Kdy se stříká angrešt?

Kdy se stříhá angrešt

Nejlepší doba pro řez angreštu je předjaří, ještě před tím, než vyrazí pupeny. Pokud to klimatické podmínky dovolí, můžete stříhat už od ledna do března. Rozhodně by ale v průběhu řezu nemělo mrznout, ještě lépe, když ani po řezu již nepřijdou mrazy.

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Kdy stříhat Stromkový rybíz a angrešt

Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat. Prostřih je možné provést i na jaře, než začne stromkový rybíz či angrešt rašit.

Jak stříhat Stromkový angrešt

Ideální dobou pro střihání stromků je brzké jaro.

Nejlépe konec února, počátek března. V koruně stromku odstraňujeme všechny výhony, které vyrůstají ze středu korunky a také ty, které ji zbytečně zahušťují. Základní větve se zastřihávají na osm až deset pupenů. Boční větve pak na čtyři pupeny.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Jak se starat o Stromkový angrešt

Pěstování má své zásady

Angrešt nikdy nesázejte tam, kde svítí po celý den slunce –lepší je přistíněná poloha někde v závětří vaší zahrady. Půdní nároky má malé, stačí mu živná humózní půda s dostatkem zálivky. Každý rok zjara proveďte zmlazovací řez: staré výhony odstraňte a na stromku nebo keři nechte jenom ty mladé.

Co napadá angrešt

Porosty angreštu často napadá padlí americké, které dovede zlikvidovat celou úrodu. Pokud jsou již bobule napadené, buď vůbec nedozrají, nebo jsou potažené plstnatým povlakem a znehodnocené. Stále je však šance proti padlí zakročit a zachránit úrodu na příští rok.

Co na plíseň na angreštu

Měli bychom začít angrešt (stejně jako rybíz – především černý) chránit již při rašení. A další ošetření aplikujeme těsně po odkvětu angreštu a pro jistotu znovu zopakujeme po deseti dnech až dvou týdnech. Osvědčenými přípravky pro boj s hnědým padlím jsou Discus nebo Sulikol 750 SC.

Kdy se může stříhat rybíz

Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března. Rybíz je v tomto období ve vegetačním klidu a rostlina se tak s řezem lépe vyrovná. Po probuzení a vyrašení rybízu už tedy výhony raději výrazněji neprořezávejte.

Jak a kdy stříhat Stromkový rybíz

Rybíz se stříhá dvakrát do roka – na jaře po skončení mrazů a na konci léta, až přestane plodit. Strom zbavíme suchých větví (majících tmavší kůru a výhonů bez pupenů, které praskají) a slabých výhonů. Takto bychom měli postupovat každý rok, a to u červeného i černého rybízu.

Jak stříhat angrešt

Při výsadbě výhony zkracujeme na 1-2 pupeny, aby zesílily. Další rok ponecháme jen 6-8 silných výhonů, které krátíme zhruba o 1/3 a všechny ostatní slabé odstraňujeme a likvidujeme. Vždy v předjaří postranní obrost zmenšíme o 1-2 třetiny a hlavní výhony o třetinu až polovinu.

Co zasadit pod angrešt

Angrešt má užitek z podsady mokřadky Douglasovy nebo ptačince prostředního. Prospívá mu přítomnost rajčat. Bob obecný odpuzuje housenky pilatky rybízové. Neplodnost hroznového vína způsobuje pryšec chvojka.

Jak poznat zralý angrešt

Zelená zralost, při níž sklízíme zhruba začátkem června drobné, sytě zelené plody pro přípravu pektinu. Kompotová zralost (asi koncem června), při níž jsou plody ješě tvrdé, ale mezi prsty pružné a mají barvu světle zelenou.

Proč opadává angrešt

Kromě klasických chorob se na angreštech podepisuje i poškození slunečním zářením. Vyvolalo jej chladné a vlhké počasí v květnu, které náhle přešlo v silné sluneční záření a horko. Citlivé plody takto reagují a jsou vlastně popálené od paprsků. Angrešty také sužují houbové choroby a padlí.

Jaký postřik na angrešt

Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců. Během doby vegetace lze mšice vyhubit například Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky.

Jak Prorezat Stary rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Jak se starat o angrešt

Angrešt má raději vlhčí půdu, tudíž pravidelná přiměřená zálivka je nutností. Řez: Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země.

Kdy stříhat červený rybíz

Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.

Jak a kdy stříhat rybíz

Řez: Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).

Kdy se má stříhat rybíz

Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.

Jak správně stříhat rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.