habr, opadavý

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Kdy se stříhá Tavola

Poprvé jej zkrátíme hned po výsadbě asi o dvě třetiny, abychom podpořili rozvětvení. Později stříháme podle potřeby. Když se list nebo větev navrátí ke své původní světle zelené barvě, odstraníme je.

Jak vysoký může být živý plot

Aby živý plot vytvořil skutečnou zelenou bariéru, měl by být vysoký alespoň 1,5 metru. Vyšší ploty mohou také velmi dobře fungovat, ovšem počítejte s tím, že část zahrady zastíní. Nižší živý plot vám zase neposkytne dostatečné soukromí, ale skvěle se hodí třeba k lemování předzahrádky nebo chodníku.

Proč se davaji koule na plot

Výstražné koule se na vedení vysokého napětí dávají z důvodu varování nízko letících letadel a k prevenci nehod. Červeno bílé koule z plastu vizuálně zvýrazní dráty a letadla tak velmi snadno identifikují, že se mají drátům vyhnout.

Jaký plot vyjde nejlevněji

PRO: Drátěný plot je tou nejdostupnější a nejlevnější variantou plotu. Mezi jeho přednosti patří vysoká průhlednost a také rychlost stavby. V případě pozinkované nebo poplastované varianty nabízí slušnou antikorozní ochranu.

Jaký živý plot roste nejrychleji

Opravdovým rekordmanem v rychlosti růstu je sibiřský jilm neboli turkestánský brest (Ulmus pumila), jehož roční přírůstky mohou být až 1,8 metru. Tato nejrychleji rostoucí dřevina snese bez problémů mrazy až -35 stupňů Celsia a je mimořádně vhodná k formování, čili řezu.

Jak rychle roste živý plot

Mimořádně rychlý růst

Rostlina se bohatě rozvětvuje. Konečná výška plotu může dosáhnout až 5 metrů. Živý plot běžné výšky (tj. kolem 2 metrů) můžete vypěstovat v průběhu 1, 5 – 2 let.

Kdy řezat bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Kdy řezat dřeviny

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Jak daleko má být strom od plotu

Podle zákona platí, že stromy, které jsou vyšší než 3 metry, musí být vysázeny minimálně 3 metry od hranice se sousedem. U stromů, které jsou nižší, pak platí minimální vzdálenost 1,5 metru.

Jak daleko od sebe túje

Rostliny v živém plotě vydrží pravděpodobně až do konce vašeho života. Jak daleko od sebe sázíme sazenice tůjí Odborníci říkají, že na jeden metr jsou potřeba dvě tůje. Pokud tedy chcete vytvořit například 10 metrů dlouhou stěnu, budete potřebovat 20 tůjí.