Kdy stříhat okrasné trávy
Většina vysokých okrasných travin se před zimou neseřezává. Naopak – trsy svážeme, abychom jejich kořeny chránili před mrazem a zejména srážkovou vodou, která by mohla zapříčinit uhnití kořenů. Choulostivější druhy ještě zakryjeme chvojím nebo listím. Jarní řez okrasných travin provádíme nejlépe v březnu.
Archiv
Jak ostříhat okrasné trávy
Nestříháme traviny jako je ovsíř, ostřice, metlice nebo smělek s kostřavou. Tyto traviny jen očistěte od suchých částí, ale nůžky na ně nepoužijete. Ořez se týká travin, které se nazývají jako takzvané opadavé neboli zatahující. Tyto trávy musíme zastřihnout, a to do výšky asi deseti až patnácti centimetrů nad zemí.
Které okrasné trávy se Nestříhají
Nízké trávy jako kostřava, carex, Ophiopogon, stipa a Imperata se nestříhají.
Archiv
Jak svázat okrasnou trávu na zimu
Okrasné trávy
Jejich zazimování je velmi jednoduché – postačí pokud celý trs trávy svážete provazem dohromady, aby vznikl pomyslný snop. Na jaro pak stačí tento snop těsně nad zemí seříznout a vyhodit, nebo vložit do kompostu. Platí pravidlo – okrasné trávy nestříháme na podzim, ale vždy až na jaro!
Kdy se stříhají okrasné keře
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Jak na jaře stříhat okrasné trávy
Okrasné trávy vojensky příkrý sestřih obvykle ocení. Srovnaná, sestřižená báze nadzemní části rostliny, trsu, je namotivuje k dalšímu růstu. Ale stejně jako v kadeřnictví, ani na zahradě se nedá jeden „účes“ ordinovat všem travinám bez rozdílu.
Jak Uvazat okrasnou travu
Jak svázat okrasné trávy
Pomocí provázku, nejlépe v přírodní barvě, trs svážeme do snopu. Trs nejprve obejmeme a po směru hodinových ručiček zlehka zakroutíme. Provázkem snop pevně svážeme, nemusíme se bát, že bychom rostlinu poničili, na jaře stejně všechny listy i stébla odstraníme.
Proč se svazuje tráva
Před příchodem zimy
Sníh by je rozlomil a vlhkost by dokonala zkázu hnití nebo vzniklý led by roztrhl kořeny. Proto trávy svazujeme do snopů nebo do panáků jako obilí. V podstatě na stéblech již pěstitelsky nezáleží – na jaře vyrostou nové, jde o dekoraci a ochranu rostliny.
Jak se starat o okrasné keře
Každý stromek i keř potřebuje dýchat, proto v místech okolo kmenu, tam, kde se ke kořenům vsakuje voda, půdu nakypříme. I v případě, že dřevinu mulčujeme, je však dobré se čas od času pod mulč podívat. Na povrchu půdy se často vytvoří neprodyšná krusta.
Jak omladit keře
Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.
Jak rychle roste okrasná tráva
Vysadíte-li ozdobné trávy během léta, nijak to nevadí, jen už nestihnou do konce sezóny plně představit svou krásu, takže toho pravého wow efektu se dočkáte až příští rok. Jde sice o suchomilné rostliny, přesto si bezprostředně po výsadbě zvýšenou péči zaslouží.
Jak hnojit okrasné trávy
Dobře rostou, pokud jim v sezóně dopřejete hnojivo bohaté na dusík – zvláště velké a mohutné druhy potřebují výživu. Ideální je kopřivový zákvas, který připravíte doma, nic vás nestojí a prospívá nejen rostlinám, ale i půdě.
Kdy svazovat okrasné trávy
Trávy začínají vytvářet květní klasy koncem léta a nejkrásnější jsou v podzimním období až do prvních mrazů. Vychutnejte si jejich vzdušnost a rozmanitost vybarvených stébel co nejdéle a potom před zimou, obyčejně koncem listopadu nebo začátkem prosince je svažte do snopů.
Proč nekvetou okrasné trávy
Kosatce potřebují prostor, slunce a málo dusíku. Pokud jste si jisti, že půda na záhonech má dostatek vápníku ani není utužená, zvažte, jestli mají rostliny dostatek slunce – kosatce bradaté by ho měly mít k dispozici asi tři čtvrtiny dne. Bohatost kvetení také klesá, když jsou hlízy vysazeny hustě u sebe.
Jak stříhat okrasné stromy
Sazenice stromů se ponechávají normálnímu vývoji a řez se provádí pouze za účelem založení koruny stromu. Samotné výhony se zkracují těsně nad pupenem a jen u druhů stromů s velkou dření se ponechává čípek. Směr koncových pupenů nemá být u sousedních výhonů shodný.
Kdy stříhat okrasné dřeviny
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Kdy roste Okrasna tráva
Okrasné trávy jsou pro zahradníka skvělým pomocníkem, který se hodí do městské, lesní, květinové i celoročně efektní zahrady. Ačkoliv začínají rašit poměrně pozdě na jaře, jejich doba přichází v plném létě, na podzim a dokonce i v zimě.
Jak hnojit okrasnou travu
Většina okrasných trav není nijak zvláště náročná na dodatečné hnojení a nebývá ani častým terčem chorob a škůdců. Jediné, co je nutné provádět opravdu každý rok, je řez odumřelých částí rostliny. Rozhodně se do této práce nepouštějte na podzim nebo těsně před zimou.
Kdy stříhat okrasné stromy
Ten obvykle trvá od začátku listopadu do konce března, záleží však na aktuálních venkovních teplotách. Provedení radikálního řezu v období vegetačního klidu poskytne stromům a kvetoucím dřevinám dostatek času pro regeneraci a podpoří růst výhonů na jaře.
Kdy stříhat okrasné jabloně
Okrasné jabloně narozdíl od ovocných forem řez nepotřebují. Platí, že odstraňujeme jen ty větve, které musíme, to znamená např. ty které jsou poškozené či suché. Pečlivě bychom ale měli odstraňovat plané výhony, které někdy mohou vyrážet z podnože.
Kdy začínají růst okrasné trávy
Okrasné trávy jsou pro zahradníka skvělým pomocníkem, který se hodí do městské, lesní, květinové i celoročně efektní zahrady. Ačkoliv začínají rašit poměrně pozdě na jaře, jejich doba přichází v plném létě, na podzim a dokonce i v zimě.
Jak řezat zlatice
optimální čas pro řez zlatice je po odkvětu (květen). nejstarší hlavní větve odřežeme 5 cm nad zemí. polovinu až dvě třetiny hlavních větví ponecháme. Pokud možno je ani nezkracujeme.
Kdy se stříhají stromy
Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.
Jak se stříhá jabloň
Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.
Kdy tvarovat zlatici
Hlavní řez je třeba provést nejdéle v druhé polovině května, jinak by keře nestihly vytvořit do podzimu nové letorosty schopné založit květní orgány. Zlatice množíme řízkováním a snadno je můžeme přesazovat, a to dokonce i starší rostliny.